1907 - Denmark4900 - Postcard - Used with stamps
Nakskov, "Hilsen fra" med børn og udsigt over byen. T. Øberg u/no.
Lot: 316720
Lot: 316720
Carl Røgind. Glædelig Jul. Nissefar kommer hjem med gås til nissemor. Stenders, serie 403.
Lot: 315029
Holbæk. Havneparti med Færgen "Ourø" til Orø. Stenders no. 14119025-1984.
Lot: 315587
5 øre Våben på brevkort annulleret med brotype Ia Aakirkeby JB.P.E. d. 7.7.1905 til Lobbæk.
Lot: 311130
20 øre helsagskuvert (fabr. Kl.-32) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie og 15 øre Chr. X (3) sendt anbefalet fra Frederikshavn d. 7.11.1921 til Schneberg, Tyskland.
Lot: 316508
Fredericia, den gamle stubmølle ved Østervold. Warburg no. 4124. Kvalitet 9
Lot: 317260
San ilde fonso Indians making pottery in Santa Fe, New Mexico. Indianere. Jesse L. Nusbaum no. A-32550.
Lot: 315489
Poulsen, Emil: “Den hele Familie sig glad beskøjter og ud paa “Hjule”skovtur føjter!”. Stenders no. 20258. Kvalitet 8
Lot: 317398
Skive Banegaard. Stenders no. 2556.
Lot: 312750
Port Said, "Souvenir de". Dresner Kunstanstalt no. 586.
Lot: 316669
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel FANGEL og sidestemplet bureau Odense - Faaborg T.47 d. 5.3.1908 til Nakskov.
Lot: 313715
10 øre Bølgelinie i parstykke på firmakuvert fra Dams Hotel i Rønne annulleret København d. 3.7.1924 og sidestemplet "Fra Bornholm" til Skive. Rift ved frimærke.
Lot: 314311
"Maine", M/S, DFDS, Reklamekort.
Lot: 313388
Lysgaard Kirke. Børn leger foran. Victor Christensens Boghandel u/no.
Lot: 315453
Haslev. Sophiendalsvej. Alfred Jensens Boghandel no. 28866.
Lot: 312208
Fransk brevkort med manglende frimærke fra Angoustrine d. 3.9.1929 til Nummela, Finland. Påsat meddelelse: "Bifogade försändelse har skadats av vatten ved ångfartyget "Heimdalls" förlisning den 8 sept. 1929 i Stockholms skärgård. Postdirektionen i Stockholms Distrikt." stemplet Stockholm d. 12.9.1929.
Lot: 316336
3 øre Bølgelinie og Julemærke 1918 på lokalt julekort dateret Hinnerup d. 23.12.1918 annulleret med stjernestempel TORUM til Roslev
Lot: 314147
1 kr. Rigsvåben på filatelistisk skibsbrev annulleret Tamatave Madagascar d. 20.7.1974 og sidestemplet Paquebot til Hamburg, Tyskland. Fra M/S "Silja Dan".
Lot: 311625
Fredericia. Landsoldaten. Alfred Jacobsen u/no.
Lot: 315533
Horten, Storegaten med automobil. U/no. Kvalitet 7
Lot: 317355
Skovlund, Borgergade med brugsforening. No. 6750. Kvalitet 7
Lot: 317245