1915 - Germany
Belgisk helsagsbrevkort dateret i Brügge anvendt som tysk feltpostkort og stemplet K.D.Feldpoststation des Marine-Korps d. 23.1.1915 til Frankfurt, Tyskland. På bagsiden interessant meddelelse med omtale af det nylige tyske luftskibsangreb på England. Det omtale angreb var det første vellykkede tyske Zeppelin raid med marineluftskibene L3 og L4 d. 19.1.1915 over Norfolk. Begge luftskibe nødlandede en måned senere 17.2.1915 på den jyske vestkyst og den overlevende del af besætningerne blev interneret i Danmark
Lot: 345665
DKK 200.00 |
Sold out