1944 - Denmark - 1000

Böhmen-Mähren 30 h. Hitler på kvittering dateret KZ-lejren Theresienstadt d. 15.6.1944 og stemplet Prag d. 8.7.1944 til København. Fra jødisk pige, Gyda Sloma, der som kun 8 årig blev arresteret af SS-Hauptscharführer Hans Vilhelm Adolf Juhl “Gestapo-Juhl” på Helsingør Banegård i oktober 1943 under flugtforsøg til Sverige.

Lot: 318232
Ended 01/07/2020 21:02:05
Winning bid: DKK 1,650.00
Bid history: 6 bids