1905 - Denmark4672 - Cover - SK 0720
5 øre Våben på brevkort (Højerup Gamle Kirke på Stevns) annulleret med stjernestempel KLIPPINGE og sidestemplet bureau Haarlev - Rødvig T.17 d. 11.7.1905 til Kjøbenhavn.
Lot: 295266
Lot: 295266
5 øre Fr. VIII på brevkort (Bøjestræde, Faaborg) annulleret med stjernestempel KIRKEBY og sidestemplet med bureaustempel Odense - Svendborg T.13 d. 14.8.1907 til Korinth.
Lot: 295885
35 øre Fr. IX på brev fra Charlottenlund d. 16.12.1963 til Søllerød. Retur som fra Holte med stempel: "Ubekendt efter adressen / Holte Postkontor".
Lot: 295833
Bayern. Postzustellungsurkunde med 10 pfg. Portomærke (2) stemplet Deggendorf d. 28.7.18xx.
Lot: 295770
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel JUELSMINDE og sidestemplet bureau Horsens - Juelsminde T.7 d. 20.2.1906 til Bogense - eftersendt til Thisted.
Lot: 292661
10 øre Bølgelinie på brevkort (Birkevej, Solrød Strand) annulleret Taastrup d. 19.7.1939 og sidestemplet med posthornstempel Solrød Strand (Taastrup) til København.
Lot: 295945
5 øre Våben på brevkort dateret d. 31.12.1905 annulleret med stjernestempel PJEDSTED til Horsens.
Lot: 295892
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel LINDELSE og sidestemplet Rudkjøbing d. 22.3.1907 til Brejninge pr. Børkop St.
Lot: 295117
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 73-H) med fortrykt meddelelse fra Komitéen for Tyske Børns Ferieophold i Danmark fra København d. 11.2.1924 til Østbirk.
Lot: 295748
60 øre Margrethe og 1,20 kr. Siriuspatruljen (par) på Telegrampostanvisning stemplet Holsteinsborg d. 3.12.1976 til Godthåb.
Lot: 293768
10 pfg. helsagskuvert opfrankeret med 10 pfg. Adler fra Berlin d. 26.4.1880 via New York til Washington, USA. Vandret fold.
Lot: 295510
Ufrankeret tryksag påskrevet "indgået uden frimærke" fra København d. 9.1.1984 til Thyborøn. Påsat etiket Ptm. (6-80) "Frankotvang! / Retur afsenderen.".
Lot: 295530
15 öre Gustaf og 25 öre Gustaf II Adolf på luftpostbrev fra Stockholm d. 21.7.1933 til Berlin, Tyskland. Rødt stempel "Mit Luftpost befördert Luftpostamt Berlin C2". Bagklap mgl.
Lot: 295963
10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på søndagsbrev fra soldat i Haderslev d. 25.11.1939 til København.
Lot: 295738
5 öre illustreret helsagsbrevkort opfrankeret med 20 öre Oscar annulleret med bureaustempel PKXP No. 34A d. 17.3.1898 via Trelleborg - Sassnitz *B* til Bremen, Tyskland.
Lot: 295933
2 kr. helsagsbrevkort stemplet Zara d. 24.8.1877 til Wien.
Lot: 295960
1837. Portobrev stemplet Berlin d. 4.4.1837 til Cöln. Påskrevet "9".
Lot: 295764
Ufrankeret tysk feltpostbrev stemplet Feldpost d. 12.8.1944 til Osnarbrück, Tyskland. Sendt fra soldat ved feldpost nr. 04740A (= Regimentsstab Reserve-Grenadier-Regiment 6) stationeret ved Thisted, Danmark.
Lot: 295474
2½d Victoria på brev fra Newcastle on Tyne d. 10.12.1885 til Sulsted, Danmark. Urent åbnet.
Lot: 295771
10 øe Bølgelinie (4) og 3 kr. Margrethe med perfin "H" (Hjemmeværnet) på portoregning annulleret "Porto at betale" og kvitteret Odense Postomd. Center Nord d. 26.6.1989.
Lot: 295912
15 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 168) fra Vordingborg d. 7.7.1949 til spejder i Vordingborg K.F.U.K. Spejdertrup på lejr i Allinge, Bornholm.
Lot: 295824