1914 - Denmark - 68 - Used with stamps
Krydseren "Heimdal". C. Nielsen u/no. Frankeret med 5 øre Chr. X dateret Esbjerg i maj 1914 og stemplet Kjøbenhavn d. 12.5.1914 til Marstal. Interessant forsendelse sendt fra sømand ombord på krydseren "Heimdal" i lukket marinepostsæk fra togt hvor "Heimdal" fulgte Chr. X på kongeskibet "Dannebrog" på rejse fra Esbjerg d. 6.5.1914 til Sheernees, Dover, Calais og Amsterdam og tilbage til Esbjerg d. 26.5.1914. Togtet omtalt i teksten.
Lot: 275284
Ended | 14/01/2018 21:04:35 |
Winning bid: | DKK 83.00 |
Bid history: | 2 bids |
Typograph Issues
Covers > Denmark postal history > Shipmail
Postcards > Ships