1911 - Greenland - 54 - 3931
5 øre Fr. VIII på brevkort dateret Kobberminerne d. 16.10.1911 annulleret i Kjøbenhavn d. 9.11.1911 og sidestemplet “(krone) Administrationen for kolonierne i Grønland” til Randers. Sjældent kort fra Josva-minen sendt med Kryoliteselskabets skib “Fox II” til Danmark.
Lot: 453
Ended | 07/12/2021 22:21:09 |
Winning bid: | DKK 3,500.00 |
Bid history: | 6 bids |
Typograph Issues
Covers > Greenland > Postal History