1897 - Denmark4600 - Cover
1d Victoria på brevkort fra Catford d. 13.2.1897 til Kjøge, Danmark - forsøgt i Korsør og returneret med 2-sproget etiket “Ubekjendt” og britisk returstempel.
Lot: 319143
Lot: 319143
Den svenske konge Gustaf besøger spejderlejren Göteborgslägret i 1923. Foto 9x12 cm.
Lot: 318797
10 øre Bølgelinie (par) 2 kr. og 5 kr. Chr. X på 720 øre frankeret luftpostbrev fra København d. 10.5.1940 til Puerto Cabello, Venezuela, Sydamerika. Påskrevet: "Italien-Brasil". Åbnet af tysk censur og ank.stemplet i Caracas d. 29.5.1940.
Lot: 319027
Odense, Nørrebro 75 med Oluf Assam's cafe Toldbod. Fotokort u/no. Lodret knæk.
Lot: 319117
"Postadressebog for Kongeriget Danmark" 3. udg. 1883. 626 sider, Sjælden håndbog med oplistning af bl.a. gårde og stednavne med angivelse af deres respektive postadresser. Skade i ryggen.
Lot: 601358
Købh., Den italienske konge Vittorio Emanuele III modtages på Københavns Hovedbanegaard af Chr. X ved statsbesøget d. 21.-23.6.1922. I. Chr. Olsen u/no.
Lot: 317555
½ gr. Ciffer stukken kant i vandret 6-stribe på brev annulleret med hesteskostempel i Lübeck d. 25.6.1868 via Kiel og "46"/Nyborg til Rudkjøbing, Langeland, Danmark.
Lot: 319078
Verdenskrig 2. Befrielsen med britisk panservogn i København. Fotokort u/no. Kvalitet 10
Lot: 317447
10 øre (3) og 20 øre Chr. X på ekspresbrev fra KFUM’s Soldaterhjem i Odense d. 9.12.1946 til Bøjstrup pr. Ryomgaard. Stemplet “Kassebrev” og udtakseret i 390 øre porto for ekspresbrev til yderdistrikt med 10 øre, 20 øre (4) og 1 kr. Portomærke stemplet Ryomgaard d. 10.12.1946. Folder.
Lot: 319132
Nisser i snedækket landskab. Abels Kunstforlag u/no. Kvalitet 7
Lot: 317008
Hjemmelavet frimærkekatalog og håndbog med indklæbede danske frimærker, tegninger af stempeltyper og opgørelse af aktuelle samling. Lavet i 1890'erne, med en sammentælling af samlingen som omfatter 514 forskellige frimærker - heraf 35 fra Danmark. Ca. 30 beskrevne sider.
Lot: 601326
Genforeningen. Sønderjysk Kommandos indtog i Haderslev d. 5.5.1920. A. Andresen no. 17.
Lot: 318981
50 øre Søofficersskolen (par) og 1 kr. Rigsvåben på luftpostbrev fra Maribo d. 26.1.1952 til sømand ombord på M/S “Selandia” via rederiadresse i Bangkok, Thailand. Opfrankeret med thailandsk 20 st. (2) og 1 baht stemplet Bangkok d. 31.1.1952 og eftersendt til Singapore.
Lot: 319141
København. Raadhuspladsen I. Fritz Benzen type IV no. 105
Lot: 318041
5/3 øre provisorisk Tjenestebrevkort opfrankeret med 10 øre Tjenestemærke fra Tandslet annulleret med bureau Sønderborg - Skovby Als T.15 d. 2.5.1922 til Ulkebøl pr. Sønderborg. Meget sjælden kombination.
Lot: 319150
4 øre Tofarvet vm. III, 1 øre Våben (2) og 1 øre Bølgelinie (4) på brev fra Ribe d. 26.3.1906 til København.
Lot: 317729
"Jeg sender dig en hilsen. Sønderjyske jernbanestationer på postkort" af Flemming Wraae & Steen Thunberg. Illustreret beskrivelse med gamle postkort. 116 sider.
Lot: 601241
1772. Foldebrev med indhold dateret København d. 15.7. 1772 til Gand, Belgien (Østrigske Nederlande). Rødt cirkelstempel “H” fra Antwerpen.
Lot: 319134
“Gleðilig Jól!”. propagandakort (?) Tegnet af W. Heinesen, kendt Færøsk maler!. H. J. Jacobsen u/no. Kvalitet 7
Lot: 317321
1 øre og 5 øre (par) på adressebrev for pakke påskrevet "4 Øre paa Pk" fra Odense d. 13.3.1905 til Skive.
Lot: 318447
Knud Rasmussen, Gyldendal Knud Rasmussen serien. u/no.
Lot: 317768