Als, Hilsen fra med partier fra Nordborg, Sønderborg og Augustenborg. Fr. Biehl u/no.

1902 - Denmark6400 - Postcard - Used with stamps

Als, "Hilsen fra" med partier fra Nordborg, Sønderborg og Augustenborg. Fr. Biehl u/no.
Lot: 316619

½d og 1d (2) George V på brev fra London d. 13.7.1916 til Aalborg, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 854 og returneret med stempel To be returned to sender at the address shown on cover. Returned from Returned Letter Section, London, samt blå etiket: OPENED BY CENSOR / RETURN TO SENDER.

1916 - Great Britain9000 - Cover

½d og 1d (2) George V på brev fra London d. 13.7.1916 til Aalborg, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 854 og returneret med stempel "To be returned to sender at the address shown on cover. Returned from Returned Letter Section, London", samt blå etiket: "OPENED BY CENSOR / RETURN TO SENDER".
Lot: 316733

Købh., Dampsprøjten i Virksomhed. Stenders no. 1015. Kvalitet 7

1904 - Denmark1000 - Postcard - Unused

Lot: 317111

1856. Ufrankeret francobrev påskrevet Paid med stempel Franco fra skibsreder C. Nielsen i Hartlepool d. 10.7.1856 via London og K.D.O.P.A. Hamburg d,. 18.7.1856 til Fanøe pr. Warde, Danmark. Modtager er sikkert C. Hansen's kone som opholder sig hos sin svoger kaptajn Hans Hansen Nielsen - skibsreder og fører af skonnerten Anna af Fanø. Mange påtegninger.

1856 - Great Britain6720 - Cover

1856. Ufrankeret francobrev påskrevet Paid med stempel "Franco" fra skibsreder C. Nielsen i Hartlepool d. 10.7.1856 via London og K.D.O.P.A. Hamburg d,. 18.7.1856 til Fanøe pr. Warde, Danmark. Modtager er sikkert C. Hansen's kone som opholder sig hos sin svoger kaptajn Hans Hansen Nielsen - skibsreder og fører af skonnerten "Anna" af Fanø. Mange påtegninger.
Lot: 316761

Internationale Automobil- und Motorrad Ausstellung, Berlin 1938. Lille skade i toppen. Med særstempel. Kvalitet 6

1938 - GermanyPostcard - Used with stamps

Lot: 317017

10 øre og 20 øre Luftpost på luftpost kort (Kort over Færøerne) annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 22.8.1936 til Louvain, Belgien.

1936 - Faroe Islands3800 - Cover - 216, 218

Lot: 316364

Købh., Pilealléen med sporvogn linie 2 no. 62. Stenders no. 3149.

1908 - Denmark1000 - Postcard - Used with stamps

Lot: 316639

6 pfg. Hitler på brevkort fra KZ-lejr Neuengamme dateret d. 4.12.1944 og stemplet Hamburg d. 20.12.1944 til Fredericia. Fra modstandsmand, Børge Køngerskov, som blev arresteret for jernbanesabotage i 1943. Både lejr-censur og tysk censur fra Hamburg. Rifter.

1944 - Denmark7000 - Cover

Lot: 316495

Dansk Industri - Amager serie. Maglebylille mølle ved Amager Landevej. Nedbrændt okt. 1915. A/S S.K.K. no. 134. Foto Oluf Borup. Sundby Kiosk Kompagni kort ikke registreret i Henrik Selsøe Sørensen's bog: Postkort fra København og Amager,

1908 - Denmark2770 - Postcard - Used with stamps

Dansk Industri - Amager serie. Maglebylille mølle ved Amager Landevej. Nedbrændt okt. 1915. A/S S.K.K. no. 134. Foto Oluf Borup. Sundby Kiosk Kompagni kort ikke registreret i Henrik Selsøe Sørensen's bog: "Postkort fra København og Amager",
Lot: 316629

4 R.B.S. Thiele III på brev annulleret med nr.stempel 30 og på bagsiden håndskrevet bynavn Horsens 22/5 til Kjøbenhavn. Håndskreven bynavn fra Horsens kendes i perioden 11.4.-24.6.1854, som er perioden hvor det gamle 1½-ringsstempel ophører og et nyt antiqua stempel bliver leveret. Sjælden.

