Fransk post i Marokko. 25 c. Protectorat Francais  Maroc Provisorium i parstykke på anbefalet brev fra Casablanca d. 28.12.1917 til Schweiz. Åbnet af lokal fransk militærcensur i Marokko.

1917 - French ColoniesCover

Lot: 318492

5 øre Bølgelinie i vandret 5-stribe på værdibrev annulleret med stjernestempel NYBRO og sidestemplet Rønne d. 31.1.1914 til København. Ulovlig frankering, da frimærker på værdibrev skal placeres med mindst et ½ mærkes mellemrum.

1914 - Denmark3700 - Cover - SK 0929

Lot: 318146

8 øre helsagskuvert opfrankeret med 10 øre Våben (2) sendt anbefalet og annulleret med lapidar Taasinge d. 14.10.188x til Göteborg, Sverige.

Denmark5992 - Cover - KV 8, 35

Lot: 318435

3 pfg. Luftschutz og 6 pfg. Hitler blok udg. på brev annulleret med skibsstempel Dansk Søpost Warnemünde-Gedser F.10 d. 6.4.1937 til København.

1937 - Denmark4874 - Cover

Lot: 319067

Officiel skrivelse med forskellige stempelmærker på for- og bagside. Betydning og datering ukendt.

SiamCover

Lot: 319048

25 øre Fr. IX på brev annulleret København d. 20.6.1952 og sidestemplet Fra Anholt til København. Grønne ombæringskontrolstreger.

1952 - Denmark8592 - Cover - 321

25 øre Fr. IX på brev annulleret København d. 20.6.1952 og sidestemplet "Fra Anholt" til København. Grønne ombæringskontrolstreger.
Lot: 316958

20 øre Chr. X (2) på ekspresbrev fra Kjøbenhavn d. 21.11.1916 til Soldau, Kr. Neidenburg, Preussen. Åbnet af tysk censur i Hamburg.

1916 - Denmark1000 - Cover - 71

Lot: 318539

Manila mærke - F2011 - for luftpost postsæk fra København Omk til Danish Contingent United Nations Force in Cyprus d. 22.4.1965. Dirigeret via Athen.

1965 - Denmark1000 - Cover

Manila mærke - F2011 - for luftpost postsæk fra København Omk til "Danish Contingent United Nations Force in Cyprus" d. 22.4.1965. Dirigeret via Athen.
Lot: 318499

50 c. på anbefalet brev fra Zürich d. 8.11.1915 til bank i New York, USA. Brevet beslaglagt af den franske censur med 8-kantet stempel SAISI par l'autorité Militaire. Indeholder kuvert med check på $250 med 10 h. stempel mærke dateret i Prag d. 3.9.1915, samt rød slip fra den franske censur. Interessant forgæves forsøg på at overfører penge fra Østrig til via det neutrale Schweiz til USA.

1915 - SwitzerlandCover

50 c. på anbefalet brev fra Zürich d. 8.11.1915 til bank i New York, USA. Brevet beslaglagt af den franske censur med 8-kantet stempel "SAISI par l'autorité Militaire". Indeholder kuvert med check på $250 med 10 h. stempel mærke dateret i Prag d. 3.9.1915, samt rød slip fra den franske censur. Interessant forgæves forsøg på at overfører penge fra Østrig til via det neutrale Schweiz til USA.
Lot: 318538

20 øre Våben små hj.tal i vandret parstykke på brev annulleret med lapidar Aarhus I d. 11.7.1883 til poste restante i Nice, Frankrig. Et mærke med rundt hj.tak.

1883 - Denmark8000 - Cover - 33

Lot: 318438

8 øre Tjenestemærke på tjenestebrev med fuldt indhold annulleret med nr.stempel 95 og sidestemplet lapidar Aakirkeby d. 8.12.1880 til Rønne. Nummerstempel anvendt 1 dag senere end registreret i Skilling.

1880 - Denmark3720 - Cover - Tj 6

8 øre Tjenestemærke på tjenestebrev med fuldt indhold annulleret med nr.stempel "95" og sidestemplet lapidar Aakirkeby d. 8.12.1880 til Rønne. Nummerstempel anvendt 1 dag senere end registreret i Skilling.
Lot: 318177

5 øre helsagskuvert opfrankeret med 1 øre Våben (par) og 3 øre Tofarvet vm. III med omv. rm. stemplet Sorø JB.P.E. d. 4.8.1904 til Frederikstad, Norge. AFA 23Cy: 2200,-

1904 - Denmark4180 - Cover - KV 23, 23Cy, 37

Lot: 318448

5 pfg. Germania (2) på brevkort (Potsdam, Schloss Sanssouci) fra Berlin d. 20.9.1915 til Hellerup, Danmark. Returneret med stempel: Zurück / Abbildung unzulässig på grund af forbud mod at sende billedpostkort til udlandet.

