1910 - Denmark - Used with stamps - 6310

Broager, den nybyggede banegaard inden åbningen af jernbanen d. 15.8.1910. No. 71180. Kvalitet 8

Lot: 248
Ended 12/12/2017 21:24:42
Winning bid: DKK 137.00
Bid history: 2 bids

Other suggestions

Indien. Darjeeling jernbanen. Frankeret med 1 a. Edward VII fra Ambala d. 10.8.1910 til Esbjerg, Danmark. Fra soldat ved 1st West Riding Regiment, Ambala.

DKK 125 1911 - India

5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med skibsstempel Fra Kjøbenhavn og sidestemplet Rønne d. 27.10.(1903?) til Rønne. På bagsiden håndtegnet Kvinde med bog.

DKK 100 1903 - Denmark

Kirken i Esbjerg. Stenders no. 1872. Frankeret med 1 øre Våben og 4 øre Tofarvet stemplet Nordby d. 21.8.1905 til København.

DKK 45 1905 - Denmark

5 pfg. Germania (2) på brevkort (Warnemünde færgehavn) dateret ombord på færgen og annulleret med skibsstempel Fra Tyskland og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Warnemünde T.74 d. 22.5.1912 til Glashütte, Tyskland.

DKK 200 1912 - Denmark

Engelsk 4d Elizabeth på brevkort (Royal Navy hovercraft) annulleret med postspare-stempel brotype IIh Ålborg d. 1.5.1979 og sidestemplet Paquebot til Aldershot, England. Skibsstempel: Mailed in UK waters on board P234 of Naval Party 1009. Naval Party 1099 = Royal Navy Hovercraft Unit.

DKK 100 1979 - Denmark

5 øre Fr. VIII på brevkort (Marienlyst slot) annulleret med svensk stempel i Helsingborg d. 2.6.1911 og sidestemplet Från Danmark til Helsingborg, Sverige.

DKK 60 1911 - Denmark

10 pfg. Reichpost Germania på brevkort (Åbning af Elbe-Trave Kanal d. 16.6.1900 med landkort) fra Lübeck annulleret med skibsstempel Fra Tydskland L. og sidestemplet Paquebot og Kjøbenhavn K. d. 15.6.1900 til Wexsö, Sverige.

DKK 300 1900 - Germany