1945 - Sweden - 1000

10 öre Gustaf på brevkort fra Göteborg d. 2.6.1945 til København, Danmark - eftersendt til Lyngby med stempel København Omk. d. 15.6.1945. Dansk efterkrigscensur (krone)/269/Danmark med signatur.

Lot: 269909
DKK 125.00

Other suggestions

120 øre Margrethe på brevkort fra København annulleret med norsk stempel i Oslo d. 9.4.1979 og sidestemplet Paquebot til Lyngby, Danmark.

DKK 45 1979 - Denmark

Brevkort med affaldet frimærke (Fort Ilet, Port au Prince, Haiti) dateret Petit-Goâve d. 23.2.1913 stemplet Kjøbenhavn - Korsør d. 12.3.1913 og rammestempel Indgaaet med Mangel af Frimærke til København, Danmark.

DKK 250 1913 - Haiti

5 øre Våben på brevkort annulleret med lapidar Lyngby d. 23.7.1904 til København.

DKK 75 1904 - Denmark

5 øre Chr. IX på brevkort (Hammershus) annulleret med skibsstempel Fra Rønne og sidestemplet Kjøbenhavn d. 18.12.1906 til København.

DKK 60 1906 - Denmark

5 øre Bølgelinie og 30 øre Fr. IX på brevkort (Palace Hotel, København) annulleret med svensk stempel i Malmö d. 5.4.1953 og sidestemplet Från Danmark til Hamburg, Tyskland.

DKK 75 1953 - Denmark

5 øre Fr. VIII på brevkort (Ulfeldtstaarnet, Bornholm) dateret i Rønne d. 5.5.1910 og annulleret med skibsstempel Fra Rønne til København.

DKK 60 1910 - Denmark

5 øre Chr. IX på brevkort (København, Børsen) annulleret med svensk bureau stempel PKXP No. 83C d. 13.7.1906 og sidestemplet Från Danmark til Ljungs..., Sverige.

DKK 100 1906 - Denmark

5 øre Chr. X på brevkort (Kystparti ved Blanchs Hotel) stemplet Kjøbenhavn B. d. 25.7.1915 og sidestemplet Fra Bornholm til København.

DKK 60 1915 - Denmark