10 øre Chr. X 75 år på underfrankeret brev fra Hellerup d. 8.1.1946 til Rubjerg, Jylland. Forsøgt pr. Gølstrup og Lønstrup og endelig fundet pr. Vittrup. Udtakseret i 20 øre porto med 5 øre Gebyrmærke (4) anvendt som portomærker og stemplet Vittrup d. 12.1.1946.

1946 - Denmark2900 - Cover - 290, Gebyr 4

Lot: 301799

Ufrankeret brev påskrevet N.P. (Nedsat Porto) fra Nørhald Herredskontor noteret 1879 til Byfogedkontoret i Mariager. Påskrevet 8 øre porto. På bagsiden ank.stemplet lapidar Mariager d. 21.11.(1879).

1879 - Denmark9550 - Cover

Ufrankeret brev påskrevet "N.P." (Nedsat Porto) fra Nørhald Herredskontor noteret 1879 til Byfogedkontoret i Mariager. Påskrevet "8" øre porto. På bagsiden ank.stemplet lapidar Mariager d. 21.11.(1879).
Lot: 301794

10 pfg. Germania på brevkort (Napoli) dateret Aden d. 12.12.1913 og annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Australische Hauptlinie d. 12.12.1913 til Helsingør, Danmark.

19113 - Germany3000 - Cover

Lot: 301810

10 øre helsagskuvert (fabr. Kl.-37) stemplet Kjøbenhavn d. 17.4.1925 til Cand. Polyt. E. Heikel Winther, Adr. Forretningsudvalget for Komiteen for Hjælp til fremmede Studenter, Universitet - eftersendt lokalt i København.

1925 - Denmark1000 - Cover - KV 40

Lot: 301455

5 øre og 10 øre (4) Chr. X på 2. vægtkl. anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 31.10.1916 til Frankrig. Åbnet af fransk censur no. 13 i Dieppe.

1916 - Denmark1000 - Cover - 68, 69

5 øre og 10 øre (4) Chr. X på 2. vægtkl. anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 31.10.1916 til Frankrig. Åbnet af fransk censur no. "13" i Dieppe.
Lot: 301624

7 øre helsagsbrevkort (fabr. 118) opfrankeret med 4/25 øre Provisorium fra Hjørring d. 16.5.1936 til Faaborg.

1936 - Denmark9800 - Cover - EB 85, 221

Lot: 301784

10 pen. Våben på brevkort fra Vasa annulleret med 3-sproget bureaustempel P. vagn No. 6 d. 12.8.1911 til Jakobstad.

1911 - FinlandCover

Lot: 301610

5 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X, samt Julemærke 1945, på julekort fra København d. 20.12.1945 til Ängelholm, Sverige.

1945 - Denmark1000 - Cover - 246, 274

Lot: 298883

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Holeby d. 26.9.1914 til Slangerup.

1914 - Denmark4960 - Cover - 68

Lot: 301809

10 öre Ciffer (3) og 151 öre Sjöpost (4) på 90 øre frankeret ekspresbrev fra Ängelholm d. 22.3.1958 via dansk sejlende bureau København - Malmø 2.Post d. 23.3.1958 til Ringe, Danmark.

1958 - Sweden5750 - Cover

Lot: 301783

20 øre Genforening og 50 øre Chr. X på værdibrev fra Svendborg d. 20.9.1921 til Ry St.

1921 - Denmark5700 - Cover - 144, 106

Lot: 301583

5 øre Våben helsagsbrevkort med fortrykt advis om gods ankommet med dampskib annulleret med lapidar Aalborg d. 9.8.18xx til Jetsmark pr. Aabybro.

Denmark9000 - Cover - EB 17

Lot: 301818

1 kr. Løve single på adressekort for pakke fra Oslo-Elisenberg d. 14.10.1942 til Øyfjell.

1942 - NorwayCover

Lot: 301244

15+15 øre helsagsbrevkort Skotøykort fra Selliset d. 30.10.1944 til Naustbukta.

1944 - NorwayCover

15+15 øre helsagsbrevkort "Skotøykort" fra Selliset d. 30.10.1944 til Naustbukta.
Lot: 301396

8 øre helsagskuvert annulleret med nr.stempel 140 og sidestemplet lapidar Holsted d. 9.7.1878 til Majorinde Lautrup til Kabbet pr. Lemvig.

1878 - Denmark6670 - Cover - KV 10

8 øre helsagskuvert annulleret med nr.stempel "140" og sidestemplet lapidar Holsted d. 9.7.1878 til Majorinde Lautrup til Kabbet pr. Lemvig.
Lot: 301419

1½ mk./50 pen. Provisorium, 3 mk. og 5 mk. Løve på postanvisning fra Rovaniemi i Lapland d. 13.4.1926 til Kolkari ved den finsk/svenske grænse.

1926 - FinlandCover

Lot: 301615

5 øre Våben på brevkort annulleret med lapidar Esrom d. 9.8.1905 via Fredensborg til Helsingør.

1905 - Denmark3240 - Cover - 34B

Lot: 301811

15 øre firmafranko på brev fra Danmarks Nationalbank i København d. 8.12.1936 til Næstved. Returneret som ubekendt med to lukkemærkater Lukket af Postvæsenet.

1936 - Denmark1000 - Cover

15 øre firmafranko på brev fra Danmarks Nationalbank i København d. 8.12.1936 til Næstved. Returneret som ubekendt med to lukkemærkater "Lukket af Postvæsenet".
Lot: 301769

10 øre Bølgelinie (par) og 15 øre Karavel (par) på underfrankeret ekspresbrev fra Odense annulleret med bureaustempel København - Fredericia T.14 d. 9.4.1928 til Nykøbing F. Udtakseret i porto med 5 øre Portomærke (par) stemplet Nykøbing Falster d. 9.4.1928.

1928 - Denmark5000 - Cover - 124, 169, P 11

Lot: 301798

15 øre helsagsbrevkort (fold) opfrankeret med 60 øre Løve sendt som luftpost fra Filtvet d. 4.12.1940 til Elizabeth, USA. Tysk censur fra Frankfurt.

1940 - NorwayCover

Lot: 301280

10 øre og 20 øre Chr. X på 2. vægtkl. brev fra Kjøbenhavn d. 19.9.1917 til London, England. Åbnet af britisk censur no. 4802.

1917 - Denmark1000 - Cover - 69, 71

Lot: 301626