1943 - Iceland

Ufrankeret feltpostbrev stemplet U. S. Army Postal Service A.P.O. d. 7.1.1943 til New York, USA. Fra Chaplain (Feltpræst) ved 10th Infantry Regiment APO 5 (= Baldurshagi). Passed by US Base Army Examiner 0095.

Lot: 280762
DKK 100.00

Other suggestions

Ufrankeret feltpostbrev med svagt tysk bureaustempel d. 13.7.1942 til dansk frivillig SS-Sturmmann Hans Tychsen ved feldpost nr. 14040 B = 1. Kompanie SS-Gebirgsjäger-Regiment 6 Reinhard Heydrich SS-Gebirgs-Division Nord stationeret i Finland. Vedlagt oplysninger om Hans Tychsen, som faldt i Nordfinland i 1944.

DKK 200 1942 - Denmark

1805. Ufrankeret dobbeltbrev med indhold dateret i Hamburg d. 26.7.1805 til Bordeaux, Frankrig. Liniestempel: R. 4. HAMBURG. 38 Decimes fransk porto.

DKK 200 1805 - Slesvig

Ufrankeret brevkort (Hjorten, Trondhjem Tivoli) fra interneret tysk sømand på hjælpekrydseren Berlin stemplet Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 88 (= SMH Berlin) d. 18.7.1917 til München, Tyskland. Censureret ombord på skibet i Hommelvik med rødt Marine - Schiffspost No. 88 / Briefüberwachung og norsk militærcensur: KONTROLLERET I 2.

DKK 800 1917 - Norway

Ufrankeret brev fra South African Red Cross frankeret i Portugal med 1$75 Rowland Hill og sendt fra Lissabon d. x.8.1941 til København, Danmark. På bagsiden ovalt stempel fra portugisisk Røde Kors i Lissabon d. 27.8.1941. Åbnet af tysk censur.

DKK 400 1941 - Portugal

Ufrankeret tysk feltpostbrev stemplet Feldpost d. 20.5. 1943 til Gera, Tyskland. Fra soldat ved feldpost-nr. 18825 = 1. Batterie, Marine-Artillerie Abteilung 508 på Flakfortet ved København.

DKK 400 1943 - Denmark

Ufrankeret feltpostkort (Hilsen fra Storebælt med DSB færge) stemplet Feldpost d. 8.7.1940 til Bremen, Tyskland. Fra soldat ved feldpost nr. 31592B = 9. Komp. 489. Infanterie Regiment stationeret i Ringsted, Danmark.

DKK 200 1940 - Denmark

Ufrankeret OAS feltpostbrev fra Field Post Office D.Y. d. 15.7.1918 til London, England. Sendt fra fronten i Nordfrankrig. Passed by censor No. 5288.

DKK 30 1918 - Great Britain