1941 - Faroe Islands - 248 - 3800

10 øre Bølgelinie på lokalbrev i Thorshavn d. 23.6.1941.

Lot: 273899
DKK 45.00

Other suggestions

Tysk 8 pfg. Hindenburg (2) stemplet Hamburg d. 30.7.1938 og dansk 5 øre Bølgelinie (2) stemplet Nykøbing Fl. d. 31.7.1938 på reklamepostkort (Seesport cigaretter) sendt som søndagsbrevkort til Nykøbing F., Danmark. Påskrevet: via Marnemünde.

DKK 250 1938 - Denmark

10 øre Bølgelinie på brevkort dateret Allinge, annulleret med svensk stempel Simrishamn d. 10.7.1938 og sidestemplet Från Danmark til Post restante i Venezia, Italien. Påsat italiensk portomærke som poste restante gebyr.

DKK 400 1938 - Denmark

Amerikansk 1 cent i parstykke på underfrankeret brevkort 1935 til Strandby pr. Farsø, Danmark. Udtakseret i 12 øre porto med 1 øre Bølgelinie (par) anvendt som Portomærke og 10 øre Portomærke annulleret med udslebet stjernestempel STRANDBY.

DKK 200 1935 - Denmark

5 øre Bølgelinie på brevkort (Bornholm, Hammersø) annulleret med skibsstempel Fra Rønne og sidestemplet Kjøbenhavn B. d. 23.6.1913 til Horsens.

DKK 75 1913 - Denmark

Britisk 1½d George V stemplet Gravesend d. 31.5.1934 og dansk 10 øre Bølgelinie stemplet Kjøbenhavn - Warnemünde T.92 d. 2.6.1934 på blandingsfrankeret søndagsbrevkort til København, Danmark.

DKK 400 1934 - Denmark

5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort (Varnæs Andelsmejeri) annulleret med sjældent bureaustempel Aabenraa - Graasten sn2 T.08 d. 11.11.1924 til Hjordkær.

DKK 600 1924 - Denmark

5 øre og 10 øre Bølgelinie på illustreret hotelkuvert fra Rønne Missionshotel annulleret København d. 10.5.1930 og sidestemplet Fra Rønne til Aarhus. Indeholder langt brev på illustreret brevpapir.

DKK 100 1930 - Denmark

5 øre og 10 øre Bølgelinie på illustreret kuvert fra Rønne Missionshotel sendt som skibspost og annulleret Fra Rønne og sidestemplet København d. 21.2.1930 til København. Fold og bagklap mgl.

DKK 75 1930 - Denmark