5 øre Fr. VIII på brevkort (Fuglefangst på Færøerne) dateret S/S Tjaldur, Thorshavn d. 19.9.1907 og annulleret med skibsstempel Fra Færöerne, samt sidestemplet Kjøbenhavn d. 1.10.1907 til København.

1907 - Faroe Islands3800 - Cover - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Fuglefangst på Færøerne) dateret S/S "Tjaldur", Thorshavn d. 19.9.1907 og annulleret med skibsstempel "Fra Færöerne", samt sidestemplet Kjøbenhavn d. 1.10.1907 til København.
Lot: 308767

1866. Francobrev stemplet St. Petersburg d. 19.10.1866 med rødt grænsestempel Aus Russland / Franco / über BUR. XI EDK-BRG d. 1.11.1866 til Kjøbenhavn, Danmark. Sort rammestempel Franco.

1866 - Denmark1000 - Cover

1866. Francobrev stemplet St. Petersburg d. 19.10.1866 med rødt grænsestempel "Aus Russland / Franco / über BUR. XI EDK-BRG d. 1.11.1866 til Kjøbenhavn, Danmark. Sort rammestempel "Franco".
Lot: 308734

3 øre bogtryk Bølgelinie og 7 øre, 10 øre og 20 øre H.C.Andersen udg. på anbefalet brev annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 28.6.1936 og påsat rec.-etiket Holbæk til København-Valby. På bagsiden påskrevet Indgaaet aabent uden Indhold København Valby d. 29.6.1936. Det Rullende Postkontor var opstillet i Holbæk i dagene 27/6-1/7 1936 i forbindelse med jubilæum og dyreskue. I 1936 blev der afsendt ca. 29.000 forsendelser fra det rullende postkontor - heraf kun 102 anbefalede breve.

1936 - Denmark4300 - Cover - 79, 224, 225, 227

3 øre bogtryk Bølgelinie og 7 øre, 10 øre og 20 øre H.C.Andersen udg. på anbefalet brev annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 28.6.1936 og påsat rec.-etiket "Holbæk" til København-Valby. På bagsiden påskrevet "Indgaaet aabent uden Indhold" København Valby d. 29.6.1936. Det Rullende Postkontor var opstillet i Holbæk i dagene 27/6-1/7 1936 i forbindelse med jubilæum og dyreskue. I 1936 blev der afsendt ca. 29.000 forsendelser fra det rullende postkontor - heraf kun 102 anbefalede breve.
Lot: 308730

5 øre Våben på brevkort (Hilsen fra Bornholm) annulleret med stjernestempel KJØLLERGAARD og sidestemplet bureau Rønne - Nexø T.8 d. 1.11.1905 til København.

1905 - Denmark3711 - Cover - SK 0706

Lot: 308771

2d og 6d Victoria på brev påskrevet via Ostend annulleret med duplex Liverpool / 466 d. 12.3.1869 via London og Kiøbenhavn til Frederikstad, Norge. Rødt PD og 5 stempel.

1869 - Great BritainCover

2d og 6d Victoria på brev påskrevet "via Ostend" annulleret med duplex Liverpool / "466" d. 12.3.1869 via London og Kiøbenhavn til Frederikstad, Norge. Rødt "PD" og "5" stempel.
Lot: 308728

1854. Lokalt brev med fuldt indhold dateret Trødum d. 8.5.1854 til Handelsforvalter Kauffeldt i Thorshavn.

1854 - Faroe Islands3800 - Cover

Lot: 308211

30 øre Fr. IX og 1 kr. Rigsvåben på ekspresbrev fra Thorshavn annulleret med TMS København OMK. 2 / “Fra Færøerne” d. 5.8.1952 til København. På bagsiden stemplet Forsøgt afleveret med notat “Lukket”.

1952 - Faroe Islands3800 - Cover - 293, 337

Lot: 306223

Ufrankeret feltpostkort (Jerusalem) med tysk feltpoststempel FELDPOST MIL.MISS. A.O.K.4 d. 5.11.1916 til Budapest, Ungarn. Briefstempel fra den østrigske afdeling K.u.K. Gebirgshaubitzbatterie 1/4. Censureret i Budapest.

1916 - German ColoniesCover

Lot: 308731

40 øre, 1 kr. og 2 kr. Chr. X på 340 øre frankeret internationalt adressekort for ilpakke fra Kjøbenhavn 8 (Frihavnen) d. 29.9.1923 til Stockholm, Sverige.

1923 - Denmark1000 - Cover - 76, 128, 131

Lot: 306699

15 øre Chr. X på lokalbrev annulleret med fejlgraveret TMS Læg ikke Penge i almindelige Breve/KØEBNHAVN OMK. 3 d. 19.7.1949. Stemplet kun benyttet i 5 dage - 15.-19.7.1948.

