1900 - Denmark - 34B - 5800

5 øre Våben på brevkort annulleret med bureaustempel Faaborg - Nyborg T.7 d. 19.9.1900 via Odense - Svendborg d. 19.9.1900 til Kristianstad, Sverige.

Lot: 266997
DKK 100.00
Sold out

Other suggestions

5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort (Varnæs Andelsmejeri) annulleret med sjældent bureaustempel Aabenraa - Graasten sn2 T.08 d. 11.11.1924 til Hjordkær.

DKK 600 1924 - Denmark

5 øre Chr. X (3) på brevkort (Partier fra Nørborg) dateret Havnbjerg og annulleret med bureaustempel Sønderborg - Nørborg sn1 T.06 d. 23.8.1921 til Snedsted.

DKK 400 1921 - Slesvig

5 öre Oscar på brevkort fra Helsingborg annulleret med bureaustempel Sjællandske Kystbane d. 24.9.1905 og sidestemplet Fra Sverige til København, Danmark.

DKK 60 1905 - Sweden

5 øre Våben på brevkort fra København annulleret med svensk bureaustempel PKXP No. 2 B. INR. U. d. 21.6.1902 og sidestemplet Från Danmark til Björnlunda, Sverige.

DKK 75 1902 - Denmark

Tysk 5 pfg. og 10 pfg. Adler på brevkort (Jernbanefærgen Deutschland) annulleret med svensk sejlende bureaustempel Trelleborg - Sassnitz 141 B d. 3.9.1926 til Wernigerode, Tyskland.

DKK 200 1926 - Germany

5 øre Våben på brevkort (Dampfærgen Prins Christian) annulleret med tysk bureaustempel Berlin - Warnemünde Bahnpost Zug 58 d. 12.6.1904 til København, Danmark.

DKK 200 1904 - Denmark

5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort (Kongensgade i Ribe) annulleret med bureaustempel Bramminge - Tønder sn2 T.493 d. 3.1.1941 og sidestemplet med posthornstempel FARUP (Ribe) til Brøns.

DKK 100 1941 - Denmark

7 øre Chr. X på underfrankeret brevkort fra København annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Helsingør T.427 d. 22.6.1919 til Stockholm, Sverige. Udtakseret i 6 öre svensk porto.

DKK 200 1919 - Denmark