10+5 øre provisorisk tjenestebrevkort (fabr. 53-W) fra Bornholm Skovdistrikt annulleret med tydeligt bureaustempel Rønne - Gudhjem T.16 d. 23.2.1924 til Almindingen.

1924 - Denmark3700 - Cover - T 26y

Lot: 318182

6 øre Bølgelinie på illustreret spejderkuvert International Scout Jamborette / Vesterhavs Divisionen annulleret med særstempel Nordby Fanø * Int. Scout Jamborette * d. 4.8.1950 til aarhus. Indeholder lille illustreret brochure.

1950 - Denmark6720 - Cover - 254

6 øre Bølgelinie på illustreret spejderkuvert "International Scout Jamborette / Vesterhavs Divisionen" annulleret med særstempel Nordby Fanø * Int. Scout Jamborette * d. 4.8.1950 til aarhus. Indeholder lille illustreret brochure.
Lot: 318187

25 öre Gustaf i vandret parstykke på forsiden af Nordisk Resekort annulleret Stockholm 14 d. 20.2.1932.

1932 - SwedenCover - 193

Lot: 318233

Norddeustcher Postbezirk 1 gr. stukken kant på brev blæk annulleret “Tondern 20/5 68” på brev med bureaustempel Post-Sped. Bur. Wamdrup - Flensburg til Carlshütte pr. Rendsburg.

1868 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 189.12, 277.01

Lot: 318235

20 øre Chr. X på brev fra Kjøbenhavn d. 14.3.1916 til Charleroi i tyskbesat Belgien. Fremsendt via England med censurbanderole no. 897 og returneret med både Undeliverable Return to Sender Postal Censor og fransk sproget Retour a l'envoyeur. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 8.4.1916.

1916 - Denmark1000 - Cover - 71

20 øre Chr. X på brev fra Kjøbenhavn d. 14.3.1916 til Charleroi i tyskbesat Belgien. Fremsendt via England med censurbanderole no. 897 og returneret med både "Undeliverable Return to Sender Postal Censor" og fransk sproget "Retour a l'envoyeur". Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 8.4.1916.
Lot: 317906

Böhmen-Mähren 30 h. Hitler på kvittering dateret KZ-lejren Theresienstadt d. 15.6.1944 og stemplet Prag d. 8.7.1944 til København. Fra jødisk pige, Gyda Sloma, der som kun 8 årig blev arresteret af SS-Hauptscharführer Hans Vilhelm Adolf Juhl “Gestapo-Juhl” på Helsingør Banegård i oktober 1943 under flugtforsøg til Sverige.

1944 - Denmark1000 - Cover

Lot: 318232

4 øre Tofarvet (svagt takning) på tryksag mærket Trykt Andragende til Rigsdagen om den kommunale Beskatning annulleret med svagt nr.stempel 123 og sidestemplet lapidar Silkeborg JB.P. 1882 til Sogneraadet for Østermarie på Bornholm. Returneret som modtagelse nægtet med stjernestempel ØSTERMARIÆ. Genfremsendt med flere stempler fra både Silkeborg, København og Svaneke. Interessant forsendelse med fuldt indhold. Stjernestempel benyttet knap 2 år senere end registreret i Skilling.

1882 - Denmark3751 - Cover - SK 1628

4 øre Tofarvet (svagt takning) på tryksag mærket "Trykt Andragende til Rigsdagen om den kommunale Beskatning" annulleret med svagt nr.stempel "123" og sidestemplet lapidar Silkeborg JB.P. 1882 til Sogneraadet for Østermarie på Bornholm. Returneret som modtagelse nægtet med stjernestempel ØSTERMARIÆ. Genfremsendt med flere stempler fra både Silkeborg, København og Svaneke. Interessant forsendelse med fuldt indhold. Stjernestempel benyttet knap 2 år senere end registreret i Skilling.
Lot: 318154

10 øre Bølgelinie på underfrankeret brev fra København d. 1.4.1940 til Thorshavn. Returneret med stempel: “Postudvekslingen indstillet. Retur Afsenderen”. Brevet var tiltænkt sendt med inspektionsskibet “Islands Falk” til Færøerne, men stoppet pga. Danmarks besættelse.

