1944 - Denmark - 7000

6 pfg. Hitler på brevkort fra KZ-lejr Neuengamme dateret d. 4.12.1944 og stemplet Hamburg d. 20.12.1944 til Fredericia. Fra modstandsmand, Børge Køngerskov, som blev arresteret for jernbanesabotage i 1943. Både lejr-censur og tysk censur fra Hamburg. Rifter.

Lot: 316495
Ended 03/06/2020 21:01:10
Winning bid: DKK 1,250.00
Bid history: 1 bids