Nakskov, Hilsen fra med børn og udsigt over byen. T. Øberg u/no.

1907 - Denmark4900 - Postcard - Used with stamps

Nakskov, "Hilsen fra" med børn og udsigt over byen. T. Øberg u/no.
Lot: 316720

Carl Røgind. Glædelig Jul. Nissefar kommer hjem med gås til nissemor. Stenders, serie 403.

1943 - DenmarkPostcard - Used with stamps

Lot: 315029

Holbæk. Havneparti med Færgen Ourø til Orø. Stenders no. 14119025-1984.

Denmark4300 - Postcard - Unused

Holbæk. Havneparti med Færgen "Ourø" til Orø. Stenders no. 14119025-1984.
Lot: 315587

5 øre Våben på brevkort annulleret med brotype Ia Aakirkeby JB.P.E. d. 7.7.1905 til Lobbæk.

1905 - Denmark3720 - Cover - 34C

Lot: 311130

20 øre helsagskuvert (fabr. Kl.-32) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie og 15 øre Chr. X (3) sendt anbefalet fra Frederikshavn d. 7.11.1921 til Schneberg, Tyskland.

1921 - Denmark9900 - Cover - KV 38, 70, 122

Lot: 316508

Fredericia, den gamle stubmølle ved Østervold. Warburg no. 4124. Kvalitet 9

1910 - Denmark7000 - Postcard - Unused

Lot: 317260

San ilde fonso Indians making pottery in Santa Fe, New Mexico. Indianere. Jesse L. Nusbaum no. A-32550.

MexicoPostcard - Used with stamps

Lot: 315489

Poulsen, Emil: “Den hele Familie sig glad beskøjter og ud paa “Hjule”skovtur føjter!”. Stenders no. 20258. Kvalitet 8

1909 - DenmarkPostcard - Used without stamps

Lot: 317398

Skive Banegaard. Stenders no. 2556.

1915 - Denmark7800 - Postcard - Used with stamps

Lot: 312750

Port Said, Souvenir de. Dresner Kunstanstalt no. 586.

EgyptPostcard - Used without stamps

Port Said, "Souvenir de". Dresner Kunstanstalt no. 586.
Lot: 316669

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel FANGEL og sidestemplet bureau Odense - Faaborg T.47 d. 5.3.1908 til Nakskov.

1908 - Denmark5692 - Cover - SK 0298

Lot: 313715

10 øre Bølgelinie i parstykke på firmakuvert fra Dams Hotel i Rønne annulleret København d. 3.7.1924 og sidestemplet Fra Bornholm til Skive. Rift ved frimærke.

1924 - Denmark3700 - Cover - 124

10 øre Bølgelinie i parstykke på firmakuvert fra Dams Hotel i Rønne annulleret København d. 3.7.1924 og sidestemplet "Fra Bornholm" til Skive. Rift ved frimærke.
Lot: 314311

Maine, M/S, DFDS, Reklamekort.

DenmarkPostcard - Unused

"Maine", M/S, DFDS, Reklamekort.
Lot: 313388

Lysgaard Kirke. Børn leger foran. Victor Christensens Boghandel u/no.

1907 - Denmark8800 - Postcard - Used without stamps

Lot: 315453

Haslev. Sophiendalsvej. Alfred Jensens Boghandel no. 28866.

1912 - Denmark4690 - Postcard - Used with stamps

Lot: 312208

Fransk brevkort med manglende frimærke fra Angoustrine d. 3.9.1929 til Nummela, Finland. Påsat meddelelse: Bifogade försändelse har skadats av vatten ved ångfartyget Heimdalls förlisning den 8 sept. 1929 i Stockholms skärgård. Postdirektionen i Stockholms Distrikt. stemplet Stockholm d. 12.9.1929.

SwedenCover

Fransk brevkort med manglende frimærke fra Angoustrine d. 3.9.1929 til Nummela, Finland. Påsat meddelelse: "Bifogade försändelse har skadats av vatten ved ångfartyget "Heimdalls" förlisning den 8 sept. 1929 i Stockholms skärgård. Postdirektionen i Stockholms Distrikt." stemplet Stockholm d. 12.9.1929.
Lot: 316336

3 øre Bølgelinie og Julemærke 1918 på lokalt julekort dateret Hinnerup d. 23.12.1918 annulleret med stjernestempel TORUM til Roslev

1918 - Denmark7870 - Cover - SK 1388

Lot: 314147

1 kr. Rigsvåben på filatelistisk skibsbrev annulleret Tamatave Madagascar d. 20.7.1974 og sidestemplet Paquebot til Hamburg, Tyskland. Fra M/S Silja Dan.

1974 - DenmarkCover - 293

1 kr. Rigsvåben på filatelistisk skibsbrev annulleret Tamatave Madagascar d. 20.7.1974 og sidestemplet Paquebot til Hamburg, Tyskland. Fra M/S "Silja Dan".
Lot: 311625

Fredericia. Landsoldaten. Alfred Jacobsen u/no.

1912 - Denmark7000 - Postcard - Used without stamps

Lot: 315533

Horten, Storegaten med automobil. U/no. Kvalitet 7

1920 - NorwayPostcard - Unused

Lot: 317355

Skovlund, Borgergade med brugsforening. No. 6750. Kvalitet 7

1910 - Denmark6824 - Postcard - Used with stamps

Lot: 317245