10+25 øre helsagsbrevkort Søknadskort for arbeidsklær stemplet Varteig d. 23.10.1948.

1948 - NorwayCover

10+25 øre helsagsbrevkort "Søknadskort for arbeidsklær" stemplet Varteig d. 23.10.1948.
Lot: 301394

Militært Tjenestebrevkort stemplet Christiania d. 17.10.1888.

1888 - NorwayCover

Lot: 301371

3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet annulleret med stjernestempel TØNNING og sidestemplet bureau Horsens - Bryrup T.6 d. 26.7.1906 til Fanø Vesterhavsbad.

1906 - Denmark8740 - Cover - SK 1425

Lot: 301501

60 øre Fr. IX helsags aerogram (fabr. 7) annulleret med spejder særstempel Gentofte I.F.C.C. XIV. INT. RALLY d. 4.8.1953 til Steubenville, USA.

1953 - Denmark2820 - Cover - AE 8

Lot: 301463

Færøsk 7,50 kr. blandingsfrankeret luftpost skibsbrev annulleret med norsk stempel Isfjord på Svalbard d. 16.5.1997 og sidestemplet Paquebot til Burnaby, Canada.

1997 - Faroe IslandsCover

Færøsk 7,50 kr. blandingsfrankeret luftpost skibsbrev annulleret med norsk stempel Isfjord på Svalbard d. 16.5.1997 og sidestemplet "Paquebot" til Burnaby, Canada.
Lot: 301492

15 øre helsagskuvert opfrankeret med 25 øre Karavel sendt anbefalet fra Aarhus 1 d. 7.11.1931 til Næstved.

1931 - Denmark8000 - Cover - KV 43, 171

Lot: 301453

25 öre Gustaf på brevkort (Havneparti fra Göteborg) annulleret med norsk skibsstempel Paquebot og sidestemplet Kristiansand S. d. 9.8.1958 til Remscheid, Tyskland.

1958 - SwedenCover

25 öre Gustaf på brevkort (Havneparti fra Göteborg) annulleret med norsk skibsstempel "Paquebot" og sidestemplet Kristiansand S. d. 9.8.1958 til Remscheid, Tyskland.
Lot: 301467

Norsk 17 kr. blandingsfrankeret brevkort (M/S Spitsbergen) annulleret med grønlandsk stempel 3900 Nuuk d. 18.7.2017 og sidestemplet Paquebot til Aschaffenburg, Tyskland.

2017 - Greenland3900 - Cover

Lot: 301493

10 øre helsagsbrevkort fra Bergen d. 1.3.1889 transit stemplet Hull Ship Letter d. 4.3.1889 og Ship-Letter Paid London d. 4.3.1889 til London, England. Befordret med Wilson Line dampskibet S/S Argo som afgik fra Bergen via Stavanger til Hull d. 2.3.1889.

1889 - NorwayCover

10 øre helsagsbrevkort fra Bergen d. 1.3.1889 transit stemplet Hull Ship Letter d. 4.3.1889 og Ship-Letter Paid London d. 4.3.1889 til London, England. Befordret med Wilson Line dampskibet S/S "Argo" som afgik fra Bergen via Stavanger til Hull d. 2.3.1889.
Lot: 301482

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Feldpost d. 3.1.945 til Dorum Kr. Wesermünde. Briefstempel Feldpost nr. 65927C (= Pionier-Bataillon 179). Sen feltpost fra tyske styrker i Luxemburg.

1945 - GermanyCover

Lot: 301363

5 øre Bølgelinie single på lille sørgekuvert sendt som tryksag fra København d. 10.8.1933 til Lemvig.

1933 - Denmark1000 - Cover - 183

Lot: 301523

3 kr. Margrethe på brevkort (DFDS skibet M/S Dana Regina) annulleret med skibsstempel Paquebot og sidestemplet Oslo Postterminal d. 28.3.1988 til Østberlin, DDR.

1988 - DenmarkCover - 895

3 kr. Margrethe på brevkort (DFDS skibet M/S "Dana Regina") annulleret med skibsstempel "Paquebot" og sidestemplet Oslo Postterminal d. 28.3.1988 til Østberlin, DDR.
Lot: 301497

20 øre Chr. X helsags korrespondancekort dateret Fænø Badehotel og annulleret med brotype IIIb Middelfart d. 8.6.1925 til den kgl. Døvstummeskole i Fredericia. Interessant forsendelse fra den lille ø Fæmø i Lillebælt.

1925 - Denmark5500 - Cover - KK 38

Lot: 301448

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 61-H) fra Næstved d. 10.2.1921 til Comiteen for tyske Børns Ferieophold i Danmark i København. Meddelelse om at barn no. 564 er modtaget.

1921 - Denmark4700 - Cover - EB 54

Lot: 301405

10 øre Våben helsagsbrevkort fra Nibe d. 30.1.1896 til kaptajn Pedersen, Danske Bark Cimbria c/o Det danske Konsulat i Fecamp, Frankrig.

1896 - Denmark9240 - Cover - EB 15

10 øre Våben helsagsbrevkort fra Nibe d. 30.1.1896 til kaptajn Pedersen, Danske Bark "Cimbria" c/o Det danske Konsulat i Fecamp, Frankrig.
Lot: 301432

4 sk. helsagskuvert annulleret med svagt nr.stempel 4 og sidestemplet antiqua Aalborg d. 23.6.186x via Slagelse til Snedinge Mølle pr. Skælskør.

Denmark4634 - Cover - KV 1

4 sk. helsagskuvert annulleret med svagt nr.stempel "4" og sidestemplet antiqua Aalborg d. 23.6.186x via Slagelse til Snedinge Mølle pr. Skælskør.
Lot: 301444

10 cts. Franco utakket, 15 cts. Rytter og 20 cts. Ano Santo 1943 på brevkort fra Zaragoza d. 6.11.1944 til Aalborg, Danmark. Spansk og tysk censur.

1944 - Spain9000 - Cover

Lot: 298724

10 øre Våben svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med engelsk stempel i Chingford d. 15.2.1916 til Holstebro, Danmark.

1916 - Denmark7500 - Cover - DB 8

Lot: 301436

10 øre H. C. Andersen på brevkort (strandparti med telte og børn) Aakrogens Badestrand v/ Aarhus annulleret med skibsstempel Fra Aarhus og sidestemplet Købewnhavn d. 25.6.1936 til Skanör, Sverige.

1936 - Denmark8000 - Cover - 225

10 øre H. C. Andersen på brevkort (strandparti med telte og børn) Aakrogens Badestrand v/ Aarhus annulleret med skibsstempel "Fra Aarhus" og sidestemplet Købewnhavn d. 25.6.1936 til Skanör, Sverige.
Lot: 301345

Spørgedel af ufrankeret fortrykt krigsfange dobbeltbrevkort med stumt stempel d. 13.11.1944 til København, Danmark. Sendt fra krigsfange i Stalag XIIIB (= Weiden, Tyskland). Blå lejrcensur.

1944 - Denmark1000 - Cover

Lot: 301380

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1937 (par) på julekort annulleret med udslebet stjernestempel RØRBY til Silkeborg.

1937 - Denmark4400 - Cover - SK 1080

Lot: 298140