1928 - Greenland - 124 - 3191

10 øre Bølgelinie på lokalbrev dateret Ivigtut d. 13.9. 1928 og stemplet ved ankomsten til København d. 26.9. 1928. På bagsiden: Ivigtut Kryolithbrud. Iflg. indhold sendt med S/S “Fulton” med omtale af de 2 forulykkede amerikanske flyvere Hassell og Cramer. Spændende.

Lot: 427
Ended 05/07/2016 22:32:18
Winning bid: DKK 2,750.00
Bid history: 4 bids