1940 - Germany

Ufrankeret krigsfangebrev fra Berlin-Charlottenburg d. 19.4.1940 til polsk krigsfange i Stalag IV A (= Elsterhorst). Lejrcensur no. 10.

Lot: 267822
DKK 75.00

Other suggestions

Ufrankeret feltpostbrev med svagt tysk bureaustempel d. 13.7.1942 til dansk frivillig SS-Sturmmann Hans Tychsen ved feldpost nr. 14040 B = 1. Kompanie SS-Gebirgsjäger-Regiment 6 Reinhard Heydrich SS-Gebirgs-Division Nord stationeret i Finland. Vedlagt oplysninger om Hans Tychsen, som faldt i Nordfinland i 1944.

DKK 200 1942 - Denmark

1805. Ufrankeret dobbeltbrev med indhold dateret i Hamburg d. 26.7.1805 til Bordeaux, Frankrig. Liniestempel: R. 4. HAMBURG. 38 Decimes fransk porto.

DKK 200 1805 - Slesvig

Ufrankeret brevkort (Hjorten, Trondhjem Tivoli) fra interneret tysk sømand på hjælpekrydseren Berlin stemplet Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 88 (= SMH Berlin) d. 18.7.1917 til München, Tyskland. Censureret ombord på skibet i Hommelvik med rødt Marine - Schiffspost No. 88 / Briefüberwachung og norsk militærcensur: KONTROLLERET I 2.

DKK 800 1917 - Norway

Ufrankeret feltpostkort (Torpedobåd modtager post) med stempel Kais. Deutsche Marineschiffspost no. 117 (= 4. Torpedoboots-Halbflotille) d. 6.2.1916 til Gjennerstrandt, kr. Apenrade.

DKK 200 1916 - Slesvig

Ufrankeret feltpostkort (Parti fra Trondhjem) stemplet Kais. Deutsche Marine-Schiffspost No. 88 d. 29.3.1915 til Berlin, Tyskland. Fra interneret sømand fra den tyske hjælpekrydser SMH Berlin i Norge.

DKK 500 1915 - Norway

Ufrankeret feltpostbrev fra Glücksburg *(Ostsee)1* d. 10.5.1915 til København, Danmark. Fejlagtigt udtakseret i 40 øre porto.

DKK 75 1915 - Germany

Ufrankeret feltpostkort (Havneparti fra Trelleborg med færger) med stumt stempel d. 24.7.1942 til Köln. Iflg. meddelelse skrevet til søs.

DKK 200 1942 - Germany