1854 - Denmark8700 - Cover - 1 III

4 R.B.S. Thiele III på brev annulleret med nr.stempel "30" og på bagsiden håndskrevet bynavn "Horsens 22/5" til Kjøbenhavn. Håndskreven bynavn fra Horsens kendes i perioden 11.4.-24.6.1854, som er perioden hvor det gamle 1½-ringsstempel ophører og et nyt antiqua stempel bliver leveret. Sjælden.
Lot: 316483

Færøerne, kvinder vasker tøj. H. N. Jacobsen no. 17598.

Faroe IslandsPostcard - Unused

Lot: 314994

5 øre Fr. VIII på brevkort (Fodexersits, A. Vincent serie 65/1) fra Falsled annulleret med stjernestempel STENSGAARD og sidestemplet bureau Odense - Faaborg T.47 d. 12.12.1907 sømand ombord på den danske 3/m skonnert Eos i Frankrig - eftersendt.

1907 - Denmark5600 - Cover - SK 1239

5 øre Fr. VIII på brevkort ("Fodexersits", A. Vincent serie 65/1) fra Falsled annulleret med stjernestempel STENSGAARD og sidestemplet bureau Odense - Faaborg T.47 d. 12.12.1907 sømand ombord på den danske 3/m skonnert "Eos" i Frankrig - eftersendt.
Lot: 316228

D.V.I., St. Thomas, Along Shore. Lightbourn no. 51.

Danish West IndiesPostcard - Unused

Lot: 314991

3 cents helsagsbrevkort fra St. Thomas d. 20.1.1901 via Havre til Havelberg, Tyskland. Fransk skibsstempel Paquebot.

1901 - Danish West IndiesCover

3 cents helsagsbrevkort fra St. Thomas d. 20.1.1901 via Havre til Havelberg, Tyskland. Fransk skibsstempel "Paquebot".
Lot: 316383

Hornbæk, Jernbanestation. Bodelsen & Wejby Nielsen. Frankeret med 5 øre Chr. IX annulleret med stjernestempel SAUNTE og sidestemplet bureau Helsingør - Hornbæk T. 12 d. 8.9.1906 til Aarhus.

1906 - Denmark3100 - Postcard - Used with stamps

Lot: 316721

1 øre, 5 øre og 7 øre Danmark Befriet, 1 øre (par), 5 øre Fr. IX og 60/40 øre Provisorium på filatelistisk anbefalet brev fra Godthaab d. 16.7.1957 til København.

1937 - Greenland3900 - Cover - 17, 18, 19, 28, 29, 37

1 øre, 5 øre og 7 øre "Danmark Befriet", 1 øre (par), 5 øre Fr. IX og 60/40 øre Provisorium på filatelistisk anbefalet brev fra Godthaab d. 16.7.1957 til København.
Lot: 316343

Polar. Framgutterne 1898-1902. Mittet & Co. u/no. Kvalitet 8

1902 - NorwayPostcard - Used with stamps

Lot: 317362

20 pen. og 1 mk. Løve på brevkort fra Helsingfors annulleret med tysk maskinstempel i Stettin d. 15.8.1927 og sidestemplet Aus Dampfschiff til Weinheim, Tyskland.

1929 - FinlandCover

20 pen. og 1 mk. Løve på brevkort fra Helsingfors annulleret med tysk maskinstempel i Stettin d. 15.8.1927 og sidestemplet "Aus Dampfschiff" til Weinheim, Tyskland.
Lot: 316389

Vejle, “Expreshilsen” med damptog og banegaarden. A. Vincent no. 4009. Kvalitet 7

1906 - Denmark7100 - Postcard - Used without stamps

Lot: 317096

5 øre Regentjubilæum i 3-stribe på firmakuvert fra Simon Simonsen annulleret med udslebet stjernestempel SALTANGERAA og sidestemplet brotype IIIb Thorshavn d. 27.11.1937 til Slagelse. Bagklap mgl.

1937 - Faroe Islands3800 - Cover - SK 1090

Lot: 316705

København. Svalegang i Pilestræde. Koloreret. Fritz Benzen type III no. 573. Har været opklæbet.

Denmark1000 - Postcard - Unused

Lot: 316566