1952 - Denmark - 320 - 1000
20 øre Fr. IX og Julemærke 1952 på Danish Hospital Ship “Jutlandia” julekort dateret i Korea d. 7.12.1952 og stemplet i København d. 5.1.1953 til Holbæk. Sendt i marinepostsæk under ophold i Inchon, Korea under 3. togt. Meget sjældent postkort i flot kvalitet.
Lot: 112
Ended | 05/07/2016 21:24:28 |
Winning bid: | DKK 2,750.00 |
Bid history: | 8 bids |
Christmas Seals
Covers > Denmark postal history > U.N. Post