1916 - Slesvig - 6222

Ufrankeret feltpostkort (Torpedobåd modtager post) med stempel Kais. Deutsche Marineschiffspost no. 117 (= 4. Torpedoboots-Halbflotille) d. 6.2.1916 til Gjennerstrandt, kr. Apenrade.

Lot: 262319
DKK 200.00

Other suggestions

Ufrankeret feltpostkort (Havneparti fra Trelleborg med færger) med stumt stempel d. 24.7.1942 til Köln. Iflg. meddelelse skrevet til søs.

DKK 200 1942 - Germany

Ufrankeret feltpostkort (Nazareth) stemplet Deutsche Feldpost *** d. 28.8.1918 til Sommerstedt. Fra sønderjysk soldat P. Kruse ved Armee Fernsprech Abteilung 1701 Bauzug 3, Deutsche Feldpost 663 = Heeresgruppenkommando Jildrim. Sjælden feltpost fra sønderjyde i Palestina.

DKK 750 1918 - Slesvig

Ufrankeret feltpostkort stemplet Feldpost d. 9.12.1943 til København, Danmark. Fra SS-Rottenführer ved feldpost 34759 = 1. Komp. SS-Nachrichten-Abteilung (Wiking) med Briefstempel Feldpost 16284 = SS-Divisionsstab Wiking. Rød SS-feldpostcensur. Rift.

DKK 750 1943 - Denmark

Ufrankeret feltpostkort stemplet K.U.K.Feldpostamt 607 d. 1.10.1915 til Hornbæk, Danmark - eftersendt til Møllerup pr. Rønde. Afd.stempel K.u.K. Rayonskommando von Südtirol. Meddelelse skrevet på dansk fra officer Oblt. Albrecher ved 2. Stabskompagnie des K.u.K. 1. Regt. d. T.K.J. Udtakseret i 20 øre dansk porto.

DKK 125 1915 - Austria

Ufrankeret feltpostkort fra Wien d. 27.12.1942 til soldat ved Feldpost nr. L45338B, Luftgaupostamt Hamburg I = Blindflugschule 4 i Kastrup, Danmark.

DKK 125 1942 - Denmark

Ufrankeret fortrykt feltpostkort stemplet Fältpost * S.F.K. * d. 22.3.1940 til Sverige. Fra soldat ved SFK (Svenska frivilligkåren) Avd. 461 (= Bilbat. 1. Bilkomp.), Haparanda F. Finsk censur.

DKK 250 1940 - Finland

Ufrankeret feltpostkort dateret “Auf See” stemplet Kais. Deutsche Marine-Schiffspost No. 222 d. 26.6.1918 til Kamern. Fra Hilfssteuerminendampfer S.M.H. Prinz Waldemar. Violet censurs Ü K Hadersleben. Fold.

DKK 500 1918 - Slesvig