1964 - Greenland - 3910

Amerikansk 6 cents på brev annulleret med feltpoststempel Army-Air Force Postal Service APO 121 (= Søndre Strømfjord Air Base) d. 17.8.1964 til Bellheim, Tyskland. Sidestemplet MSTS Sealift for Security 1964 Arctic Operations.

Lot: 280344
DKK 45.00

Other suggestions

7 øre helsagsbrevkort (fabr. 99-H) fra Rønne annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 13.10.1931 og sidestemplet Skipsbrjef til Ludwigslust, Tyskland.

DKK 200 1931 - Denmark

5 øre Fr. VIII på brevkort (Frederiksholms Kanal med sporvogne) annulleret med skibsstempel Fra Kjøbenhavn og sidestemplet Rønne d. 24.9.1909 til Rønne, Bornholm.

DKK 75 1909 - Denmark

10 øre Våben i parstykke på dobbelt brevkort (Hilsen fra Bornholm, Hammershus) annulleret med skibsstempel Fra Rønne og sidestemplet Kjøbenhavn d. 8.5.1901 til Hamburg, Tyskland. 1 mærke med kort hjørnetak.

DKK 500 1901 - Denmark

10 øre Bølgelinie på brevkort dateret Allinge, annulleret med svensk stempel Simrishamn d. 10.7.1938 og sidestemplet Från Danmark til Post restante i Venezia, Italien. Påsat italiensk portomærke som poste restante gebyr.

DKK 400 1938 - Denmark

5 øre Våben på brevkort (Hilsen fra V. Vedsted) annulleret med stjernestempel VEDSTED og sidestemplet lapidar Bramminge - Vedsted d. 27.3.1904 via Ribe til Varde.

DKK 100 1904 - Denmark

5 øre Bølgelinie på brevkort (Bornholm, Hammersø) annulleret med skibsstempel Fra Rønne og sidestemplet Kjøbenhavn B. d. 23.6.1913 til Horsens.

DKK 75 1913 - Denmark

5 øre Fr. VIII på brevkort (Udsigt mod Københavns Toldbod) annulleret med skibsstempel Från Danmark og sidestemplet Malmö d. 23.10.1907 til Kalmar, Sverige.

DKK 100 1907 - Denmark

10 øre Våben med perfin M&H på firmakuvert fra Michaelsen & Heinemann i Kjøbenhavn annulleret med svensk bureaustempel PKXP No. 2 C. INR. U. d. 15.10.1897 og sidestemplet Från Danmark til Hudriksvall, Sverige.

DKK 150 1897 - Denmark