20 øre Chr. X på brev fra Øsby annulleret med bureaustempel Haderslev - Aarøsund Havn T.14 d. 20.1.1921 til Nakskov. Fuldt indhold, men urent åbnet.

1921 - SlesvigCover - DAKA 259.02

Lot: 301851

20 øre Fodbold VM på brevkort fra Tännforsens Turiststation annulleret med bureaustempel PKP 66A (= Bollnäs - Långsele) d. 11.8.1958 til Borås.

1958 - SwedenCover

Lot: 308747

Luftskib LZ 127 Graf Zeppelin fartplan og prisliste for Sydamerika rejser 1934.

1934 - BrazilMisc

Luftskib LZ 127 "Graf Zeppelin" fartplan og prisliste for Sydamerika rejser 1934.
Lot: 309921

Svensk 3,85 kr. Svampe og Dansk Julemærke 1996 på brev annulleret i Malmö d. 18.12.1996 og sidestemplet Julemandens Postkontor Helsingør til Bankeryd, Sverige.

1996 - Denmark3000 - Cover

Svensk 3,85 kr. Svampe og Dansk Julemærke 1996 på brev annulleret i Malmö d. 18.12.1996 og sidestemplet "Julemandens Postkontor Helsingør" til Bankeryd, Sverige.
Lot: 311589

15 cts. i parstykke på brevkort fra San Sebastian annulleret med svagt stempel til Berlin, Tyskland. Lokal spansk censur fra San Sebastian.

SpainCover

Lot: 311594

25 c. single på brev fra Paris d. 2.9.1914 til Amsterdam, Holland. Russisk censur og transitstempel fra St. Petersburg i Rusland og lille blåt stempel MAL DIRIGÉ (fejlsendt). På bagsiden ank.stemplet Amsterdam d. 4.10.1914.

1914 - FranceCover

25 c. single på brev fra Paris d. 2.9.1914 til Amsterdam, Holland. Russisk censur og transitstempel fra St. Petersburg i Rusland og lille blåt stempel "MAL DIRIGÉ" (fejlsendt). På bagsiden ank.stemplet Amsterdam d. 4.10.1914.
Lot: 311714

20 øre, 60 øre og 60 øre 1000 års udg. på anbefalet luftpostbrev fra København d. 7.8.1958 til U.S. Forces in Lebanon. Ank.stemplet i Beyrouth d. 10.8.1958. Ubekendt og eftersendt til APO 82 (= Frankfurt) og returneret fra APO 743 i Heidelberg d. 22.9.1958.

1958 - Denmark1000 - Cover - 350, 353, 355

Lot: 311627

Militärbrev annulleret Postanstalten 1187 B (= Grunnebo) d. 12.3.1942 til Halmstad. Sendt fra soldat ved fältpost 21325 Litt. F. Bortklippet svarmærke og har været opklæbet.

1942 - SwedenCover

Lot: 308338

1831. 2-sproget Placat fra Generalpostdirectionen dateret d. 14.5.1831 vedr. Oprettelse af et Hoved- og Regn-skabsførende Postkontor i Mariager d. 1.7.1831, samt takster for et enkelt brev mellem Mariager og andre postkontorer.

1831 - Denmark9550 - Cover

Lot: 309995

10 c. og 15 c. på brev fra Auch d. 3.7.1918 til San José, Costa Rica. Åbnet af fransk censur no. 31 i Dieppe og ank.stemplet San José d. 12.8.1918.

1918 - FranceCover

Lot: 311711

16 kop. helsagsbrevkort annulleret med 2-ringsstempel Helsingfors d. 17.5.1877 til St. Petersborg, Rusland.

1877 - FinlandCover

Lot: 311640

6+4 pfg. Olympiade udg. på brevkort annulleret med særstempel Berlin Olympia-Pressehauptquartier XI Olympiade 1936 d. 6.8.1936 Bündheim-Harzburg.

1936 - GermanyCover

Lot: 311194

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel GODTHAAB og sidestemplet Rønne d. 5.7.1905 til Aalborg.

