1901 - Great BritainCover
Britisk ½d Victoria anvendt på brevkort (Rue et Mosquée de Tophaneh.) stemplet British Post Office Constantinople d. 23.6.1901 til Barnsley, England.
Lot: 319886
Lot: 319886
10 øre Gebyrmærke annulleret med kontorstempel Horsens Postkontor d. 27.4.1959 på postkvittering for indbetaling fra Politimesteren i Horsens til Horsens Kommunehospital.
Lot: 322104
5 pfg. helsagsbrevkort fra Rødding annulleret med bureaustempel Woyens - Rödding Bahnpost Zug d. 10 d. 5.4.1899 til Brøns.
Lot: 321280
10 c. Leopold med perfin "M.M.L." på fortrykt brevkort fra Minerva Motors Ltd. i Anvers d. 27.9.1907 til Hüfingen, Tyskland.
Lot: 322086
10 c. single på brev fra Mexico ca. 1916 til Stockholm, Sverige. Åbnet af britisk censur no. 5891 og tilbageholdt med stempel "Released by the British Military Authorities". Ank.stemplet i Sverige d. 15.8.1919.
Lot: 322128
Ufrankeret feltpostbrev stemplet Kenttäpostikonttori No. 4 d. 29.10.1941 til Stockholm, Sverige. Sendt fra svensk frivillig fänrik C. Horn af Åminne i Svenska Frivilliga Bataillon med afs. adresse: Frivilligcentralen Åbo. Violet stempel "FÄLTPOST F *" og åbnet af finsk censur no. 96.
Lot: 319782
8 pfg. Deutsche Nothilfe helsagsbrevkort annulleret med firmafranko med reklame for støvsuger fra AEG i Berlin d. 13.11.1930 til Borna.
Lot: 321959
6/7 øre Provisorium i fireblok og Julemærke 1940 på brev annulleret med svagt bureaustempel Fredericia - Aalborg ca. 1940 og sidestemplet med posthornstempel Munkebjerg (Vejle) til Hammel.
Lot: 321349
10+5 øre Røde Kors provisorium på filatelistisk brevkort "5. Maj 1945 Danmark er atter frit" stemplet Odense d. 5.5.1945 til Odense.
Lot: 322061
25 øre rød Chr. X på Rec. brev fra Nørre Sundby d. 25.2.1925 til Odense.
Lot: 321484
20 pen. Våben på fortrykt kuvert fra Hangö annulleret med bureaustempel Postilj. k. H.-H. (= Hangö-Helsingfors) d. 14.4.1898 til Helsingfors.
Lot: 322025
Ufrankeret feltpostkort fra sønderjysk soldat i Inf. Reg. 85 i Nordorf med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 576 d. 14.6.1915 til Svendrup pr. Oesby, Hadersleben.
Lot: 321644
Adressekort for pakke fra Amsterdam med svagt speditør stempel "Van Gend en Loos, Amsterdam" via Emmerich og Altona Bahnhof til Kjøbenhavn, Danmark. Pakke etiket: "Aus Holland über Emmerich 2". På bagsiden blåt antiqua Kjøbenhavn O.P.E. d. 17.2.1876. Mange påtegninger.
Lot: 321957
27 øre/1 kr. Provisorium single på anbefalet brev fra Horsens d. 2.12.1918 til København. Overfrankeret med 2 øre.
Lot: 319812
5 øre Våben på adviskort fra Statsbanedriften stemplet Nørre-Alslev d. 16.6.1901 til Vennerslund. På bagsiden liniestempel Nørre-Alslev.
Lot: 321252
6+4 pfg. Olympiade illustreret helsagsbrevkort opfrankeret med 3+2 pfg. og 6+4 pfg. Olympiade udg. fra Berlin d. 23.6.1936 til Odense, Danmark.
Lot: 322081
65 c. på skibsbrev annulleret "Paquebot" og sidestemplet Tórshavn Føroyar d. 21.7.2008 til Aschaffenburg, Tyskland. Sendt fra M/S "Delphin".
Lot: 321889
1854. Francobrev med langt indhold dateret Jønnevald d. 22.8.1854 med blåt antiqua Skien d. 26.8.1854 til Kjøbenhavns Brandcommission, Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 321133
10 øre H.C.Andersen single på lokalbrev fra Hellerup d. 26.10.1937 til Fyrinspektionsskibet "Argus", Købmagergades Postkontor, København.
Lot: 321473
½d, 1d (par), 2d (2) George V på anbefalet brev stemplet "Late Fee" fra London d. 12.10.1914 til Havre, Frankrig. Ingen tegn på censur.
Lot: 322134
Tysk post i Belgien. 5 c./5 pfg. og 50 c./40 pfg. "Belgien" provisorium på ekspresbrev fra Liege d. 4.10.1915 til København, Danmark.
Lot: 321953