3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort dateret på Mandø annulleret med stjernestempel VESTER VEDSTED og sidestemplet brotype IIIb Ribe d. 19.1.1917 til Seem skole pr. Ribe.

1917 - Denmark6760 - Cover - SK 1525

Lot: 308292

På Bornholm 1957, Rejsefører med 14 specialkort. 80 sider + kort.

1957 - DenmarkCover

"På Bornholm 1957", Rejsefører med 14 specialkort. 80 sider + kort.
Lot: 308148

Postbeviis fra Næstved Postkontor for afsendelse af værdibrev fra Karrebækstorp d. 18.7.1868 til Kjøge. Mindre skader.

1868 - Denmark4700 - Cover

Lot: 308138

15 øre Karavel på skibsbrev fra Fuglefjord annulleret med norsk maskinstempel i Bergen d. 31.7.1928 og sidestemplet Paquebot til Fredtun pr. Bergen, Norge.

1928 - Faroe Islands3800 - Cover - 169

15 øre Karavel på skibsbrev fra Fuglefjord annulleret med norsk maskinstempel i Bergen d. 31.7.1928 og sidestemplet "Paquebot" til Fredtun pr. Bergen, Norge.
Lot: 306709

Magasin du Nord. 15 øre firmafranko på lokalbrev i København 1951, postkvittering 1945 og fortrykt kuvert med nota, samt Books of the Month august 1952.

Denmark1000 - Cover

Magasin du Nord. 15 øre firmafranko på lokalbrev i København 1951, postkvittering 1945 og fortrykt kuvert med nota, samt "Books of the Month" august 1952.
Lot: 308205

1826. Fortrykt kvittering fra Tønder Postkontor d. 15.3.1826 for indlevering af forsendelse.

1826 - Slesvig6270 - Cover

Lot: 308169

5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel FJELLEBROEN og sidestemplet Vester-Skjerninge d. 13.11.1912 til Seem skole pr. Ribe.

1913 - Denmark5762 - Cover - SK 0321

Lot: 308296

16 sk. Krone/Scepter på BREVFORSIDE af værdibrev annulleret med nr.stempel 35 og sidestemplet antiqua Kjøge d. 27.3.186x til Karrebækstorp pr. Næstved. Rammestempel Talt og påskrevet 3 med rød rødkridt.

Denmark4600 - Cover - 15

16 sk. Krone/Scepter på BREVFORSIDE af værdibrev annulleret med nr.stempel "35" og sidestemplet antiqua Kjøge d. 27.3.186x til Karrebækstorp pr. Næstved. Rammestempel "Talt" og påskrevet "3" med rød rødkridt.
Lot: 308206

5 øre Fr. VIII på brevkort (Gl. Vraa herregård) annulleret med stjernestempel GJERUM og sidestemplet Frederikshavn d. 4.3.1912 til Øster Vraa.

1912 - Denmark9900 - Cover - SK 0388

Lot: 308290

10 øre og 40 øre Chr. X på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 23.4.1919 til Faksinge Sanatorium pr. Præstø.

1919 - Denmark1000 - Cover - 69, 105

Lot: 306873

370 øre firmafranko på rudekuvert opfrankeret med 5 øre Bølgelinie annulleret København d. 29.12.1992. 5 øre Bølgelinie blev udgivet til netop dette formål, hvor mange firmafrankomaskiner var fremstillet med fastindstilling 0 og derfor ikke kunne indstilles til taksten 375 øre. Rift.

1992 - Denmark1000 - Cover - 943

370 øre firmafranko på rudekuvert opfrankeret med 5 øre Bølgelinie annulleret København d. 29.12.1992. 5 øre Bølgelinie blev udgivet til netop dette formål, hvor mange firmafrankomaskiner var fremstillet med fastindstilling "0" og derfor ikke kunne indstilles til taksten 375 øre. Rift.
Lot: 308228

25 øre Karavel (3) og 10 øre Gebyr (par) på lokalt anbefalet ekspresbrev fra København 21 d. 14.11.1935 til København F.

1935 - Denmark1000 - Cover - 214, Gebyr 5

Lot: 308190

65 øre Fr. IX single på lokalt anbefalet brev i København d. 9.10.1956. Lodret fold.

1956 - Denmark1000 - Cover - 340

Lot: 308229

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel SELDE og sidestemplet Roslev d. 3.11.1911 til Skive.

1911 - Denmark7870 - Cover - SK 1123

Lot: 308300

25+5 øre Jutlandia på brevkort annulleret med turiststempel Kjellerup d. 2.8.1952 til København.

1952 - Denmark8620 - Cover - 333

Lot: 308239

60 øre og 70 øre Chr. X med perfin HP på internationalt adressekort for pakke fra firma Holger Petersen annulleret Kjøbenhavn 8 d. 26.1.1926 til Oslo, Norge.

1926 - Denmark1000 - Cover - Perf. H54

60 øre og 70 øre Chr. X med perfin "HP" på internationalt adressekort for pakke fra firma Holger Petersen annulleret Kjøbenhavn 8 d. 26.1.1926 til Oslo, Norge.
Lot: 306827

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Hadsten d. 22.8.1911 til Volk Mølle. Ank.stemplet med brotype Ia Volk Mølle d. 22.8.1911.

1911 - Denmark8965 - Cover - 54

Lot: 308215

5 pfg. Germanis på brevkort (Danske Folkedanse) annulleret med bureaustempel Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1225 d. 23.5.1904 til Flensburg.

1904 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 275.01

Lot: 306031

10 øre 1000 års udg. (3), 50 øre Fr. IX og 60 øre Nordens Dag på 140 øre frankeret luftpostbrev fra København d. 15.8.1957 til New York, USA.

1957 - Denmark1000 - Cover - 346, 368, 338

Lot: 308238

400 reis i parstykke på anbefalet brev fra Sao Paulo d. 22.10.1926 til Hamburg, Tyskland. Påsat tysk rec.-etiket Vom Ausland über Hamburg 1.

1926 - BrazilCover

400 reis i parstykke på anbefalet brev fra Sao Paulo d. 22.10.1926 til Hamburg, Tyskland. Påsat tysk rec.-etiket "Vom Ausland über Hamburg 1".
Lot: 308185

5 øre korrespondancekort (FORSIDE) opfrankeret med 5 øre Våben stemplet Esbjerg d. 1.6.1903 til København. Iflg. indhold sendt fra Kanonbaaden Grønsund under ophold i Esbjerg.

1903 - Denmark6700 - Cover - 34B

5 øre korrespondancekort (FORSIDE) opfrankeret med 5 øre Våben stemplet Esbjerg d. 1.6.1903 til København. Iflg. indhold sendt fra Kanonbaaden "Grønsund" under ophold i Esbjerg.
Lot: 308243