1916 - Slesvig - 6200
Ufrankeret feltpostkort (Tyske ubåde) dateret Apenrade og stemplet Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 220 (= Hilfssteuer-minendampfer S.M.H. Prinz Adalbert) d. 28.5.1916 til Bayern. "Prinz Adalbert" var tidligere postdamper på Korsør-Kiel ruten.
Lot: 318221
Ended | 09/08/2020 21:21:24 |
Winning bid: | DKK 115.00 |
Bid history: | 5 bids |
Postcards
Ships
Covers > Slesvig > 1. World War