1916 - Slesvig - 6222

Ufrankeret feltpostkort (Torpedobåd modtager post) med stempel Kais. Deutsche Marineschiffspost no. 117 (= 4. Torpedoboots-Halbflotille) d. 6.2.1916 til Gjennerstrandt, kr. Apenrade.

Lot: 262319
DKK 200.00

Other suggestions

Ufrankeret feltpostkort (Havneparti fra Trelleborg med færger) med stumt stempel d. 24.7.1942 til Köln. Iflg. meddelelse skrevet til søs.

DKK 200 1942 - Germany

Ufrankeret feltpostkort (Nazareth) stemplet Deutsche Feldpost *** d. 28.8.1918 til Sommerstedt. Fra sønderjysk soldat P. Kruse ved Armee Fernsprech Abteilung 1701 Bauzug 3, Deutsche Feldpost 663 = Heeresgruppenkommando Jildrim. Sjælden feltpost fra sønderjyde i Palestina.

DKK 750 1918 - Slesvig

Ufrankeret feltpostkort stemplet Feldpost d. 9.12.1943 til København, Danmark. Fra SS-Rottenführer ved feldpost 34759 = 1. Komp. SS-Nachrichten-Abteilung (Wiking) med Briefstempel Feldpost 16284 = SS-Divisionsstab Wiking. Rød SS-feldpostcensur. Rift.

DKK 750 1943 - Denmark

Ufrankeret feltpostkort stemplet K.U.K.Feldpostamt 607 d. 1.10.1915 til Hornbæk, Danmark - eftersendt til Møllerup pr. Rønde. Afd.stempel K.u.K. Rayonskommando von Südtirol. Meddelelse skrevet på dansk fra officer Oblt. Albrecher ved 2. Stabskompagnie des K.u.K. 1. Regt. d. T.K.J. Udtakseret i 20 øre dansk porto.

DKK 125 1915 - Austria

Ufrankeret tysk marine feltpostkort fra Neukölln d. 18.5.1918 til Oberheizer ombord på SMH Cassel durch Marine Postbüro. Hilfsschiff Cassel var i maj 1918 del af 1. Gruppe Transportflotille under Ostsee Division som bistod de hvide styrker under den finske borgerkrig.

DKK 200 1918 - Finland

Ufrankeret tysk feltpostkort dateret d. 30.12.1916 med afd.stempel S.B. / J.R.v.L.No. 25 2. K. til København, Danmark. Udtakseret i 20 øre dansk porto.

DKK 60 1916 - Germany

Ufrankeret feltpostkort stemplet U.S.Army APO 710 d. 2.2.1919 til Kvistgård, Danmark. Fra dansk soldat i Machine Gun Co. 23rd Infantry stationeret i Vollander, Tyskland. Både amerikansk unit og base censur.

DKK 250 1919 - Denmark

Ufrankeret feltpostkort fra Saarlouis d. 18.12.1914 til København, Danmark. Violet briefstempel. Violet portostempel T 25c og udtakseret i 20 øre dansk porto. Meddelelse skrevet på dansk.

DKK 100 1914 - Germany