10 øre Thorvaldsen på brevkort (Hotel Kolding med landkort) fra Kolding d. 3.8.1939 til Göteborg. Retur som ubekendt med stempler og 2-sproget etiket Okänd.

1939 - Denmark6000 - Cover - 250

10 øre Thorvaldsen på brevkort (Hotel "Kolding" med landkort) fra Kolding d. 3.8.1939 til Göteborg. Retur som ubekendt med stempler og 2-sproget etiket "Okänd".
Lot: 306247

5 øre Chr. X helsagskorrespondancekort opfrankeret med 5 øre Chr. X fra soldat på søbefæstningen Trekroner stemplet Kjøbenhavn d. 18.12.1915 til Hjels St.

1915 - Denmark1000 - Cover - KK 19, 68

Lot: 306260

6 pfg. Hindenburg på brevkort dateret Ceuta d. 7.3.1938 og annulleret med marinepost stempel Deutsche Marine-Schiffspost * Nr. 29 * d. 7.3.1938 til Kiel, Tyskland. Sendt fra krydseren Admiral Scheer som var del af det 12. Spanienverband (12.2.-29.6.1938).

1938 - SpainCover

6 pfg. Hindenburg på brevkort dateret Ceuta d. 7.3.1938 og annulleret med marinepost stempel Deutsche Marine-Schiffspost * Nr. 29 * d. 7.3.1938 til Kiel, Tyskland. Sendt fra krydseren "Admiral Scheer" som var del af det 12. Spanienverband (12.2.-29.6.1938).
Lot: 306356

DDR 5 pfg. i fireblok på lille filatelistisk skibsbrev annulleret Paquebot og sidestemplet Reykjavik d. 4.7.1956 til Reykjavik.

1956 - IcelandCover

DDR 5 pfg. i fireblok på lille filatelistisk skibsbrev annulleret "Paquebot" og sidestemplet Reykjavik d. 4.7.1956 til Reykjavik.
Lot: 306023

6 pfg. Reichsparteitag udg. på brevkort annulleret med særstempel NSDAP Reichsparteitag Nürnberg d. 15.9.1935 og sidestemplet Marschstaffel der NSDAP / Hof Nürnberg / Gau Sachsen 4.-10.9.1935 til Pirner.

1935 - GermanyCover

6 pfg. Reichsparteitag udg. på brevkort annulleret med særstempel NSDAP Reichsparteitag Nürnberg d. 15.9.1935 og sidestemplet "Marschstaffel der NSDAP / Hof Nürnberg / Gau Sachsen" 4.-10.9.1935 til Pirner.
Lot: 306299

10 øre (3) og 20 øre Luftpost på luftpostbrev fra Slagelse d. 1.2.1938 til Zürich, Schweiz. Fold og mindre skader.

1938 - Denmark4200 - Cover - 216, 218

Lot: 306320

15 øre Chr. X på brevkort (Partier fra Undløse) annulleret med udslebet stjernestempel UNDLØSE og sidestemplet Tølløse d. 4.3.1944 til Husum.

1944 - Denmark4340 - Cover - SK 1448

Lot: 306341

Norddeutsche Postbezirk 1 gr. stukken kant på brev annulleret med 2-ringsstempel Tondern d. 22.3.1868 til Westerland på Sylt.

1868 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 189.10a

Lot: 306269

Britisk 1d George V på brevkort (Rede, Madeira) annulleret i Monte Carlo, Monarco d. 16.12.1913 og sidestemplet Paquebot til Morristown, USA.

1913 - Great BritainCover

Britisk 1d George V på brevkort (Rede, Madeira) annulleret i Monte Carlo, Monarco d. 16.12.1913 og sidestemplet "Paquebot" til Morristown, USA.
Lot: 306286

30 øre Fr. IX på brev annulleret Randers d. 18.1.1963 og sidestemplet med kassetømningsstempel Fra Tindbæk til København.

1963 - Denmark8900 - Cover - 394

30 øre Fr. IX på brev annulleret Randers d. 18.1.1963 og sidestemplet med kassetømningsstempel "Fra Tindbæk" til København.
Lot: 303937

6 pfg. illustreret helsagsbrevkort med Junkers Ju-52 fra Lufthansa annulleret med særstempel Nürnberg Reichsparteitag der NSDAP d. 9.9.1937 til Wuppertal.

1937 - GermanyCover

Lot: 306339

10 pen. (5) og 1 mk. Løve på postanvisning annulleret med blåt stempel Höljäkkä d. 14.10.1923 til Helsingfors.

1923 - FinlandCover

Lot: 306280

Tysk 30 pfg. på tryksag annulleret med skibsstempel PAQUEBOT og sidestemplet Fåborg d. 14.10.1978 til Broadstairs, England.

1978 - Denmark5600 - Cover

Lot: 306256

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 127) annulleret med brotype IIc Lobbæk d. 21.7.1938 til København.

1938 - Denmark3712 - Cover - EB 94

Lot: 303101

2,70 kr. Lodsvæsen og Greenpeace mærkat på brevkort fra København d. 20.12.1984 til Mollerup.

1984 - Denmark1000 - Cover - 800

Lot: 303989

7 øre Bølgelinie på korsbånd sendt som tryksag med Udenrigsministeriets Tidsskrift annulleret med håndrullestempel København K sn1 d. 20.4.1940 til Kiel, Tyskland. Ingen tegn på censur.

1940 - Denmark1000 - Cover - 247

Lot: 306248

Svensk 10 öre Postjubilæum og mærkat Thorshavn, Færøerne, Færø Amt dateret Huskvana og annulleret med utydeligt svensk stempel i 1930'erne til Faxe Ladeplads, Danmark.

Faroe IslandsCover

Svensk 10 öre Postjubilæum og mærkat "Thorshavn, Færøerne, Færø Amt" dateret Huskvana og annulleret med utydeligt svensk stempel i 1930'erne til Faxe Ladeplads, Danmark.
Lot: 306355

20 øre Chr. X og Julemærke 1944 på brev fra København d. 20.12.1944 til Frankfurt, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Hamburg.

1944 - Denmark1000 - Cover - 276

Lot: 306321

40 cts. Isabella single på brevkort fra San Sebastian d. 28.12.1937 til Strassbourg, Frankrig. Lokal spansk censur fra San Sebastian.

1937 - SpainCover

Lot: 306334

15 øre Karavel (2) på brev fra København d. 29.4.1940 til Nörrköping, Sverige. Åbnet af tysk censur i Berlin eller Hamburg.

1940 - Denmark1000 - Cover - 203

Lot: 303924

25 cts. Zorrilla (5) på brev fra Burgos d. 13.2.1937 til Den Haag, Holland. Lokal spansk censur fra San Sebastian.

1937 - SpainCover

Lot: 306336