1947 - Germany

12 pfg. Ciffer på brevkort fra Zwickau d. 15.5.1947 til Hamburg. Russisk censur no. 5365.

Lot: 280298
DKK 125.00

Other suggestions

10 øre Våben i parstykke på dobbelt brevkort (Hilsen fra Bornholm, Hammershus) annulleret med skibsstempel Fra Rønne og sidestemplet Kjøbenhavn d. 8.5.1901 til Hamburg, Tyskland. 1 mærke med kort hjørnetak.

DKK 500 1901 - Denmark

5 øre Bølgelinie og 30 øre Fr. IX på brevkort (Palace Hotel, København) annulleret med svensk stempel i Malmö d. 5.4.1953 og sidestemplet Från Danmark til Hamburg, Tyskland.

DKK 75 1953 - Denmark

10 pfg. Germania med perfin AUS.BLU. (August Blumenthal) på brevkort fra Hamburg d. 17.5.1911 til Skive, Danmark. På bagsiden ovalt jernbanestempel: Skive Godseksp. D.S.B.

DKK 125 1911 - Germany

20 pfg. Hindenburg på frankeret feltpostbrev stemplet Feldpost d. 28.9.1940 til Roskilde, Danmark. Violet portostempel T 16c. Briefstempel Dienststelle F. P. Nr. 22417 (= 1. Kompanie Pionier-Bataillon 235). Åbnet af tysk censur i Hamburg.

DKK 200 1940 - Germany

5 øre Bølgelinie i parstykke og single med tydelige automat-afskæringer på brevkort (Vandrehjemmet, Lynæs) stemplet Nykøbing S. d. 11.4.1941 til Malmö, Sverige. Dansk censur.

DKK 150 1941 - Denmark

15 øre Chr. X single på brevkort fra København d. 24.5.1944 til brandmand ved D.W.M. abt. W.L.F. i Schluttrup pr. Lübeck, Tyskland. Hamburg censur.

DKK 125 1944 - Denmark

5 øre Chr. IX i parstykke på brevkort dateret Windau i Letland d. 17.12.1905 og påskrevet pr. S/S Freya via Copenhagen stemplet Kjøbenhavn d. 8.1.1906 til Hamburg, Tyskland. Muligvis sendt udenom det russiske postvæsen på grund af urolighederne som følge af den russiske 1905 revolution.

DKK 300 1906 - Denmark