1946 - Greenland - 1-7, 26, 27 - 3911

Komplet sæt Chr. X og Isbjørn udg. på anbefalet brev fra Holsteinsborg d. 23.11.1946 til København. Bagklap mangler.

Lot: 260957
GBP 29.92
Sold out

Other suggestions

15 øre Fr. IX (3) og 40 øre Chr. X på anbefalet luftpostbrev fra København d. 4.8.1949 til postlagend i Wien, Østrig. Påsat østrigsk 29 gr. Portomærke for Postlagend (post restante) gebyr.

GBP 17.95 1949 - Denmark

20 øre helsagskuvert (fabr. 59) opfrankeret med 15+5 øre Røde Kors, samt 10+5 øre og 20+5 øre Børneforsorg sendt anbefalet fra København d. 19.10.1943 til Stavanger, Norge. Åbnet af dansk censur.

GBP 7.18 1943 - Denmark

20 øre I.C.Jacobsen på underfrankeret anbefalet brev fra den danske forlægning i Wilhelmshaven stemplet Den danske Brigade /5/ *i Tyskland* d. 28.5.1948 til Holbæk - eftersendt til København og udtakseret i 60 øre porto. Påskrevet “Kassebrev” og “Indgået i kassetømning”.

GBP 179.51 1948 - Denmark

5 øre Bølgelinie og 50 øre Chr. X på illustreret firmakuvert fra A. H. Andersen sendt anbefalet fra København d. 8.9.1939 til Dürrenaesch, Schweiz. Violet stempel: Kassebrev København K.

GBP 14.96 1939 - Denmark

25 øre helsagskuvert (fabr. 74) opfrankeret med 40 øre Fr. IX sendt anbefalet fra Løgten d. 21.4.1952 til København. Ovalt jernbanestempel: Danske Statsbaner * Løgten Station * d. 21.4.1952.

GBP 29.92 1952 - Denmark

7 øre, 30 øre og 35 øre Chr. X på anbefalet isluftpostbrev “Via Aarhus-Kalundborg Luftpost” fra Vrinners d. 10.2. 1922 til København. På bagsiden transitstempler Aarhus, Kallundborg og Kjøbenhavn d. 11.2.1922. Åbnet 3 sider og 2 øre overfrankeret.

GBP 215.41 1922 - Denmark

10 øre og 20 øre (par) Chr. X på illustreret firmakuvert fra Nykøbing Falster Bryghus sendt anbefalet fra Nykøbing Fl. d. 1.4.1944 til tysk Feldpost Nr. 03295 A (= Stab Bataillon D III), Hærens Gymnastikskole, Ryvangs Alle, København Ø.

GBP 35.90 1944 - Denmark

Komplet sæt Vitus Bering, 15 øre, 20 øre og 30 øre Chr. X på anbefalet luftpostbrev annulleret med brotype IId København V. Vesterport d. 5.11.1943 til Huskvarna, Sverige. Åbnet af dansk censur.

GBP 17.95 1943 - Denmark