1925 - Germany - Used without stamps

Tyskland, Schleswig. Flensburg, Sporvogn no. 24 “Apenrader Str.”. Fotokort u/no. Vedl. sporvognsbillet. Kvalitet 7

Lot: 948
Ended 12/12/2017 22:34:42
Winning bid: DKK 286.00
Bid history: 3 bids
  • Listed in category:

Other suggestions

5 øre Chr. X på brevkort (Sporvogn på Nevski Prospekt i Petrograd) dateret i Petrograd d. 26.2.1916 og annulleret Kjøbenhavn I d. 7.3.1916 til Hellested pr. Haarslev. Befordret fra Rusland med kurér.

DKK 150 1916 - Denmark

5 öre Oscar II i parstykke på brevkort (Gustaf Adolfs Torg i Malmö med sporvogn) annulleret med skibsstempel Fra Sverige M. via Aarup JB.P.E. d. 9.5.1903 til Skalbjerg St., Danmark.

DKK 60 1903 - Sweden

Th. Ulrichsen: Sct. Hans Torv med Blegdamsvejen i København. Biler og Sporvogn ses. Fælledvejens Boghandel u/no.

DKK 30 1935 - Denmark

5 øre Bølgelinie på brevkort (Aarhus ved Clemensbro med sporvogn no. 10) annulleret Kjøbenhavn d. 13.8.1913 og sidestemplet Fra Aarhus til København.

DKK 60 1913 - Denmark

10 øre Bølgelinie på underfrankeret brevkort (Sporvogn no. 654 ved Børsen) stemplet København d. 11.9.1922 til Lund, Sverige. Violet portostempel: T. 10 Øre.

DKK 100 1922 - Denmark

Sporvogn ved Østbanegaarden, Kjøbenhavn. No. K 8875.

DKK 45 1906 - Denmark

Statsbanegaarden i Odense. Sporvogn linie 2 ses til højre. Svagt hjørneknæk! U/no.

DKK 75 1911 - Denmark

Nicolai Taarn set fra Kanalen, København. Sporvogn ses til højre. Fotografisk Forlag no. 32.

DKK 60 1911 - Denmark