1948 - Denmark1000 - Cover - TMS 119.25x

15 øre Chr. X på lokalbrev annulleret med fejlgraveret TMS "Læg ikke Penge i almindelige Breve"/KØEBNHAVN OMK. 3 d. 19.7.1949. Stemplet kun benyttet i 5 dage - 15.-19.7.1948.
Lot: 308722

5 øre og 50 øre (5) Fr. VIII på adressebrev for 3 pakker fra Kjøbenhavn d. 10.4.1908 til Fredericia.

1908 - Denmark1000 - Cover - 54, 58

Lot: 308725

Ufrankeret brev stemplet Displaced Persons Mail / Free fra baltisk flygtning i D.P. Camp i Augustdorf ved Detmold d. 30.3.1949 til København, Danmark. Violet lejr-stempel: DPACCS / 7 / Date___

1949 - Denmark1000 - Cover

Ufrankeret brev stemplet "Displaced Persons Mail / Free" fra baltisk flygtning i D.P. Camp i Augustdorf ved Detmold d. 30.3.1949 til København, Danmark. Violet lejr-stempel: DPACCS / 7 / Date___
Lot: 308724

Ufrankeret fortrykt interneret brevkort fra polsk soldat interneret i Fertőszentmiklós stemplet Kapuvar d. 17.2.1941 til Krakov, Deutsche Post Osten. Ungarsk censur.

1941 - HungaryCover

Lot: 308727

5 øre Fr. VIII på fortrykt kuvert fra Føroya Banki annulleret med brotype Ig Thorshavn d. 26.1.1911 til Sand.

1911 - Faroe Islands3800 - Cover - 54

Lot: 308032

5 øre Chr. IX på brevkort (Tuborg Pavillonen, Hellerup) dateret Emdrupgaard Højskole og annulleret med stjernestempel EMDRUP og sidestemplet Kjøbenhavn *L.* d. 10.5.1906 til Seest pr. Kolding. Tidligt aftryk.

1906 - Denmark1000 - Cover - SK 0262

Lot: 308776

20 øre Løve på brev fra Moss d. 30.6.1945 til Svedala, Sverige. Lille violet neutral norsk efterkrigscensur på forsiden.

1945 - NorwayCover

Lot: 308363

5 øre Posthorn på brevkort (Christiania, Holmenkollen) annulleret med svensk bureaustempel PKXP No. 44 (= Ed - Göteborg) d. 16.4.1904 og sidestemplet Från Norge til Landskrona, Sverige.

1904 - NorwayCover

5 øre Posthorn på brevkort (Christiania, Holmenkollen) annulleret med svensk bureaustempel PKXP No. 44 (= Ed - Göteborg) d. 16.4.1904 og sidestemplet "Från Norge" til Landskrona, Sverige.
Lot: 308451

Britisk 3d George VI på frankeret feltpostbrev fra dansk hjælpearbejder Else Høy ved UNRRA Hq, Greece Mission, British Forces in Greece annulleret med britisk feltpoststempel FIELD POST OFFICE 783 (= Athen, Grækenland) d. 8.5.1946 til Hellerup, Danmark.

1946 - Great Britain2900 - Cover

Lot: 308459

5 øre Chr. X helsagsbrevkort fra det britiske konsulat i Kjøbenhavn d. 23.2.1915 til radiotelegrafist ved Holbæk postkontor. Fortrykt meddelelse: Det meddeles hermed at kun Britiske Undersaatter kunne gjøre Tjeneste i den Britiske Hær og Flaade.

1915 - Denmark1000 - Cover - EB 32

5 øre Chr. X helsagsbrevkort fra det britiske konsulat i Kjøbenhavn d. 23.2.1915 til radiotelegrafist ved Holbæk postkontor. Fortrykt meddelelse: "Det meddeles hermed at kun Britiske Undersaatter kunne gjøre Tjeneste i den Britiske Hær og Flaade".
Lot: 308578

Sejladsen Århus-København før 1866 og efter. Lille illustreret hæfte af Emanuel Sejr og Jan Hedegaard. 38 sider.

1967 - DenmarkLiterature

"Sejladsen Århus-København før 1866 og efter". Lille illustreret hæfte af Emanuel Sejr og Jan Hedegaard. 38 sider.
Lot: 308166

15 pfg. Hindenburg helsagsbrevkort fra Eilenburg d. 5.2.1935 til soldat ved 2. Komp. T.1 i Linköping, Sverige. Folder.

1935 - GermanyCover

Lot: 308466