Denmark - 34 - 1000

5 øre Våben (2) på brevkort fra Kjøbenhavn d. 7.2.189x til Bremen, Tyskland.

Lot: 266772
DKK 60.00

Other suggestions

4 øre Tofarvet, 1 øre og 5 øre Våben på brevkort (Københavns gl. Raadhus) fra Kjøbenhavn d. 8.12.1903 til Constantinopel, Tyrkiet. Ank. stemplet ved det tyske postkontor Constantinopel 1 Deutsche Post d. 11.12.1903.

DKK 100 1903 - Denmark

Brevkort med affaldet frimærke (Fort Ilet, Port au Prince, Haiti) dateret Petit-Goâve d. 23.2.1913 stemplet Kjøbenhavn - Korsør d. 12.3.1913 og rammestempel Indgaaet med Mangel af Frimærke til København, Danmark.

DKK 250 1913 - Haiti

10 øre Våben i parstykke på dobbelt brevkort (Hilsen fra Bornholm, Hammershus) annulleret med skibsstempel Fra Rønne og sidestemplet Kjøbenhavn d. 8.5.1901 til Hamburg, Tyskland. 1 mærke med kort hjørnetak.

DKK 500 1901 - Denmark

5 øre Fr. VIII på brevkort (Frederiksholms Kanal med sporvogne) annulleret med skibsstempel Fra Kjøbenhavn og sidestemplet Rønne d. 24.9.1909 til Rønne, Bornholm.

DKK 75 1909 - Denmark

5 øre Våben i parstykke på brevkort (Fra det gamle Christianshavn) fra Kjøbenhavn d. 4.8.1905 til sømand ombord på S/S Chr. Broberg i Genua, Italien. Påsat italiensk 20 c. portomærke.

DKK 125 1905 - Denmark

5 øre Chr. IX på brevkort (Hammershus) annulleret med skibsstempel Fra Rønne og sidestemplet Kjøbenhavn d. 18.12.1906 til København.

DKK 60 1906 - Denmark

5 øre Våben på brevkort (Østerstrand, Fredericia) annulleret med stjernestempel STRIB og sidestemplet med bureau Nyborg - Vamdrup T.16 d. 18.7.1905 til Kjøbenhavn.

DKK 100 1905 - Denmark

5 øre Bølgelinie på brevkort (Bornholm, Hammersø) annulleret med skibsstempel Fra Rønne og sidestemplet Kjøbenhavn B. d. 23.6.1913 til Horsens.

DKK 75 1913 - Denmark