1940 - Faroe Islands3800 - Cover - 248

Lot: 318234

1d George V på brev fra Gosport d. 2.1.1917 til New York, USA. Åbnet af britisk censur og lukket med sjælden banderole OPENED BY CENSOR i blå farve med håndskrevet censor-nr. P.1601.

1917 - Great BritainCover

1d George V på brev fra Gosport d. 2.1.1917 til New York, USA. Åbnet af britisk censur og lukket med sjælden banderole OPENED BY CENSOR i blå farve med håndskrevet censor-nr. "P.1601".
Lot: 316732

1851. Tjenestebrev fra Jystrup Sogneforstanderskab mærket “K.T.S. vedrørende Matrikelvæsenet efter det Statistiske Bureaus opfordring” dateret d. 8.3.1851 til Roskilde. Påskrevet “8” skilling porto. Fuldt indhold.

1851 - Denmark4174 - Cover

Lot: 318228

40 øre helsagsafklip (2) fra Ekspres-Post-Lykønsknings-kuvert anvendt som frankering på ekspresbrev fra boghandler i Nørre Sundby d. 4.5.1926 til København. Kuverterne var, uden større succes, til salg hos bl.a. boghandlere og kiosker 1925-30. Sjælden forsendelse.

1926 - Denmark9400 - Cover

Lot: 318229

30 øre Fr. IX helsags korrespondancekort (fabr. 111) med Julemærke 1962 dateret Majbølle og stemplet Guldborg d. 23.12.1962 til Tarup pr. Odense.

1962 - Denmark4862 - Cover - KK 67

Lot: 318231

10 øre Bølgelinie, 20 ore og 40 øre (par) Chr. X på postopkrævnings adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 7.11.1922 til Øre pr. Thorshavn, Færøerne.

1922 - Faroe Islands3800 - Cover - 124, 125, 128

Lot: 316357

20+10 øre Røde Kors provisorium på brevkort fra Rønne d. 7.7.1921 til Ystad, Sverige. God frankatur.

1921 - Denmark3700 - Cover - 121

Lot: 318168

10 kop. helsags korrespondancekort med ringe fra Helsingfors annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 16.9.1906 og sidestemplet Från Finland til Upsala, Sverige.

1896 - FinlandCover

10 kop. helsags korrespondancekort med ringe fra Helsingfors annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 16.9.1906 og sidestemplet "Från Finland" til Upsala, Sverige.
Lot: 318226

5 øre Våben og Julemærke 1905 på brevkort annulleret med stjernestempel KJØLLERGAARD og sidestemplet med svagt bureaustempel Rønne - Nexø T.8 d. 23.12.1905 til Kjøbenhavn.

1905 - Denmark3711 - Cover - SK 0706

Lot: 318145

1'7 sh. single på anbefalet brev fra Kokopo annulleret med hjælpestempel Relief No. 1 Papur N.G. d. 17.9.1958 via Rabaul og Sydnew til New Zealand.

1958 - PapuaCover

Lot: 316211

4 øre Tofarvet omv. rm., 5 øre Våben (3) og 5 øre Våben helsagsafklip på 24 øre frankeret adressebrev for pakke fra Allinge d. 10.9.1901 til København. Kuvert let afkortet i venstre side.

1901 - Denmark3770 - Cover - 23By, 34B

Lot: 318119

4 øre Tofarvet og 20 øre Våben på værdibrev fra Sorø d. 4.2.1899 til Odense.

1899 - Denmark4180 - Cover - 23B, 36B

Lot: 318208

Tjekkisk 1 Kcs. på brevkort (Sejlbåden Solveige Hamburg - Island 1982) annulleret Tórshavn d. 19.7.1982 og sidestemplet Paquebot til Åby, Sverige - eftersendt. Privat skibsstempel.

1982 - Faroe Islands3800 - Cover

Tjekkisk 1 Kcs. på brevkort (Sejlbåden "Solveige" Hamburg - Island 1982) annulleret Tórshavn d. 19.7.1982 og sidestemplet "Paquebot" til Åby, Sverige - eftersendt. Privat skibsstempel.
Lot: 317697

Territory of New Guinea. 1d og 2d på brev stemplet Rabaul New Guinea d. 3.4.1938 til Herlufmagle, Danmark.

1938 - Papua4160 - Cover

Lot: 314358