1919 - Egypt

4 mills blandingsfrankeret brevkort dateret Suez og stemplet Port Said d. 11.11.1919 til Flensburg, Tyskland. Iflg. tekst tysker/sønderjyde under rejse via England og København. På bagsiden afs. S/S "Mitau". Muligvis fra tidl. sønderjysk krigsfange på rejse hjem til afstemningen i Slesvig.

Lot: 147100
DKK 150.00