1905 - Denmark3700 - Cover - SK 0408

Lot: 311225

2d og 2½d George VI på luftpostbrev fra London d. 11.11.1942 til Tunis, Nørdafrika. Åbnet af britisk censur PC90/3372 og returneret med rammestempel No Service og stemplet London d. 24.11.1942. Brevet forsøgt sendt til Tunis omtrent samtidig med den allierede landgang i Nordafrika - men øjensynlig inden postforbindelsen var blevet genoptaget.

1942 - Great BritainCover

2d og 2½d George VI på luftpostbrev fra London d. 11.11.1942 til Tunis, Nørdafrika. Åbnet af britisk censur PC90/3372 og returneret med rammestempel "No Service" og stemplet London d. 24.11.1942. Brevet forsøgt sendt til Tunis omtrent samtidig med den allierede landgang i Nordafrika - men øjensynlig inden postforbindelsen var blevet genoptaget.
Lot: 311672

10 øre Chr. IX og 15/24 øre Provisorium på anbefalet brev fra Esbjerg d. 4.5.1917 til Aalborg.

1917 - Denmark6700 - Cover - 41, 53

Lot: 311108

10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Aalborg d. 6.6.1919 til Manchester, England. Åbnet af britisk censur no. 1274 med datostempel 12 JUN RECd.

1919 - Denmark9000 - Cover - 69

10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Aalborg d. 6.6.1919 til Manchester, England. Åbnet af britisk censur no. 1274 med datostempel "12 JUN RECd".
Lot: 311620

6 øre helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret med svensk bureaustempel PKXP No. 2 UPP d. 12.4.1881 til Landskrona.

1881 - Denmark1000 - Cover - EB 9

Lot: 311302

5 pfg. Germania i parstykke på brevkort (SMS Mainz ved Rendsburg) fra Rendsburg annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 43 d. 1.8.1914 til Vamdrup - eftersendt fra Vamdrup d. 10.8.1914 til København. Interessant meddelelse fra krigens begyndelse: Vi har jo Krigstilstand hernede og venter hver Time at blive indkaldt til Reserve. Det bliver nok en hård Omgang, men vi gå på! Maaske er dette den sidste Hilsen fra mig.

1914 - Slesvig6580 - Cover - DAKA 265.xx

5 pfg. Germania i parstykke på brevkort (SMS "Mainz" ved Rendsburg) fra Rendsburg annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 43 d. 1.8.1914 til Vamdrup - eftersendt fra Vamdrup d. 10.8.1914 til København. Interessant meddelelse fra krigens begyndelse: "Vi har jo Krigstilstand hernede og venter hver Time at blive indkaldt til Reserve. Det bliver nok en hård Omgang, men vi gå på! Maaske er dette den sidste Hilsen fra mig".
Lot: 311341

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel LILLE SKENSVED og sidestemplet med bureau Kjøbenhavn - Masnedsund T.70 d. 5.4.1907 til Havdrup.

1907 - Denmark4623 - Cover - SK 0791

Lot: 309660

2,80 kr. Margrethe og 10 kr. dividende mærke fra Åkirkeby Brugs på brevkort stemplet i Rønne d. 22.7.1985 til Vanløse.

1985 - Denmark3700 - Cover - 820

Lot: 311663

5 øre Fr. VIII på sørge-postkort (Chr. IX 1818-1906) sendt som tryksag fra Rønde d. 10.2.1909 til maskinmester ombord på S/S Redang via Øst Asiatisk Kompagni i Singapore - eftersendt til Bangkok, Siam. Transitstemplet Penang to Singapore d. 6.3.1909 og ank.stemplet i Bangkok d. 17.3.1909.

1909 - Denmark8410 - Cover - 54

5 øre Fr. VIII på sørge-postkort (Chr. IX 1818-1906) sendt som tryksag fra Rønde d. 10.2.1909 til maskinmester ombord på S/S "Redang" via Øst Asiatisk Kompagni i Singapore - eftersendt til Bangkok, Siam. Transitstemplet Penang to Singapore d. 6.3.1909 og ank.stemplet i Bangkok d. 17.3.1909.
Lot: 311566