1922 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 266.02
20 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret med bureaustempel Tønder - Højer T.1533 d. 11.5.1922 til Flensburg, Tyskland.
Lot: 295966
Lot: 295966
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet Kjøbenhavn d. 15.7.1861 og 16.7.1861 til Lønstrup pr. Hjørring. Påskrevet: "pr. Dania" som var en hjuldamper som besejlede ruten Kjøbenhavn-Aalborg.
Lot: 295981
95 øre firmafranko på lokalt anbefalet brev i Svendborg d. 14.11.1963. Returneret med stempel "Henliggefristen udløbet" og trodat stempel med sorteringskode Svendborg Postkontor 4300 d. 23.11.1963.
Lot: 295813
Statsbanedriften. Følgeseddel over Frimærkepakker med liniestempel SKELSKØR d. 25.6.1898 til Sandved. Violet lapidar VI ank.stempel Sandved d. 25.6.1898.
Lot: 295294
10 øre H. C. Andersen på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel NON EGE og sidestemplet Viborg d. 31.5.1936 til Varmark.
Lot: 295103
5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel NØRRE-TORNBY og sidestemplet Hjørring d. 20.6.1917 til Tolne.
Lot: 295090
5 øre Chr. IX på brevkort (Stranden ved Bovbjerg) annulleret med svagt stjernestempel og sidestemplet bureau Vemb - Thyborøn d. 3.8.1906 til Tisvilleleje. Retur med flere stempler fra Helsinge og påskrift "Bortrejst fra Hotellet".
Lot: 293128
20/15 øre Provisorium og 25 øre Karavel i parstykke på talon annulleret med svagt udslebet stjernestempel NORDDEBLE og sidestemplet Klaksvig Færøerne d. 30.1.1941.
Lot: 295573
50 pen. Løve og 5 mk. Olofsborg (2) på luftpost ekspresbrev fra Helsingfors d. 12.11.1943 til Münchenberndorf, Tyskland. Finsk censor og åbnet af tysk censur i Berlin.
Lot: 295937
Brevbundt seddel - J11 (4-54 1/25 A2) - med bureaustempel København - Helsingør T.472 d. 15.9.1965 til Lyngby.
Lot: 293185
1,60 kr. Jens Kreutzmann på brev annulleret med VIOLET stempel Færingehavn d. 2.4.1983 til Nordingrå, Sverige.
Lot: 295974
1848. Francobrev med fuldt indhold dateret Stettin d. 24.4.1848 til Trondhjem, Norge.
Lot: 295951
5 øre helsagskorsbånd (fabr. 12) annulleret med særstempel Postkontoret Kbhvn's Frihavn København 8 d. 1.11.1941 til Hellerup.
Lot: 295819
8 øre Bølgelinie på tryksag fra København d. 14.11.1947 til den tyske skuespiller Albert Bassermann c/o Warner Bros., Burbank, USA. Retur via Returpostkontoret som ubekendt. Rift.
Lot: 295735
10 øre Bølgelinie og 120 øre Landsdels udg. (2) på anbefalet brev annulleret med postsparestempel Åbybro d. 13.12.1975 til Kås pr. Åbybro. REtur som ej afhentet med parentes stempel Åbybro (kås) sn2 d. 2.1.1976.
Lot: 295535
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 85-H) annulleret brotype IIb Store Nustrup d. 5.12.1927 til København.
Lot: 295759
12 øre firmafranko fra Magasin på tryksag sendt lokalt i København d. 15.11.1956.
Lot: 295947
15 pfg. Hindenburg "Rhinlands besættelse" provisorium på brevkort fra Las Palmas annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost "Hamburg-Süd" Hamburg-Südamerika / "Monte Sarmiento H.-S. D.-G." d. 10.9.1930 til København, Danmark.
Lot: 295791
5 øre Bølgelinie (3) på brev annulleret med brotype Vc Tølløse B. d. 5.6.1940 til København.
Lot: 295841
2+2 mk. Forsvarsmærke single på brev fra Malaks d. 5.4.1940 til Kärra i Dragsfjärden. Finsk censur.
Lot: 295934
20 cts., 50 cts. og 2 pts. Franco på luftpostbrev fra Barcelona d. 2.11.1940 til München, Tyskland. Lokal spansk censur fra Barcelona og åbnet af tysk censur i München.
Lot: 295918