5 øre Chr. X (4) på brev fra Aarhus d. 10.8.1914 til sømand ombord på S/S Bosnia, Hamburg-Amerika Linie, Hamburg, Tyskland. Returneret med flere Hanburg-Amerika Linie stempler og 2-sproget returetiket Unbekannt. S/S Bosnia blev allerede ved krigsudbruddet overtaget af den tyske marine og omdannet til Werkstattschiff Bosnia.

1914 - Denmark8000 - Cover - 68

5 øre Chr. X (4) på brev fra Aarhus d. 10.8.1914 til sømand ombord på S/S "Bosnia", Hamburg-Amerika Linie, Hamburg, Tyskland. Returneret med flere Hanburg-Amerika Linie stempler og 2-sproget returetiket "Unbekannt". S/S "Bosnia" blev allerede ved krigsudbruddet overtaget af den tyske marine og omdannet til Werkstattschiff "Bosnia".
Lot: 322056

Russisk 2 kop. Våben (2) på brevkort (Gruss aus Kunda med cementfabrik) fra Wesenberg i Estland 1902 til Batavia, Hollandsk Ostindien - eftersendt til København, Danmark. Mange transit stempler.

1902 - RussiaCover

Lot: 321960

Britisk 2d og 2½d (defekt) George V på anbefalet brev stemplet British A.P.O. Constantinople d. 25.8.1919 via Alexandria til Jerusalem, Palestina. På bagsiden ank.stemplet O.E.T.A.-E.E.F. Jerusalem d. 11.9.1919. Åbnet af lokal britisk censur i Constantinople med fortrykt banderole og stempel Censored by Military Authority 2.

1919 - LevantCover

Lot: 321320

10 pfg. Germania i parstykke på brev fra Sonderburg d. 2.12.1914 til Genreal-Konsulat i Hamburg. Fejlafleveret til både det Østrig-Ungarske Generalkonsulat og Svenske Generalkonsulat og lukket begge steder med fortrykte postoblater, samt postoblat fra Kais. Postamt i Hamburg. Interessant brev.

1914 - Slesvig6400 - Cover

Lot: 322090

6d Victoria (2) på brev mærket via France annulleret med nr.stempel 6  med sidestempel London d. 28.9.1866 på bagsiden til Oporto, Portugal. Ovalt stempel FRANCA.

1866 - Great BritainCover

6d Victoria (2) på brev mærket "via France" annulleret med nr.stempel "6" med sidestempel London d. 28.9.1866 på bagsiden til Oporto, Portugal. Ovalt stempel "FRANCA".
Lot: 321329

5 øre og 10 øre Chr. X på brevkort annulleret med bureaustempel Sønderborg - Nørborg sn1 T.7 d. 17.2.1921 til Mindebjerg pr. Hørup. Skade på billedside.

1921 - Slesvig6400 - Cover - DAKA 273.02

Lot: 321304

4 sk. stukken kant (3) på brev annulleret med svagt nr.stempel 53 og sidestemplet antiqua Randers d. 24.5.1867 til Kjøbenhavn.

1867 - Denmark8900 - Cover - 9

4 sk. stukken kant (3) på brev annulleret med svagt nr.stempel "53" og sidestemplet antiqua Randers d. 24.5.1867 til Kjøbenhavn.
Lot: 321151

10 øre Genforening annulleret med stjernestempel FELDBALLE som gebyr på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. - F. Form. Nr. 43 (28/10 1919) - dateret d. 9.8.1921.

1921 - Denmark8442 - Cover - SK 0309

Lot: 322055

30 pfg. Ebert, 50 pfg. Hindenburg og 1 mk. Nordamerikafahrt på anbefalet Zeppelinpost brev fra Friedrichshafen d. 18.6.1932 til Binzen. Blåt flyvningsstempel: Luftschiff Graf Zeppelin Fahrt nach den Niederlanden 1932.

1932 - GermanyCover

Lot: 319930

2 c. og 50 c. (par) George V med perfin EAC (East Asiatic Company = Østasiatisk Kompagni) på luftpostbrev fra Singapore d. 29.8.1934 via København Luftpost d. 6.9.1934 til København. Liniestempel Netherlands Air Mail og tysk rødt luftpoststempel Mit Luftpost befördert Luftpostamt Flughafen Halle/Leipzig.

1934 - Straits SettlementsCover

2 c. og 50 c. (par) George V med perfin "EAC" (East Asiatic Company = Østasiatisk Kompagni) på luftpostbrev fra Singapore d. 29.8.1934 via København Luftpost d. 6.9.1934 til København. Liniestempel "Netherlands Air Mail" og tysk rødt luftpoststempel "Mit Luftpost befördert Luftpostamt Flughafen Halle/Leipzig".
Lot: 321739

20 øre (2) Løve på luftpostbrev annulleret med TMS “Mot Lysere Tider” / Trondheim d. 13.3.1944 til sømand ombord på tysk dampskib i Bremen, Tyskland. Retur m. stempel: Zurück! / Nicht mehr in unsern Diensten.

