1902 - Slesvig6270 - Cover
Indleveringskvittering med liniestempel TONDERN dateret d. 11.1.1902.
Lot: 303762
Lot: 303762
5 øre Bølgelinie i fireblok på underfrankeret brev fra Næstved d. 19.5.1939 til Tyskland. Sort "T"-stempel og violet "T. 16 2/3 c" portostempel.
Lot: 306250
25 c. i parstykke på brev fra Capri 1943 til soldat i II° Corpo d'Armata, POSTA MILITARE 20. Retur med stempel "Al Mittenti". Feltpostkontoret Posta Militare 20 var tilknyttet de italienske styrker på østfronten og opstillet i Gomel.
Lot: 306354
50 c. single på luftpostbrev fra Zürich d. 29.7.1943 til belgisk eksil soldat i England med "undercover" adresse "P.O.Box No. 218, London E.C. 1" - eftersendt til c/o Imperial Hotel, Bournemouth. Åbnet af både tysk og britisk censur.
Lot: 306294
1858. Ufrankeret tjenestebrev med antiqua Tønder d. 26.3.1858 til Viborg.
Lot: 306312
Verdens naturfredningsforening WWF "Sommer-Rørhat" mærkat på ufrankeret brev fra Horsens til Vejle. Rammestempel: Portoen berigtiget overfor afsender Sydjyllands Postcenter.
Lot: 303998
10 øre Fr. VIII på brev annulleret med stjernestempel VAALSE og sidestemplet Nørre-Alslev d. 13.11.1911 til Nykjøbing.
Lot: 306345
10 øre Chr. X i fireblok på brev fra flygtning i Røde Kors Lejr Hotel Søbad i Skodsborg d. 24.5.1946 til Gangelt, Tyskland - eftersendt. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/653/Danmark.
Lot: 306244
1861. Pakkefølgebrev med blåt antiqua Tønder d. 9.1.1861 via Høier d. 10.1.1861 til Westerland på Sylt. Påskrevet "26" sk. porto.
Lot: 306271
Ufrankeret interneret forsendelse fra britisk marinesoldat interneret i Groningen d. 16.12.1915 via Paris og Britisk Field Post Office S.1 (Abbeville, Frankrig) til soldaterkammerat i 1/1 Coy, Durham F.R.E. i British Expeditionary Force, Frankrig. Afsenderen var marinesoldat i Benbow Battalion af Royal Naval Division som deltog i forsvaret af Antwerpen okt. 1914 og måtte trækkes sig tilbage til Holland, hvor han blev interneret i Groningen resten af krigen.
Lot: 306290
10 øre helsagskuvert annulleret med stjernestempel VEDDE og sidestemplet bureau Sorø - Vedde T.20 d. 30.4.1904 til København.
Lot: 306346
5 cts. Rytter, 15 cts. Zaragoza og 30 cts. Isabel, samt 5 cts. Pro Sevilla mærke, på brev fra Sevilla d. 2.3.1937 til Hilversum, Holland. Åbnet af lokal spansk censur i Sevilla.
Lot: 306036
Danske Statsbaner 40 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 358x) formular A464 sendt lokalt med brotype Vd Frederikshavn B. d. 22.10.1965. Retur som ubekendt.
Lot: 306263
Svensk 5 öre og 15 öre (2) på brevkort (M/S "Nils Holgersson") annulleret Lübeck d. 2.2.1967 og sidestemplet "Paquebot" til Wien, Østrig.
Lot: 306021
Tysk 5 pfg. Germania anvendt som feltpostkort fra Netzwalde d. 19.2.1916 til Dansk Røde Kors i København, Danmark. Fejlagtigt udtakseret i porto som underfrankeret.
Lot: 306000
7 øre Bølgelinie (2) på brevkort (Aalborg, havneparti med sejlskibe) annulleret med udslebet stjernestempel VEJGAARD og sidestemplet Aalborg d. 29.4.1930 til Brønderslev.
Lot: 303355