15 øre Karavel på brev annulleret med brotype Ic Rømø d. 6.2.1940 til København.

1940 - Denmark6792 - Cover - 203

Lot: 295836

5 øre Posthusfranko på lokal tryksag stemplet København * OMK * d. 9.3.1926.

1926 - Denmark1000 - Cover

Lot: 295808

1844. Portobrev med antiqua Kjøbenhavn d. 8.10.1844 til Skjelskjör. Påskrevet 13 sk. porto. Fuld indhold.

1844 - Denmark1000 - Cover

1844. Portobrev med antiqua Kjøbenhavn d. 8.10.1844 til Skjelskjör. Påskrevet "13" sk. porto. Fuld indhold.
Lot: 295551

Ufrankeret krigsfangekort fra Ludwigshafen d. 7.12.1916 til tysk officer i Officers Camp Holyport near Maidenhead, England. Både tysk og britisk censur.

1916 - GermanyCover

Lot: 295784

Komplet sæt Weimar udg. på lille luftpostbrev stemplet Weimar National Vers. Luftpost d. 23.7.1919 til Berlin.

1919 - GermanyCover

Lot: 295507

Portobrev med fuldt indhold med antiqua K.D.O.P.A. Hamburg d. 28.9.18xx til Aalborg. Påskrevet 6 sk. porto.

Denmark9000 - Cover

Portobrev med fuldt indhold med antiqua K.D.O.P.A. Hamburg d. 28.9.18xx til Aalborg. Påskrevet "6" sk. porto.
Lot: 295484

10 øre og 15 øre (par) Chr. X på brev fra København d. 31.5.1943 via Ventimiglia til den italiensk besatte by Menton. Åbnet af italiensk censur. Menton i syd Frankrig var besat af Italien i perioden 10.6.1940 til 8.9.1943.

1943 - Denmark1000 - Cover - 274, 275

Lot: 295941

3 cents Washington på brevkort (S/S Washington) annulleret med skibsstempel U.S. GER. SEA POST / S.S. WASHINGTON d. 23.6.1933 til Bremerhaven, Tyskland.

1933 - USACover

3 cents Washington på brevkort (S/S "Washington") annulleret med skibsstempel U.S. GER. SEA POST / "S.S. WASHINGTON" d. 23.6.1933 til Bremerhaven, Tyskland.
Lot: 295931

3 øre Bølgelinie på De danske Statsbaner adviskort stemplet Grenaa d. 18.6.1908 til Postfører Petersen, Havnen. Vedr. forsendelse til Anholt med liniestempel GRENAA.

1908 - Denmark8500 - Cover - 44

Lot: 295799

1852. Tjenestebrev mærket K.d.S. med fuldt indhold og rammestempel Kiel d. 21.9.1852 til Segeberg.

1852 - SlesvigCover

1852. Tjenestebrev mærket "K.d.S." med fuldt indhold og rammestempel Kiel d. 21.9.1852 til Segeberg.
Lot: 295491

20/15 øre Provisorium på brev annulleret med bureaustempel Fredericia - Flensborg T.991 d. 20.11.1940 og sidestemplet med posthornstempel Tønder Øst (Tønder) til Aarhus.

1940 - Denmark6270 - Cover - SK 164.3

Lot: 295067

Norddeutscher Postbezirk ½ gr. og 1 gr. på brev fra Altona d. 16.12.1869 til Kjøbenhavn, Danmark. Særtakst fra Hertugdømmerne til Danmark. Fold i et mærke.

1869 - German States1000 - Cover

Lot: 295768

60 øre Fr. IX og Julemærke 1970 på brev annulleret med brotype Id Fejø d. 20.12.1970 til København.

1970 - Denmark4944 - Cover - 461

Lot: 295838

Komplet sæt Stockholmia 1955 udg. på FDC stemplet Stockholm d. 1.7.1955 til Hillerød, Danmark.

1955 - Sweden3400 - Cover

Lot: 295855

1847. Portobrev med indhold dateret i Ottensen med antiqua K.D.P.A. Altona d. 23.3.1847 til Carlshütte bei Rendsburg.

1847 - SlesvigCover

Lot: 295370

10 øre Grieg kpå brev fra Aalesund d. 15.7.1943 til Dienststelle Feldpostnummer 21568 (= 1. (Bau) Kompanie Festungs-Bau-Bataillon 22) stationeret i Norge.

1943 - NorwayCover

Lot: 295968

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel KIBÆK og sidestemplet bureau Skanderborg - Skjern T.996 d. 2.10.1906 til København.

1906 - Denmark6933 - Cover - SK 0692

Lot: 295886

5 pfg. illustreret firmafranko Die 3 im LLOYD-EXPRESS Bremen, Europa, Columbus  på tryksag fra Bremen d. 20.8.1930 til Tavastehus, Finland.

1930 - GermanyCover

5 pfg. illustreret firmafranko "Die 3 im LLOYD-EXPRESS "Bremen", "Europa", "Columbus" " på tryksag fra Bremen d. 20.8.1930 til Tavastehus, Finland.
Lot: 295956

7 pfg. på filatelistisk isluftpost brevkort fra Bad Reichenwall d. 25.2.1956 til poste restante på Hallig Hooge. Rammestempel Mit Hubschrauberpost og ank.stemplet Hallig Hooge über Husum d. 29.2.1956 (skuddag).

1956 - GermanyCover

7 pfg. på filatelistisk isluftpost brevkort fra Bad Reichenwall d. 25.2.1956 til poste restante på Hallig Hooge. Rammestempel "Mit Hubschrauberpost" og ank.stemplet Hallig Hooge über Husum d. 29.2.1956 (skuddag).
Lot: 295926

Ufrankeret SS-feltpost brevkort frra Lauenburg (Pom) d. 16.12.1940 til Dollerup i/ Angeln. Briefstempel Der Reichsführer SS * 2 SS-Unterführerschule Lauenburg / Pom..

1940 - GermanyCover

Ufrankeret SS-feltpost brevkort frra Lauenburg (Pom) d. 16.12.1940 til Dollerup i/ Angeln. Briefstempel "Der Reichsführer SS * 2 SS-Unterführerschule Lauenburg / Pom.".
Lot: 295792

6 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret Skive B. d. 17.5.1949 og sidestemplet med posthornstempel VEJBYVAD (Brodal) til København.

1949 - Denmark7862 - Cover - SK 169.2

Lot: 295026