1944 - NorwayCover - 221

Lot: 321529

1754. Francobrev med fuldt indhold dateret i Kolding d. 24.3.1754 til Bordeaux, Franskrig. Påskrevet Franco Hambor. Uden stempler med hverken Hambourg eller d'Allemagne, men med fransk porto påtegning 25 sols.

1754 - Denmark6000 - Cover

1754. Francobrev med fuldt indhold dateret i Kolding d. 24.3.1754 til Bordeaux, Franskrig. Påskrevet "Franco Hambor". Uden stempler med hverken Hambourg eller d'Allemagne, men med fransk porto påtegning 25 sols.
Lot: 319773

5 cents Abe single på brev fra Monrovia d. 4.4.1908 med transitstempel Southampton Packet-Letter d. 20.4.1908 til Wien, Østrig.

1908 - LiberiaCover

Lot: 321886

1 f. Turul i vandret 5-stribe på skibsbrev annulleret med rødt skibsstempel Ship-Letter London d. 19.8.1901 og sidestemplet Swansea Ship-Letter d. 18.8.1901 til Fiume, Ungarn. Kuverten påstemplet med 2 forskellige purser-stempler Paquebot (Hosking no. 4034) og Tengeren (= Til søs), begge stempler benyttet at kaptajn Sando Peterdi ombord på det østrig-ungarske dampskib S/S Adria.

1901 - HungaryCover

1 f. Turul i vandret 5-stribe på skibsbrev annulleret med rødt skibsstempel Ship-Letter London d. 19.8.1901 og sidestemplet Swansea Ship-Letter d. 18.8.1901 til Fiume, Ungarn. Kuverten påstemplet med 2 forskellige purser-stempler "Paquebot" (Hosking no. 4034) og "Tengeren" (= Til søs), begge stempler benyttet at kaptajn Sando Peterdi ombord på det østrig-ungarske dampskib S/S "Adria".
Lot: 321887

3 cents Jefferson på brev annulleret First Marine Brigade Provisional / U.S.Marines * Iceland * d. 25.11.1941 til New Haven, USA. Sort flåde censur: Passed by Naval Censor.

1941 - IcelandCover

3 cents Jefferson på brev annulleret First Marine Brigade Provisional / "U.S.Marines * Iceland *" d. 25.11.1941 til New Haven, USA. Sort flåde censur: Passed by Naval Censor.
Lot: 319915

12 öre Ringtype på brev fra Malmö annulleret med antiqua skibsstempel Fra Sverige d. 8.9.1876 til Kjøbenhavn, Danmark.

1876 - Denmark1000 - Cover

Lot: 321126

Ufrankeret feltpostkort dateret Glückstadt med bureaustempel Hamburg - Tondern Bahnpost Zug 1007 d. 25.7.1916 til Barmen.

1916 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 264.02

Lot: 321221

10+5 øre Børneforsorg, 40 øre Chr. X og 10 øre Gebyrmærke på anbefalet brev indleveret efter alm. kontortid i Odense d. 11.6.1943 til Nykøbing F. God fra provinsen.

1943 - Denmark5000 - Cover - Gebyr 5, 268, 280

Lot: 321705

Ufrankeret luftpostbrev med stempel United Nations Emergency Force d. 20.7.1959 til Sao Paulo, Brasilien. Sendt fra Brazilian Battalion c/o UNEF Base Post Office, Beirout, Libanon med violet stempel: United Nations Emergency Force / UNEF Brazilian Battalion 3o/2o R.I. Btl. Suez. På bagsiden rammestempel: I Exercito Quartel General Servico Do ......

1959 - BrazilCover

Ufrankeret luftpostbrev med stempel United Nations Emergency Force d. 20.7.1959 til Sao Paulo, Brasilien. Sendt fra Brazilian Battalion c/o UNEF Base Post Office, Beirout, Libanon med violet stempel: United Nations Emergency Force / UNEF Brazilian Battalion 3o/2o R.I. "Btl. Suez". På bagsiden rammestempel: I Exercito Quartel General Servico Do ......
Lot: 321748

1d George V på brevkort (St. Idesbald, Les dunes et la chapelle) fra Richmond Durrey d. 18.10.1916 til Stockholm, Sverige. Returneret med stempel Picture Post-cards are returned by the Censor.

1916 - Great BritainCover

1d George V på brevkort (St. Idesbald, Les dunes et la chapelle) fra Richmond Durrey d. 18.10.1916 til Stockholm, Sverige. Returneret med stempel "Picture Post-cards are returned by the Censor".
Lot: 322119

5 øre, 10 øre og 20 øre Chr. X på 35 øre frankeret anbefalet brev annulleret med brotype IIIb Holeby d. 31.8.1915 via London til Pietersburg, Transvaal, Sydafrika. Åbnet af sydafrikansk censur

1915 - Denmark4960 - Cover - 68, 69, 71

Lot: 322122