Ufrankeret lokalt feltpostkort stemplet Ein Volk - Ein Reich - Ein Führer / 10. April 1938 / * Wien * med militært afs.-stempel Wiener Kraftfahrjägerbataillon Nr. 2 (früher Feldjägerbataillon Nr. 21) Kommando. Uden meddelelse på bagsiden.

1938 - GermanyCover

Lot: 301368

50 øre posthusfranko København OMK sn 14 d. 20.2.1952 på privat Aerogram fra Postvæsnets Salgskontor til Dassel, Tyskland - eftersendt til Bad Ems. Indeholder meddelelse om nyt frimærke: 30 øre Redningsvæsenet.

1952 - Denmark1000 - Cover

Lot: 301461

Norsk 15 øre Løve på brevkort fra Oslo annulleret med dansk bureaustempel København - Helsingborg T.406 d. 3.11.1937 og påskrevet Fra Norge til Charlottenlund, Danmark.

1937 - Denmark3000 - Cover

Norsk 15 øre Løve på brevkort fra Oslo annulleret med dansk bureaustempel København - Helsingborg T.406 d. 3.11.1937 og påskrevet "Fra Norge" til Charlottenlund, Danmark.
Lot: 301473

10 øre, 20 øre (3) Løve og 45 øre Luftpost på luftpostbrev fra Oslo d. 14.2.1938 til Frankfurt, Tyskland. Åbnet af tysk toldkontrol i Berlin.

1938 - NorwayCover

Lot: 301399

7/8 øre provisorisk helsagsbrevkort brugt lokalt i Vejle d. 15.12.1926. På bagsiden fortrykt meddelelse fra Vejle Politistation for at afhente Findeløn.

1926 - Denmark7100 - Cover - EB 68

7/8 øre provisorisk helsagsbrevkort brugt lokalt i Vejle d. 15.12.1926. På bagsiden fortrykt meddelelse fra Vejle Politistation for at afhente "Findeløn".
Lot: 301415

5 øre Våben helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Våben fra Oure annulleret med bureaustempel Nyborg - Svendborg T.8 d. 22.6.1897 til Hamburg, Tyskland. Hj. skade.

1897 - Denmark5883 - Cover - EB 17, 34B

Lot: 301428

1 pta. Isabel single på anbefalet brev fra San Sabastian d. 7.12.1938 til Bensheim, Tyskland. Lokal spansk censur fra San Sebastian.

1938 - SpainCover

Lot: 301326

60 øre Fr. IX helsags aerogram (fabr. 23) fra København d. 3.6.1964 til Dansk Røde Kors Mission i Congo, B.P. 2417, Leopoldville, Congo. Urent åbnet.

1964 - Denmark1000 - Cover - AE 14

Lot: 301458

5 øre og 15 øre (2) Chr. X på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 2.12.1916 til Paris, Frankrig. Uden tegn på censur.

1916 - Denmark1000 - Cover - 68, 70

Lot: 301525

Ufrankeret tysk feltpostbrev med stumt stempel d. 15.9.1942 til Åbenrå, Danmark. Fra tysk sømand med briefstempel Feldpost Nr. M 34044 (= 7. Minensuch-Flottille M 201) og afsender M.P.A. Amsterdam. Åbnet af tysk censur i Hamburg.

1942 - Denmark6200 - Cover

Lot: 301544

8 øre helsagsbrevkort dateret Alslev Brugsforening og annulleret med kombineret nr.stempel 242/Øst Sjæl:JB:PK: d. 29.6.1887 til Kjøbenhavn.

1887 - Denmark4840 - Cover - EB 8

8 øre helsagsbrevkort dateret Alslev Brugsforening og annulleret med kombineret nr.stempel "242"/Øst Sjæl:JB:PK: d. 29.6.1887 til Kjøbenhavn.
Lot: 301424

10 øre helsagskuvert opfrankeret med 5 øre Fr. VIII i parstykke på brev fra Gudme d. 15.10.1907 til kunstmaler N. Chr. Hansen i München, Tyskland.

1907 - Denmark5884 - Cover - KV 24, 54

Lot: 301534

Ufrankeret tjenestebrev i Oslo d. 11.7.1941 med liniestempel Portofreie Dienstsache og briefstempel fra Feldpost nr. 07626 (= Gen. Kommando XXI. AK. (Gruppe XXI), dann AOK Norwegen).

1941 - NorwayCover

Ufrankeret tjenestebrev i Oslo d. 11.7.1941 med liniestempel "Portofreie Dienstsache" og briefstempel fra Feldpost nr. 07626 (= Gen. Kommando XXI. AK. (Gruppe XXI), dann AOK Norwegen).
Lot: 298993

7+1 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 52-M) anvendt som lokalt valgkort til Byraadsvalget d. 4. marts annulleret Holstebro d. 1.3.1921.

1921 - Denmark7500 - Cover - EB 60

Lot: 301437

Ufrankeret tysk feltpostbrev stemplet Feldpost d. 14.3.1943 til Arbejdsformidlingen i Oslo. Briefstempel fra Feldpost-Nr. 29308AM (= Heeresunterkunftsverwaltung 259 i Oslo).

1943 - NorwayCover

Lot: 298650

15 øre Våben single på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 27.4.1905 til Skive.

1905 - Denmark1000 - Cover - 38

Lot: 301527

10 øre Bølgelinie og 40 øre Chr. X Postfærgemærke på manila-mærke for forsendelse fra Ankers Udstyrsmagasin i Esbjerg til Nordby, Fanø. Lidt nusset.

Denmark6700 - Cover - PF 22, PF 30

Lot: 301541

10 kr. Rigsvåben (3) på adressekort for selvregistreret pakke fra Statsfængslet Vridsløselille i Albertslund d. 27.2.1986 til statsfængslet Møgelkær pr. Horsens.

1986 - Denmark2620 - Cover - 622

Lot: 301514

5 øre Bølgelinie og 20 øre Karavel på brevkort (St. Petri Landskolehjem ved Lumsaas) annulleret med udslebet stjernestempel LUMSAAS og sidestemplet Nykøbing S. d. 22.5.1942 til Berlin, Tyskland. Tysk censur fra Berlin.

1942 - Denmark4582 - Cover - SK 0812

Lot: 301503

4 sk. 1854 udg. på brev med postforskud 2 rd 26 sk. annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn d. 11.9.1854 til Helsingør.

1855 - Denmark1000 - Cover - 4

4 sk. 1854 udg. på brev med postforskud 2 rd 26 sk. annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn d. 11.9.1854 til Helsingør.
Lot: 301531

5 øre og 25 øre Chr. X på værdibrev annulleret med brotype Ia Slude d. 16.7.1918 til Odense

1918 - Denmark5800 - Cover - 68, 72

Lot: 301231