1980 - Denmark - 8000

"Marselis-slægten - blade af dens historie" af Poul Harris. Centrum 1980, 239 Sider. Hæftet med smudsomslag Pænt eksemplar Illustreret sort/hvid. Udfoldelig tavle over Marselis-slægten. SIGNERET af Poul Harris. Navnet Marselis, som findes i flere sammenhænge i Århus, stammer fra den hollandske Marselis-slægt tilbage fra 1600-tallet.

Lot: 600262
DKK 100.00

Other suggestions

6 pfg. illustreret helsagsbrevkort sendt underfrankeret fra Lübeck d. 20.6.1934 til Gentofte, Danmark. Sort 3-ringsstempel T anvendt som portostempel. Dette stempel var oprindelig det danske landpoststempel benyttet på post fra Travemünde i 1860'erne - interessant efteranvendelse af gammelt dansk stempel. Svag fold.

DKK 250 1934 - Germany

5 øre og 10 øre Bølgelinie på illustreret hotelkuvert fra Rønne Missionshotel annulleret København d. 10.5.1930 og sidestemplet Fra Rønne til Aarhus. Indeholder langt brev på illustreret brevpapir.

DKK 100 1930 - Denmark

5 øre og 10 øre Bølgelinie på illustreret kuvert fra Rønne Missionshotel sendt som skibspost og annulleret Fra Rønne og sidestemplet København d. 21.2.1930 til København. Fold og bagklap mgl.

DKK 75 1930 - Denmark

5 øre Våben illustreret helsagsbrevkort (Paul Fischer: Kvinde med duer) annulleret med særstempel Velgjørenhedsfesten i Tivoli Store Bededagsaften d. 7.5.1903.

DKK 150 1903 - Denmark

5 øre Våben illustreret helsagsbrevkort Olding med klode (Paul Fischer)  annulleret med særstempel Velgjørenhedsbazaren i Kjøbenhavn d. 9.4.1901.

DKK 125 1901 - Denmark

10 øre Chr. X på illustreret firmakuvert fra Sigfred Lauritsens Sønner annulleret med brotype IIIb Randers * d. 10.8.1918 til Assens.

DKK 45 1918 - Denmark

30 øre Karavel på illustreret firmakuvert fra Blomsterhallen sendt som søndagsbrev fra Nyborg d. 9.5.1942 til Haderslev.

DKK 100 1942 - Denmark

10 øre og 20 øre (par) Chr. X på illustreret firmakuvert fra Nykøbing Falster Bryghus sendt anbefalet fra Nykøbing Fl. d. 1.4.1944 til tysk Feldpost Nr. 03295 A (= Stab Bataillon D III), Hærens Gymnastikskole, Ryvangs Alle, København Ø.

DKK 300 1944 - Denmark