1945 - Sweden - 1000

10 öre Gustaf på brevkort (Mindesten rejst af danske flygtninge som har fundet fristed og venner i Helsingborg) stemplet Hälsingborg d. 26.7.1945 til København, Danmark. Dansk efterkrigscensur (krone)/428/Danmark.

Lot: 269747
DKK 125.00

Other suggestions

5 øre Bølgelinie og 30 øre Fr. IX på brevkort (Palace Hotel, København) annulleret med svensk stempel i Malmö d. 5.4.1953 og sidestemplet Från Danmark til Hamburg, Tyskland.

DKK 75 1953 - Denmark

Russisk 2 kop. Våben i parstykke på brevkort (Finsk bondekvinde) fra Åbo annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 6.8.1908 og sidestemplet Från Finland til København, Danmark.

DKK 100 1908 - Finland

10 øre Bølgelinie på brevkort (Udsigt fra Odense ny Missionshotels Terrasse) dateret i Odense og annulleret med sjældent reserve-bureaustempel Østifternes Jernb. Postkt. T.52 d. 9.2.1927 til København. Reservestempel benyttet på strækningen København-Nyborg.

DKK 600 1927 - Denmark

5 øre Bølgelinie (3) på brevkort (Hotel Skarridse) annulleret med brotype IIIb Jyderup d. 29.12.1924 til København.

DKK 45 1924 - Denmark

20 øre 1000 års udg. på brevkort (Postbud med brevmappe fra København) annulleret med svensk skibsstempel Frederikshavn - Göteborg Postad ombord på M/S Prinsessan Margaretha d. 5.7.1958 til Sverige.

DKK 45 1958 - Denmark

20 øre Fr. IX på brevkort (M/S Prinsessan Margaretha) fra Frederikshavn d. 14.10.1957 til København. Ubekendt med forespørgselsetiket fra Returpostkontoret P.4007 (5-50 1/2A7).

DKK 60 1957 - Denmark

35 øre Haakon på brevkort fra Horten d. 7.8.1957 til Aarhus, Danmark. Eftersendt til København med violet: Kassebrev / Aarhus Postkontor.

DKK 60 1957 - Norway