1915 - GermanyCover

5 pfg. Germania (2) på brevkort (Potsdam, Schloss Sanssouci) fra Berlin d. 20.9.1915 til Hellerup, Danmark. Returneret med stempel: "Zurück / Abbildung unzulässig" på grund af forbud mod at sende billedpostkort til udlandet.
Lot: 318530

1830. Brev dateret Calcutta d. 26.1.1830 med påskrift Pr. Baretto og på bagsiden Calcutta G.P.O. Shipletter d. ?.1.1830 til London, England. Ank.stemplet 29.3.1830. Rødt rammestempel: India Letter Portsmouth.

1830 - IndiaCover

1830. Brev dateret Calcutta d. 26.1.1830 med påskrift "Pr. Baretto" og på bagsiden Calcutta G.P.O. Shipletter d. ?.1.1830 til London, England. Ank.stemplet "29.3.1830". Rødt rammestempel: "India Letter Portsmouth".
Lot: 318550

5 øre Chr. IX på brevkort (Duntzfeldts Alle, Hellerup) annulleret med sjældent brotype Ia Hellerup Hp. *B.*K. d. 12.7.1906 til Stubbekjøbing. Stemplet benyttet som kassetømningsstempel ved Kjøbenhavn B på breve fra Hellerup. Registreret anvendt i perioden 20.5.-30.6.1906. Dette aftryk rykke anvendelsen med yderligere 12 dage.

1906 - Denmark2900 - Cover - 52

Lot: 318934

10 øre Våben helsagsbrevkort skrevet ombord på den danske damper Freja annulleret Korsør-Kiel DPSK:POSTKT: No. 1 d. 1.9.1902 til Kjøbenhavn.

1902 - Denmark4220 - Cover - EB 15

10 øre Våben helsagsbrevkort skrevet ombord på den danske damper "Freja" annulleret Korsør-Kiel DPSK:POSTKT: No. 1 d. 1.9.1902 til Kjøbenhavn.
Lot: 318469

5 øre Våben helsagskorsbånd opfrankeret med 15 øre Våben sendt som tryksag fra Odense d. 2.8.1904 til Sanatoriet Gausdal, Tretten Station, Gudbrandsdalen, Norge.

1904 - Denmark5000 - Cover - XB 4, 38

Lot: 318462

1768. Pakkefølgebrev med langt indhold dateret i Odense d. 12.4.1768 påskrevet Hermed fölger et Sölf Urverk mærket H.H. til Kjøbenhavn.

1768 - Denmark5000 - Cover

1768. Pakkefølgebrev med langt indhold dateret i Odense d. 12.4.1768 påskrevet "Hermed fölger et Sölf Urverk mærket H.H." til Kjøbenhavn.
Lot: 318473

5/4 øre provisorisk helsagskorrespondancekort opfrankeret med 15/24 øre Provisorium fra Næstved d. 2.6.1911 til Wiesbaden, Tyskland.

1911 - Denmark4700 - Cover - KK11a, 41

Lot: 318479

20 øre Stempelmærke med perfin LB på veksel fra Solingen, Tyskland via Landmandsbanken i Kjøbenhavn d. 13.5.1908 til Aalestrup. Arkiv huller.

1908 - DenmarkCover - Perf. L16 st

20 øre Stempelmærke med perfin "LB" på veksel fra Solingen, Tyskland via Landmandsbanken i Kjøbenhavn d. 13.5.1908 til Aalestrup. Arkiv huller.
Lot: 319065

25 cts. Alfonso XIII med perfin B.H.A. på firmakuvert fra Banco Hispano Americano i Madrid d. 5.5.1917 til Stockholm, Sverige. Åbnet af den franske censur i London med censurstempel no. 912. Ank. Stockholm d. 23.5.1917.

1917 - SpainCover

25 cts. Alfonso XIII med perfin "B.H.A." på firmakuvert fra Banco Hispano Americano i Madrid d. 5.5.1917 til Stockholm, Sverige. Åbnet af den franske censur i London med censurstempel no. 912. Ank. Stockholm d. 23.5.1917.
Lot: 318486