Militärbrev annulleret med ovalt stempel Svenska FN-bataljonen Kongo d. 28.12.1960 til Bromma. Fra svensk FN-soldat i Teknikkergruppen Congo. Svarmærke fjernet.

1960 - SwedenCover

Lot: 293678

10 øre Bølgelinie på ekspeditionskort annulleret Dansk Nordostgrønlandsekspedition d. 18.5.1939 til København, Danmark. Ank.stemplet med blanketmaskinstempel Kh.K. d. 17.9.1939.

1939 - GreenlandCover - 235

Lot: 293664

3,50 kr. Turistmål på illustreret spejder-kuvert annulleret med særstempel Ry / FDF/FPF Landslejr d. 4.7.1991 til Assens.

1991 - Denmark8680 - Cover - 993

Lot: 292959

40 øre Chr. X single på brev fra Kjøbenhavn d. 28.4.1921 til Leipzig, Tyskland.

1921 - Denmark1000 - Cover - 105

Lot: 292876

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype IIId Lemvig JB.P.E. d. 7.6.1935 til Hurup Thy.

1935 - Denmark7620 - Cover - 202

Lot: 293142

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1950 i parstykke på julekort annulleret med brotype IIc Lejbølle d. 23.12.1950 til Snøde.

1950 - Denmark5954 - Cover - 248

Lot: 293138

2½d George VI på underfrankeret brev fra London d. 13.10.1950 til København. Udtakseret i porto med 38 øre grønt portomaskinstempel.

1950 - Great Britain1000 - Cover

Lot: 293208

1 sh. single på luftpostbrev fra Swakopmund d. 21.12.1936 til Skive, Danmark. Luftpostetiket annulleret.

1936 - South West Africa7800 - Cover

Lot: 293699

5 øre Posthorn på særligt 100 års brevkort (1814-1914) fra Bergen d. 10.7.1915 til København, Danmark.

1915 - Norway1000 - Cover

Lot: 293675

30 øre Thorvaldsen single på brev fra København d. 6.1.1939 til sømand ombord på M/S Chile via rederiet ØK i København - eftersendt til Las Palmas, Spanien med spansk borgerkrigscensur Censura Militar Las Palmas Transito.

1939 - Denmark1000 - Cover - 251

30 øre Thorvaldsen single på brev fra København d. 6.1.1939 til sømand ombord på M/S "Chile" via rederiet ØK i København - eftersendt til Las Palmas, Spanien med spansk borgerkrigscensur Censura Militar Las Palmas Transito.
Lot: 293604

4 sk. 1854 udg. på markedsberetning dateret Leith d. 11.4.1860 annulleret med nr.stempel 2 og sidestemplet antiqua K.D.O.P.A. Hamburg d. 14.4.1860 til Assens.

1860 - Denmark5610 - Cover - 4

4 sk. 1854 udg. på markedsberetning dateret Leith d. 11.4.1860 annulleret med nr.stempel "2" og sidestemplet antiqua K.D.O.P.A. Hamburg d. 14.4.1860 til Assens.
Lot: 293709

5 øre, 10 øre (3) Bølgelinie, 25 øre (5), 50 øre Fr. IX og 1 kr. Rigsvåben på 310 øre frankeret postopkrævnings-adressekort for pakke fra København d. 7.11.1952 til Jakobshavn, Nordgrønland.

1952 - Greenland3952 - Cover - 246, 293, 318, 336, 323

Lot: 293612

20 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Tranum pr. Brovst d. 26.7.1949 til København.

1949 - Denmark9460 - Cover - 307

Lot: 293440

Afleveringsattest - formular F.71 (2-51 A5) stemplet Gørlev Sjælland d. 28.11.1956.

1956 - Denmark4281 - Cover

Lot: 293632

8 pfg. Beethoven (rift) på brevkort (Damptog på Hindenburgdæmningen) fra Westerland på Sylt d. 17.9.1928 til Løgumkloster, Danmark. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet Løgumkloster d. 18.9.1928.

1928 - Denmark6240 - Cover - P 12

Lot: 292702

10 øre og 20 øre Chr. X på søndagsbrev fra Kolding d. 31.7.1943 til Thisted. Påsat meddelelse fra posthuste - formular F.7 (9-43 B9) vedr. brevet afsendt for sent til udbringning søndag.

1943 - Denmark6000 - Cover - 274, 276

Lot: 292616

5 cts. Rytter, 20 cts., 40 cts. og 70 cts. (3) Franco på luftpostbrev fra San Feliu de Guixols d. 15.7.1942 til Göteborg, Sverige. Åbnet af spansk censur i Barcelona og tysk censur i Frankfurt.

1942 - SpainCover

Lot: 293688

3,75 kr. Dansk Design illustreret helsagsbrevkort med Julemærke 1997 stemplet Bagsværd d. 21.12.1997 til Bagsværd.

1997 - Denmark2880 - Cover

Lot: 292544

10 øre Bølgelinie og 50 øre Fr. IX på fortrykt kuvert fra British Vice Consulate i Thorshavn d. 12.7.1952 til Edinburgh, Scotland.

1952 - Faroe Islands3800 - Cover - 318, 338

Lot: 292732

Ufrankeret pakkefølgebrev for pakke på 4 lod med blåt antiqua Odense d. 26.9.18xx til Kjøbenhavn. Påskrevet 12 skilling porto.

Denmark5000 - Cover

Ufrankeret pakkefølgebrev for pakke på 4 lod med blåt antiqua Odense d. 26.9.18xx til Kjøbenhavn. Påskrevet "12" skilling porto.
Lot: 293422

20 øre Fr. IX på brevkort (Langøre, Samsø) dateret Samsø og annulleret med brotype IIc skibsstempel Fra Aarhus Kalundborg d. 2.8.1954 til København.

1954 - Denmark8791 - Cover - 320

Lot: 293614