1940 - Germany

Ufrankeret krigsfangebrev fra Berlin-Charlottenburg d. 19.4.1940 til polsk krigsfange i Stalag IV A (= Elsterhorst). Lejrcensur no. 10.

Lot: 267822
GBP 8.98

Other suggestions

Ufrankeret feltpostbrev med svagt tysk bureaustempel d. 13.7.1942 til dansk frivillig SS-Sturmmann Hans Tychsen ved feldpost nr. 14040 B = 1. Kompanie SS-Gebirgsjäger-Regiment 6 Reinhard Heydrich SS-Gebirgs-Division Nord stationeret i Finland. Vedlagt oplysninger om Hans Tychsen, som faldt i Nordfinland i 1944.

GBP 23.95 1942 - Denmark

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Feldpost d. 17.12.1941 til København, Danmark. Fra soldat Kurt Gross ved feldpost no. 41491 = Propagandakompagni 680 tilknyttet 20. Gebirgsarmee i Rovaniemi, Lapland, Finland. Åbnet af tysk censur i Hamburg.

GBP 23.95 1941 - Finland

Ufrankeret feltpostkort (Havneparti fra Trelleborg med færger) med stumt stempel d. 24.7.1942 til Köln. Iflg. meddelelse skrevet til søs.

GBP 23.95 1942 - Germany

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Army & Air Force Postal Service Saigon AMT APO 96314 (Tan Son Nhut Air Field, Vietnam) til amerikansk APO 09023 (= Thule Air Base, Grønland). Fra US Coast Guard Loran station på Con Son Island ud for den vietnamesisk kyst. Interessant feltpost fra Vietnamkrigen til Grønland.

GBP 8.98 1968 - USA

Ufrankeret feltpostbrev fra Glücksburg *(Ostsee)1* d. 10.5.1915 til København, Danmark. Fejlagtigt udtagseret i 40 øre porto.

GBP 8.98 1915 - Germany

Ufrankeret feltpostkort (Hørnum fyrtårn) dateret Hørnum og stemplet Westerland d. 2.11.1916 med briefstempel: Inselwache SYLT / Briefstempel og håndskrevet Milit. geprüft til Ballum pr. Tondern.

GBP 17.96 1916 - Germany

Ufrankeret feltpostkort (Torpedobåd modtager post) med stempel Kais. Deutsche Marineschiffspost no. 117 (= 4. Torpedoboots-Halbflotille) d. 6.2.1916 til Gjennerstrandt, kr. Apenrade.

GBP 23.95 1916 - Slesvig

Ufrankeret brevkort (Hamburg Hochbahn og sporvogne) anvendt som feltpost fra soldat ved 86 Regiment i Flensburg med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 574 d. 5.11.1915 til Hammelev.

GBP 11.97 1915 - Slesvig