1915 - Germany - 1000

Ufrankeret feltpostbrev fra Glücksburg *(Ostsee)1* d. 10.5.1915 til København, Danmark. Fejlagtigt udtakseret i 40 øre porto.

Lot: 262890
DKK 75.00

Other suggestions

Ufrankeret tysk feltpostkort dateret d. 30.12.1916 med afd.stempel S.B. / J.R.v.L.No. 25 2. K. til København, Danmark. Udtakseret i 20 øre dansk porto.

DKK 60 1916 - Germany

Ufrankeret feltpostkort fra Saarlouis d. 18.12.1914 til København, Danmark. Violet briefstempel. Violet portostempel T 25c og udtakseret i 20 øre dansk porto. Meddelelse skrevet på dansk.

DKK 100 1914 - Germany

Ufrankeret tysk feltpostbrev med stumt stempel d. 30.6.1941 til København, Danmark. Portopåtegning, men ikke udtakseret i Porto. Åbnet af tysk censur i Hamburg.

DKK 100 1941 - Denmark

Ufrankeret Field Service postkort stemplet Army Post Office S.12 (= Harfleur, Frankrig) d. 18.4.1915 til Aalborg, Danmark. Fra dansk soldat Max Larsen i britisk tjeneste. Fejlagtigt udtakseret i 20 øre dansk porto.

DKK 100 1915 - Great Britain

Ufrankeret brevkort (Skibe ved Akershus) fra Kristiania d. 21.7.1911 til Odder, Danmark. Sort T stempel og udtakseret i 10 øre dansk porto.

DKK 60 1911 - Norway

Svensk 10 öre helsagsbrevkort afsendt fra København til Mora, Sverige - eftersendt til Rättvik. Frankering markeret ugyldig og udtakseret i porto med 30 öre Lösen etiket og 30 öre Gustaf stemplet Mora d. 10.9.1945. Dansk efterkrigscensur (krone)/310/Danmark. Lille rift.

DKK 125 1945 - Sweden