20 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret med bureaustempel Tønder - Højer T.1533 d. 11.5.1922 til Flensburg, Tyskland.

1922 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 266.02

Lot: 295966

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet Kjøbenhavn d. 15.7.1861 og 16.7.1861 til Lønstrup pr. Hjørring. Påskrevet: pr. Dania som var en hjuldamper som besejlede ruten Kjøbenhavn-Aalborg.

1861 - Denmark1000 - Cover - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet Kjøbenhavn d. 15.7.1861 og 16.7.1861 til Lønstrup pr. Hjørring. Påskrevet: "pr. Dania" som var en hjuldamper som besejlede ruten Kjøbenhavn-Aalborg.
Lot: 295981

95 øre firmafranko på lokalt anbefalet brev i Svendborg d. 14.11.1963. Returneret med stempel Henliggefristen udløbet og trodat stempel med sorteringskode Svendborg Postkontor 4300 d. 23.11.1963.

1963 - Denmark5700 - Cover

95 øre firmafranko på lokalt anbefalet brev i Svendborg d. 14.11.1963. Returneret med stempel "Henliggefristen udløbet" og trodat stempel med sorteringskode Svendborg Postkontor 4300 d. 23.11.1963.
Lot: 295813

Statsbanedriften. Følgeseddel over Frimærkepakker med liniestempel SKELSKØR d. 25.6.1898 til Sandved. Violet lapidar VI ank.stempel Sandved d. 25.6.1898.

1898 - Denmark4230 - Cover

Lot: 295294

10 øre H. C. Andersen på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel NON EGE og sidestemplet Viborg d. 31.5.1936 til Varmark.

1936 - Denmark8800 - Cover - SK 0918

Lot: 295103

5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel NØRRE-TORNBY og sidestemplet Hjørring d. 20.6.1917 til Tolne.

1917 - Denmark9560 - Cover - SK 0953

Lot: 295090

5 øre Chr. IX på brevkort (Stranden ved Bovbjerg) annulleret med svagt stjernestempel og sidestemplet bureau Vemb - Thyborøn d. 3.8.1906 til Tisvilleleje. Retur med flere stempler fra Helsinge og påskrift Bortrejst fra Hotellet.

1906 - Denmark7570 - Cover - 52

5 øre Chr. IX på brevkort (Stranden ved Bovbjerg) annulleret med svagt stjernestempel og sidestemplet bureau Vemb - Thyborøn d. 3.8.1906 til Tisvilleleje. Retur med flere stempler fra Helsinge og påskrift "Bortrejst fra Hotellet".
Lot: 293128

20/15 øre Provisorium og 25 øre Karavel i parstykke på talon annulleret med svagt udslebet stjernestempel NORDDEBLE og sidestemplet Klaksvig Færøerne d. 30.1.1941.

1941 - Faroe Islands3860 - Cut - 4, 214

Lot: 295573

50 pen. Løve og 5 mk. Olofsborg (2) på luftpost ekspresbrev fra Helsingfors d. 12.11.1943 til Münchenberndorf, Tyskland. Finsk censor og åbnet af tysk censur i Berlin.

1943 - FinlandCover

Lot: 295937

Brevbundt seddel - J11 (4-54 1/25 A2) - med bureaustempel København - Helsingør T.472 d. 15.9.1965 til Lyngby.

1965 - Denmark1000 - Cover

Lot: 293185

1,60 kr. Jens Kreutzmann på brev annulleret med VIOLET stempel Færingehavn d. 2.4.1983 til Nordingrå, Sverige.

1983 - Greenland3908 - Cover - 128

Lot: 295974

1848. Francobrev med fuldt indhold dateret Stettin d. 24.4.1848 til Trondhjem, Norge.

1848 - NorwayCover

Lot: 295951

5 øre helsagskorsbånd (fabr. 12) annulleret med særstempel Postkontoret Kbhvn's Frihavn København 8 d. 1.11.1941 til Hellerup.

1941 - Denmark1000 - Cover - XB 46

Lot: 295819

8 øre Bølgelinie på tryksag fra København d. 14.11.1947 til den tyske skuespiller Albert Bassermann c/o Warner Bros., Burbank, USA. Retur via Returpostkontoret som ubekendt. Rift.

1947 - Denmark1000 - Cover - 256

Lot: 295735

10 øre Bølgelinie og 120 øre Landsdels udg. (2) på anbefalet brev annulleret med postsparestempel Åbybro d. 13.12.1975 til Kås pr. Åbybro. REtur som ej afhentet med parentes stempel Åbybro (kås) sn2 d. 2.1.1976.

1975 - Denmark9440 - Cover - 318, 600

Lot: 295535

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 85-H) annulleret brotype IIb Store Nustrup d. 5.12.1927 til København.

1927 - Slesvig6531 - Cover - DAKA 169.02

Lot: 295759

12 øre firmafranko fra Magasin på tryksag sendt lokalt i København d. 15.11.1956.

1956 - Denmark1000 - Cover

Lot: 295947

15 pfg. Hindenburg Rhinlands besættelse provisorium på brevkort fra Las Palmas annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost Hamburg-Süd Hamburg-Südamerika / Monte Sarmiento H.-S. D.-G. d. 10.9.1930 til København, Danmark.

1930 - Germany1000 - Cover

15 pfg. Hindenburg "Rhinlands besættelse" provisorium på brevkort fra Las Palmas annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost "Hamburg-Süd" Hamburg-Südamerika / "Monte Sarmiento H.-S. D.-G." d. 10.9.1930 til København, Danmark.
Lot: 295791

5 øre Bølgelinie (3) på brev annulleret med brotype Vc Tølløse B. d. 5.6.1940 til København.

1940 - Denmark4340 - Cover - 246

Lot: 295841

2+2 mk. Forsvarsmærke single på brev fra Malaks d. 5.4.1940 til Kärra i Dragsfjärden. Finsk censur.

1940 - FinlandCover

Lot: 295934

20 cts., 50 cts. og 2 pts. Franco på luftpostbrev fra Barcelona d. 2.11.1940 til München, Tyskland. Lokal spansk censur fra Barcelona og åbnet af tysk censur i München.

1940 - SpainCover

Lot: 295918