Dansk Boldspil-Union landskampbillet til fodboldkamp i Idrætsparken mellem Danmark og Sverige d. 21.10.1951. Danmark vandt 3-1 med mål af Poul Rassi Rasmussen, Knud Lundberg og Hilmar Staalgaard.

1951 - Denmark1000 - Misc

Dansk Boldspil-Union landskampbillet til fodboldkamp i Idrætsparken mellem Danmark og Sverige d. 21.10.1951. Danmark vandt 3-1 med mål af Poul "Rassi" Rasmussen, Knud Lundberg og Hilmar Staalgaard.
Lot: 322083

3d Elizabeth og 2/6 sh. 700th Anniv. of Parliament på anbefalet luftpostbrev annulleret med feltpost stempel Field Post Office 149 (= RAF Station El-Adem, BFPO 56 i Libyen) d. 20.8.1965 til Hamburg, Tyskland.

1965 - Great BritainCover

Lot: 321940

5 øre Chr. IX på påskekort annulleret med stjernestempel UGGERSLEV og sidestemplet bureau Odense - Bogense T.? d. 11.5.1906 til Hjortshøj.

1906 - Denmark5484 - Cover - SK 1438

Lot: 319577

2½d George VI på skibsbrev annulleret Southampton Paquebot / Britain for Hollidays /Visitez la Grand Britagne d. 23.7.1947 til London.

1947 - DenmarkCover

2½d George VI på skibsbrev annulleret Southampton Paquebot / "Britain for Hollidays /Visitez la Grand Britagne" d. 23.7.1947 til London.
Lot: 322073

1 kr. Børnenes Dag, 20 kr. Galionsfigur (2) og 50 kr. Lynge (3) på adressekort for luftpostpake fra Umanak d. 4.12.1998 til Asperup, Danmark.

1998 - Greenland3961 - Cover - 223, 328, 299

Lot: 321716

7 øre Bølgelinie og Julemærke 1931 på lokalt julekort annulleret med udslebet stjernestempel RINGEBY.

1931 - Denmark3700 - Cover - SK 1054

Lot: 322054

5 pfg. helsagsbrevkort dateret Hvidding annulleret med bureaustempel Hamburg - Hvidding Bahnpost Zug 1011 d. 29.10.1890 til Brøns.

1890 - Slesvig6772 - Cover - DAKA 263.01

Lot: 321217

30 øre Fr. IX på manøvre feltpostbrev fra København d. 21.9.1962 til Kaptajn J. K. Hendriksen Feltpost nr. 1039. Ank.stemplet med brotype IIc Feltpost *** d. 21.9.1962. Feltpostkontoret under efterårsmanøvren på Sjælland 1962 var oprettet i Ringsted.

1962 - Denmark4100 - Cover - 394

Lot: 321966

15 pfg. Fælles udg. helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Hamburg - Hoyerschleuse Bahnpost Zug 1007 d. 5.3.1920 til Altona. Meddelelse på bagsiden visket bort.

1920 - Slesvig6280 - Cover - DAKA 262.01

Lot: 321214

20 aur (par) og 25 aur Luftpost på anbefalet brev fra Reykjavik d. 27.10.1934 til Norwich, England.

1934 - IcelandCover

Lot: 319917

75 pfg. Leipziger Messe 1947 single på brev fra Burg/Ditm. annulleret med bureaustempel Hamburg - Westerland Bahnpost Z.2737 d. 15.2.1948 til Rønshoved pr. Rinkenæs, Danmark.

1948 - Germany6383 - Cover

Lot: 321159

1 øre Bølgelinie (5) på brevkort (Dueodde fyrtårn) fra Rønne d. 6.9.1906 til København.

1906 - Denmark3700 - Cover - 42

Lot: 322058

1860. Ufrankeret portobrev fra Kjøbenhavns Overformynderi sendt med fodpost med blåt fodpoststempel F:P: d. 11.12.1860 til Nørrebro Fælledvej. Udtakseret i 4 sk. porto.

1860 - Denmark1000 - Cover

1860. Ufrankeret portobrev fra Kjøbenhavns Overformynderi sendt med fodpost med blåt fodpoststempel F:P: d. 11.12.1860 til Nørrebro Fælledvej. Udtakseret i "4" sk. porto.
Lot: 322103

5 pfg. Germania på brevkort dateret Branderup Mölle annulleret med bureaustempel Oberjersdal - Toftlund Bahnpost Zug 37 d. 22.4.1914 til Agerskov.

1914 - Slesvig6535 - Cover - DAKA 267.01

Lot: 321636

25 cts. Alfonso XIII på brev fra Barcelona d. 2.8.1918 til København, Danmark. Åbnet af fransk censur i London med stempel 908.

1918 - SpainCover

25 cts. Alfonso XIII på brev fra Barcelona d. 2.8.1918 til København, Danmark. Åbnet af fransk censur i London med stempel "908".
Lot: 322118

Ufrankeret brev fra København d. 25.6.1938 til soldat i Sandholmlejren pr. Birkerød. Udtakseret i porto med parstykke 15 øre Portomærker stemplet Birkerød d. 25.6.1938.

1938 - Denmark1000 - Cover - PM 36

Lot: 321469

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel HUNDESTED og sidestemplet Frederiksværk d. 16.2.1912 til Slangerup.

1912 - Denmark3390 - Cover - SK 0587

Lot: 319564

50 øre Fr. IX i parstykke på Indkasserings-postanvisning annulleret med pr.-stempel Nolsø pr. Thorshavn d. 11.3. 1961 til Thorshavn. Retur som ikke afhentet.

1961 - Faroe Islands3800 - Cover - 338

Lot: 321525

Ufrankeret feltpostkort (Ostseebad Warnemünde) fra torpedo-matrose ombord på Torpedoboot 158, VII Torpedoboots Halbflottille med bureaustempel Berlin - Warnemünde Bahnpost Zug 12 d. 5.8.1916 til Düsseldorf.

1916 - GermanyCover

Lot: 321928

11½d og 12d Elizabeth på brev annulleret med flådepost stempel London / Maritime Mail d. 6.7.1982 og sidestemplet UGANDA / Pursers Bureau d. 22.6.1982 til Tyskland. Påskrevet Arrival off Port Stanley. S/S Uganda var et passagerskib som i forbindelse med Falklandskrigen blev chartret af Royal Navy som hospitalsskib, hvor det behandlede 730 patienter.

1982 - Falkland IslandsCover

11½d og 12d Elizabeth på brev annulleret med flådepost stempel London / Maritime Mail d. 6.7.1982 og sidestemplet "UGANDA / Pursers Bureau" d. 22.6.1982 til Tyskland. Påskrevet "Arrival off Port Stanley". S/S "Uganda" var et passagerskib som i forbindelse med Falklandskrigen blev chartret af Royal Navy som hospitalsskib, hvor det behandlede 730 patienter.
Lot: 321944

40 c. Luftpost udg. single på luftpost kort fra Bern d. 6.8.1931 via Basel Flugplatz og København Luftpost til København, Danmark.

1931 - SwitzerlandCover

Lot: 322093