20 c. på brev fra Buenos Aires d. 4.6.1942 til St. Gallen, Schweiz. Påskrevet via Nueva York og åbnet af britisk censur PC90/5013 sm formodentlig er benyttet på Trinidad.

1942 - ArgentinaCover

20 c. på brev fra Buenos Aires d. 4.6.1942 til St. Gallen, Schweiz. Påskrevet "via Nueva York" og åbnet af britisk censur PC90/5013 sm formodentlig er benyttet på Trinidad.
Lot: 311683

20 cents blandingsfrankeret luftpostbrev fra Harrisonburg d. 4.4.1944 til Honolulu, Havaii. Stemplet: Returned for additional postage og Postge due 12 cents. Åbnet af amerikansk censur no. 61357.

1944 - USACover

20 cents blandingsfrankeret luftpostbrev fra Harrisonburg d. 4.4.1944 til Honolulu, Havaii. Stemplet: "Returned for additional postage" og "Postge due 12 cents". Åbnet af amerikansk censur no. 61357.
Lot: 317673

1d Edward VII på brevkort (Intombi pige) fra Port Elizabeth d. 29.11.1906 til Kragerø, Norge. Ank.stemplet d. 26.12.1906.

1906 - Cape of Good HopeCover

Lot: 316201

15 øre Karavel på brev fra København d. 23.1.1940 til Reykjavik, Island. Uden tegn på censur.

1940 - Denmark1000 - Cover - 203

Lot: 313026

5 øre Fr. VIII på brevkort (Dampfærgen Korsør i Korsør) annulleret med sejlende bureaustempel Korsør - Nyborg T.?9 d. 16.5.1907 til København.

1907 - Denmark4220 - Cover - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Dampfærgen "Korsør" i Korsør) annulleret med sejlende bureaustempel Korsør - Nyborg T.?9 d. 16.5.1907 til København.
Lot: 317696

10 øre Fr. VIII i vandret 3-stribe på adressebrev for pakke annulleret med brotype Ia Svaneke d. 7.5.1908 til Vordingborg. Lidt nusset.

1908 - Denmark3740 - Cover - 55

Lot: 318115

2d Kingsford Smith's World Flight på brev fra Melbourne d. 30.3.1931 til det danske generalkonsulat i London, England - opfrankeret med engelsk ½d George V og eftersendt til København, Danmark. Let afkortet i venstre side.

1931 - AustraliaCover

Lot: 316213

5 øre Chr. X i parstykke på brev fra soldat i København annulleret med brotype IIIb Gudhjem til Hotel Sandvig i Sandvig.

1918 - Denmark3760 - Cover - 68

Lot: 314894

Tysk 12 pfg. Hitler på firmakuvert fra Bremen påskrevet “Per Schiffspost” anvendt som konossementbrev med rammestempel “D.F.D.S. / Kjøbenhavn / Skibspost” og sidestempel København K. d. 23.11.1944 til København. Uden spor efter censur. God forsendelse.

1944 - Denmark1000 - Cover

Lot: 318230

10 øre helsagskuvert opfrankeret med 15/24 øre Provisorium sendt anbefalet fra Odense d. 21.1.1905 til København.

1905 - Denmark5000 - Cover - KV 24, 41

Lot: 318218

5 pfg. Germania Russisch-Polen helsagsbrevkort fra Warschau d. 7.2.1916 til Berlin, Tyskland. Tysk censur fra Posen.

1916 - GermanyCover

5 pfg. Germania "Russisch-Polen" helsagsbrevkort fra Warschau d. 7.2.1916 til Berlin, Tyskland. Tysk censur fra Posen.
Lot: 316745

3 cents Louisiana (5) og 20 cents Special Delivery på ekspres rudekuvert fra Chicago d. 28.55.1953 til Danmark. På bagsiden ank.stempel i København d. 31.5.1953.

1953 - USA1000 - Cover

Lot: 314577

5 cents Albania på brev fra soldat ved 513th Port Bn. NOSA, New Orleans d. 30.11.1943 til England. Åbnet af amerikansk censur no. 14419 og 14393, samt returneret med etiket OC-15 Returned to sender by Censor.

1943 - USACover

5 cents Albania på brev fra soldat ved 513th Port Bn. NOSA, New Orleans d. 30.11.1943 til England. Åbnet af amerikansk censur no. 14419 og 14393, samt returneret med etiket OC-15 "Returned to sender by Censor".
Lot: 316962

1769. Francobrev med langt indhold dateret Odense d. 20.4.1769 til Kjøbenhavn.

1769 - Denmark5000 - Cover

Lot: 317707

30 c. Landesausstellung single på brev fra St. Gallen d. 1.2.1939 til danske legation i Tokyo, Japan. Påskrevet via Siberia.

1939 - SwitzerlandCover

30 c. Landesausstellung single på brev fra St. Gallen d. 1.2.1939 til danske legation i Tokyo, Japan. Påskrevet "via Siberia".
Lot: 316519

5 øre Bølgelinie på brevkort (Parti fra Troense By) annulleret med stjernestempel ULBØLLE og sidestemplet Vester-Skjerninge d. 9.5.1913 til København.

1913 - Denmark5763 - Cover - SK 1444

Lot: 318200

6 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med skibsstempel Fra Sverige og sidestemplet K. OMB. 3 d. 2.3.1883 til Marstal på Ærø. På bagsiden ank.stemplet antiqua Marstal d. 3.3.1882.

1883 - Denmark1000 - Cover

6 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med skibsstempel "Fra Sverige" og sidestemplet K. OMB. 3 d. 2.3.1883 til Marstal på Ærø. På bagsiden ank.stemplet antiqua Marstal d. 3.3.1882.
Lot: 317454

10 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med lapidar Rønne d. 8.11.1887 til Berlin, Tyskland.

1887 - Denmark3700 - Cover - EB 12

Lot: 314916

1833. Fortrykt kvittering for indlevering af værdibrev værdibrev i Kiøbenhavn d. 23.2.1833 til Haderslev. Lodret fold.

1833 - Denmark1000 - Cover

Lot: 314466

5 øre Våben i parstykke på brevkort fra Kjøbenhavn d. 29.1.1905 til Port St. John, Pondoland, Cape Colony, Sydafrika. Ank.stemplet Port St. John d. 26.2.1905.

1905 - Denmark1000 - Cover - 34C

Lot: 318197

5 pfg. Germania helsagsbrevkort fra Hvidding annulleret med bureaustempel Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1229 d. 23.7.1914 til Friedrichstadt.

1914 - Slesvig6772 - Cover - DAKA 275.01

Lot: 314790