1928 - Greenland - 169 - 3900
15 øre Karavel på brev med langt indhold om hvalfangst dateret Godthaab d. 29.6.1928 og stemplet København d. 20.7.1928 til Pejrup. Ovalt: (krone)/Grønlands Styrelse. Fra M/S “Sværdfisken” som var moder-/flænseskib for hvalfangeren “Sonja”. “Gertrud Rask” 2. rejse 1928.
Lot: 1005
Ended | 01/12/2019 23:59:00 |
Starting bid: | DKK 1,000.00 |
Typograph Issues
Covers > Greenland > Postal History