5 c. og 18 c. på brevkort (Vanda Station) dateret McMurdo d. 21.1.1978 og annulleret Scott Base Ross Dependency d. 23.1.1978 til Gentofte, Danmark. Interessant meddelelse fra dansker Medens vi venter på at flyet bliver repareret, er der lige tid til at sende en sidste hernede fra.....

1978 - Ross Dependency2820 - Cover

5 c. og 18 c. på brevkort (Vanda Station) dateret McMurdo d. 21.1.1978 og annulleret Scott Base Ross Dependency d. 23.1.1978 til Gentofte, Danmark. Interessant meddelelse fra dansker "Medens vi venter på at flyet bliver repareret, er der lige tid til at sende en sidste hernede fra....".
Lot: 308324

30 øre 1000 års udg. (2), 60 øre Nationalmuseum (2) og 80 øre Fr. IX på værdibrev fra Virum d. 16.4.1958 til dansk officer på College de Defencede l'O.T.A.N. (NATO skole) i Paris, Frankrig.

1958 - Denmark2830 - Cover - 341, 349. 371

Lot: 308104

4 sk. Tofarvet på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet antiqua Glostrup d. 10.12.1872 til Kjøbenhavn. Tape rest i overkant og på bagside.

1872 - Denmark2600 - Cover - 18

Lot: 308085

7/10 öre Provisorium med perfin H.B. og 20 öre Gustaf uden perfin på anbefalet firmakuvert fra Handels Byrån i Göteborg d. 17.7.1918 til Frederikshavn, Danmark.

1918 - Sweden9900 - Cover - Perf. H03

7/10 öre Provisorium med perfin "H.B." og 20 öre Gustaf uden perfin på anbefalet firmakuvert fra Handels Byrån i Göteborg d. 17.7.1918 til Frederikshavn, Danmark.
Lot: 308067

5 kr. Margrethe single på brev fra Veksø annulleret Nordsjællands Postcenter d. 21.8.1992 til Ballerup. Påsat etiket: Dette brev har været uretmæssigt tilbageholdt af en af vore medarbejdere, som nu er afskediget. Vi beklager meget. Venligst Ballerup Postkontor.

1992 - Denmark3670 - Cover - 1019

5 kr. Margrethe single på brev fra Veksø annulleret Nordsjællands Postcenter d. 21.8.1992 til Ballerup. Påsat etiket: "Dette brev har været uretmæssigt tilbageholdt af en af vore medarbejdere, som nu er afskediget. Vi beklager meget. Venligst Ballerup Postkontor".
Lot: 308203

10 øre Chr. IX på brev fra Kjøbenhavn d. 20.4.1906 til Nysted.

1906 - Denmark1000 - Cover - 47

Lot: 308213

Ufrankeret brev fra det schweiziske konsulat i Genova d. 1.9.1857 til Locarno, Schwiz. Flere portopåtegninger.

1857 - Italian StatesCover

Lot: 306399

15 øre Fr. IX og 40 øre Chr. X på 55 øre frankeret luftpostbrev fra Aalborg d. 8.7.1948 til Dublin, Irland.

1948 - Denmark9000 - Cover - 280, 306

Lot: 308224

1 gr. Stort Brystskjold på brev annulleret Tondern d. 3.1.1873 til Lech.

1873 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 189.10a

Lot: 306789

Køreplan - formular A14 (4-41 B4) med tjenester for Pakmesterformanden og Overpakmestrene på ruten Sønderborg - Tønder gældende fra 10.11.1942.

1942 - Denmark6400 - Cover

Lot: 308195

60 øre Landbrug på luftpostbrev fra Ballerup d. 11.8.1960 til San Francisco, USA.

1960 - Denmark2750 - Cover - 383

Lot: 306412

10 øre Bølgelinie på julekort 1932 annulleret med udslebet stjernestempel VAALSE til Nykøbing F.

1932 - Denmark4840 - Cover - SK 1456

Lot: 306659

4 R.B.S. Thiele III tæt klippet på markedsberetning annulleret med nr.stempel 113 og sidestemplet antiqua K.P.A. Altona d. 6.12.1954 til Randers.

1854 - Denmark8900 - Cover - 1 III

4 R.B.S. Thiele III tæt klippet på markedsberetning annulleret med nr.stempel "113" og sidestemplet antiqua K.P.A. Altona d. 6.12.1954 til Randers.
Lot: 308092

Folkeforbundet. 30 c. Société des Nations provisorium på fortrykt tjenestekuvert stemplet Genevé Société des Nations d. 11.6.1943 til Bruxelles, Belgien. Åbnet af tysk censur i München.

1943 - SwitzerlandCover

Lot: 308170

20 øre Frimærkejubilæum (2) og 25 øre Chr. X (8) på 240 øre frankeret værdibrev fra Kjøbenhavn d. 11.6.1926 til Paris, Frankrig.

1926 - Denmark1000 - Cover - 148, 155

Lot: 308137

30+5/95 øre Ungarnshjælpen på brev annulleret med brotype IIc Thyborøn Havn d. 7.2.1958 til Vestervig. Bagklap mgl.

1958 - Denmark7680 - Cover - 369

Lot: 306416

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 69 og sidestemplet antiqua Stubbekjøbing d. 24.12.1862 til Kjøbenhavn.

1862 - Denmark4850 - Cover - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "69" og sidestemplet antiqua Stubbekjøbing d. 24.12.1862 til Kjøbenhavn.
Lot: 306756

4 øre Tofarvet på firmakuvert fra F. L. Schmidt & Co. sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 11.11.1898. Indeholder på fortrykt brevpapir med underskrevet F. L. Smidth = Verner Frederik Læssøe Smidth (1850-1899), ingeniør og stifter af firmaet F. L. Schmidt.

1898 - Denmark1000 - Cover - 23B

Lot: 308201

5 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X Postjubilæum på brev fra Nibe d. 2.6.1927 til Ø. Hornum pr. Støvring.

1927 - Denmark9240 - Cover - 122, 135

Lot: 308124

Ufrankeret fortrykt krigsfange-foldebrev fra tysk soldat i amerikansk fangenskab i Frankrig dateret d. 23.4.1945 til familie i Sønderborg, Danmark. Åbnet af amerikansk militærcensur. Uvist hvornår brevet har nået Danmark.

1945 - Denmark6400 - Cover

Lot: 308159

Grønlandsk 0,25 kr. Margrethe på FDC stemplet Ammassalik d. 5.4.1990 til Allerød. På bagsiden stemplet: Ikke afleveret p.g.a. løsgående hund. / Forsøgt afleveret den 26.10. /  Distrikt: / Allerød Postkontor. Bagklap mgl.

1990 - Denmark3450 - Cover

Grønlandsk 0,25 kr. Margrethe på FDC stemplet Ammassalik d. 5.4.1990 til Allerød. På bagsiden stemplet: "Ikke afleveret p.g.a. løsgående hund. / Forsøgt afleveret den 26.10. / Distrikt: / Allerød Postkontor". Bagklap mgl.
Lot: 308189