1910 - Denmark - 54 - 8000

5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort fra Aarhus d. 22.7. 1910 til elev ombord på Skoleskibet “Viking”, poste restante på øen St. Helena i Sydatlanten. Ank.stemplet St. Helena d. 9.5.1910. Enestående destination.

Lot: 73
Ended 29/10/2017 23:59:00
Starting bid: DKK 600.00
Bid history: 0 bids

Other suggestions

8 øre helsagskuvert opfrankeret med 3 øre ret rm., 4 øre omv. rm. Tofarvet og 5 øre Våben fra Fredericia d. 29.8.1902 til poste restante ved det tyske postkontor i Constantinopel, Tyrkiet. Ank.stemplet Constantinopel 1 * Deutsche Post * d. 1.9.0902

DKK 150 1902 - Denmark

10 øre Bølgelinie på brevkort dateret Allinge, annulleret med svensk stempel Simrishamn d. 10.7.1938 og sidestemplet Från Danmark til Post restante i Venezia, Italien. Påsat italiensk portomærke som poste restante gebyr.

DKK 400 1938 - Denmark

East Africa and Uganda Protectorates 3 c. og 6 c. (par) George V på OHMS kuvert fra Nairobi E.A.P. d. 5.12.1912 via Mombassa til poste restante i Wilhemsthal, German East Africa. Ank.stemplet Wilhelmsthal Deutsch-Ost-Afrika d. 16.12.1912. Fold.

DKK 125 1912 - German Colonies

5 øre Chr. IX på brevkort (Stranden ved Hesselhuset, Nyborg) fra Nyborg d. 26.6.1906 til poste restante i Frederikshavn. Retur med 2-sproget etiket Ikke afhentet.

DKK 200 1906 - Denmark

5/7 øre Provisorium (5) på isluftpostbrev fra Horsens d. 17.2.1956 til poste restante på Endelave. Ank.stemplet med pr.stempel Endelave pr. Horsens d. 20.2.1956.

DKK 200 1956 - Denmark

15 øre Fr. IX (3) og 40 øre Chr. X på anbefalet luftpostbrev fra København d. 4.8.1949 til postlagend i Wien, Østrig. Påsat østrigsk 29 gr. Portomærke for Postlagend (post restante) gebyr.

DKK 150 1949 - Denmark

15 øre helsagsbrevkort (fabr. 75-H) opfrankeret med 10 øre Bølgelinie (2) fra Kjøbenhavn d. 26.9.1924 til poste restante i Italien - eftersendt til København, Danmark. Påsat italiensk 30 cts portomærke.

DKK 150 1924 - Denmark

1,60 kr. Byfornyelse og Julemærke 1981 på brev stemplet Grønlands Postkontor Ålborg d. 9.12.1981 til poste restante i Arsuk, Grønland. Retur via Returpostkontoret med etiket P4007a (2-74).

DKK 100 1981 - Denmark