1921 - SlesvigCover - DAKA 259.02
20 øre Chr. X på brev fra Øsby annulleret med bureaustempel Haderslev - Aarøsund Havn T.14 d. 20.1.1921 til Nakskov. Fuldt indhold, men urent åbnet.
Lot: 301851
Lot: 301851
20 øre Fodbold VM på brevkort fra Tännforsens Turiststation annulleret med bureaustempel PKP 66A (= Bollnäs - Långsele) d. 11.8.1958 til Borås.
Lot: 308747
Luftskib LZ 127 "Graf Zeppelin" fartplan og prisliste for Sydamerika rejser 1934.
Lot: 309921
Svensk 3,85 kr. Svampe og Dansk Julemærke 1996 på brev annulleret i Malmö d. 18.12.1996 og sidestemplet "Julemandens Postkontor Helsingør" til Bankeryd, Sverige.
Lot: 311589
15 cts. i parstykke på brevkort fra San Sebastian annulleret med svagt stempel til Berlin, Tyskland. Lokal spansk censur fra San Sebastian.
Lot: 311594
25 c. single på brev fra Paris d. 2.9.1914 til Amsterdam, Holland. Russisk censur og transitstempel fra St. Petersburg i Rusland og lille blåt stempel "MAL DIRIGÉ" (fejlsendt). På bagsiden ank.stemplet Amsterdam d. 4.10.1914.
Lot: 311714
20 øre, 60 øre og 60 øre 1000 års udg. på anbefalet luftpostbrev fra København d. 7.8.1958 til U.S. Forces in Lebanon. Ank.stemplet i Beyrouth d. 10.8.1958. Ubekendt og eftersendt til APO 82 (= Frankfurt) og returneret fra APO 743 i Heidelberg d. 22.9.1958.
Lot: 311627
Militärbrev annulleret Postanstalten 1187 B (= Grunnebo) d. 12.3.1942 til Halmstad. Sendt fra soldat ved fältpost 21325 Litt. F. Bortklippet svarmærke og har været opklæbet.
Lot: 308338
1831. 2-sproget Placat fra Generalpostdirectionen dateret d. 14.5.1831 vedr. Oprettelse af et Hoved- og Regn-skabsførende Postkontor i Mariager d. 1.7.1831, samt takster for et enkelt brev mellem Mariager og andre postkontorer.
Lot: 309995
10 c. og 15 c. på brev fra Auch d. 3.7.1918 til San José, Costa Rica. Åbnet af fransk censur no. 31 i Dieppe og ank.stemplet San José d. 12.8.1918.
Lot: 311711
16 kop. helsagsbrevkort annulleret med 2-ringsstempel Helsingfors d. 17.5.1877 til St. Petersborg, Rusland.
Lot: 311640
6+4 pfg. Olympiade udg. på brevkort annulleret med særstempel Berlin Olympia-Pressehauptquartier XI Olympiade 1936 d. 6.8.1936 Bündheim-Harzburg.
Lot: 311194
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel GODTHAAB og sidestemplet Rønne d. 5.7.1905 til Aalborg.
Lot: 311225
2d og 2½d George VI på luftpostbrev fra London d. 11.11.1942 til Tunis, Nørdafrika. Åbnet af britisk censur PC90/3372 og returneret med rammestempel "No Service" og stemplet London d. 24.11.1942. Brevet forsøgt sendt til Tunis omtrent samtidig med den allierede landgang i Nordafrika - men øjensynlig inden postforbindelsen var blevet genoptaget.
Lot: 311672
10 øre Chr. IX og 15/24 øre Provisorium på anbefalet brev fra Esbjerg d. 4.5.1917 til Aalborg.
Lot: 311108
10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Aalborg d. 6.6.1919 til Manchester, England. Åbnet af britisk censur no. 1274 med datostempel "12 JUN RECd".
Lot: 311620
6 øre helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret med svensk bureaustempel PKXP No. 2 UPP d. 12.4.1881 til Landskrona.
Lot: 311302
5 pfg. Germania i parstykke på brevkort (SMS "Mainz" ved Rendsburg) fra Rendsburg annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 43 d. 1.8.1914 til Vamdrup - eftersendt fra Vamdrup d. 10.8.1914 til København. Interessant meddelelse fra krigens begyndelse: "Vi har jo Krigstilstand hernede og venter hver Time at blive indkaldt til Reserve. Det bliver nok en hård Omgang, men vi gå på! Maaske er dette den sidste Hilsen fra mig".
Lot: 311341
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel LILLE SKENSVED og sidestemplet med bureau Kjøbenhavn - Masnedsund T.70 d. 5.4.1907 til Havdrup.
Lot: 309660
2,80 kr. Margrethe og 10 kr. dividende mærke fra Åkirkeby Brugs på brevkort stemplet i Rønne d. 22.7.1985 til Vanløse.
Lot: 311663
5 øre Fr. VIII på sørge-postkort (Chr. IX 1818-1906) sendt som tryksag fra Rønde d. 10.2.1909 til maskinmester ombord på S/S "Redang" via Øst Asiatisk Kompagni i Singapore - eftersendt til Bangkok, Siam. Transitstemplet Penang to Singapore d. 6.3.1909 og ank.stemplet i Bangkok d. 17.3.1909.
Lot: 311566