1980 - Denmark - 8000

"Marselis-slægten - blade af dens historie" af Poul Harris. Centrum 1980, 239 Sider. Hæftet med smudsomslag Pænt eksemplar Illustreret sort/hvid. Udfoldelig tavle over Marselis-slægten. SIGNERET af Poul Harris. Navnet Marselis, som findes i flere sammenhænge i Århus, stammer fra den hollandske Marselis-slægt tilbage fra 1600-tallet.

Lot: 600262
DKK 100.00

Other suggestions

6 pfg. illustreret helsagsbrevkort sendt underfrankeret fra Lübeck d. 20.6.1934 til Gentofte, Danmark. Sort 3-ringsstempel T anvendt som portostempel. Dette stempel var oprindelig det danske landpoststempel benyttet på post fra Travemünde i 1860'erne - interessant efteranvendelse af gammelt dansk stempel. Svag fold.

DKK 250 1934 - Germany

5 øre og 10 øre Bølgelinie på illustreret kuvert fra Rønne Missionshotel sendt som skibspost og annulleret Fra Rønne og sidestemplet København d. 21.2.1930 til København. Fold og bagklap mgl.

DKK 75 1930 - Denmark

5 øre og 10 øre Bølgelinie på illustreret hotelkuvert fra Rønne Missionshotel annulleret København d. 10.5.1930 og sidestemplet Fra Rønne til Aarhus. Indeholder langt brev på illustreret brevpapir.

DKK 100 1930 - Denmark

5 øre Våben illustreret helsagsbrevkort Olding med klode (Paul Fischer)  annulleret med særstempel Velgjørenhedsbazaren i Kjøbenhavn d. 9.4.1901.

DKK 125 1901 - Denmark

5 øre Våben illustreret helsagsbrevkort (Paul Fischer: Kvinde med duer) annulleret med særstempel Velgjørenhedsfesten i Tivoli Store Bededagsaften d. 7.5.1903.

DKK 150 1903 - Denmark

30+10 øre Hollandshjælpen Provisorium i fireblok på illustreret SAS 1.-flyvningskuvert annulleret med særstempel København Lufthavn Første SAS Flyvning København - Grønland - Los Angeles d. 15.11.1954 til Los Angeles, USA - eftersendt til Odense, Danmark.

DKK 45 1954 - Denmark

1 øre Bølgelinie og udstillingsmærkat på underfrankeret illustreret udstillings-brevkort annulleret med særstempel København * Baltisk Frimærkeudstilling 1941 d. 23.3.1941. Udtakseret i porto med 2 øre og 6 øre Portomærke stemplet København d. 24.3.1941.

DKK 45 1941 - Denmark

10 øre Chr. IX på illustreret firmakuvert fra Cementfabriken Dania annulleret med lapidar Hobro JB.P.E. d. 18.3.1907 til Assens. Mærke med kort hj.tak.

DKK 75 1907 - Denmark