1915 - BelgiumCover
Belgisk 10 c. helsagskuvert anvendt som tysk feltpostbrev stemplet Brügge (Belgien) d. 29.6.1915 til Karlsruhe, Tyskland. Briefstempel fra BEL.T.A. No. 1 ved Marinekorps 4. Armee.
Lot: 321695
Lot: 321695
2½d George V på brev stemplet London F.S. d. 5.10.1916 til Stockholm, Sverige. Returneret med stort stempel "Undeliverable Returned to sender by censor", som igen er overstreget og ank.stemplet Stockholm d. 30.10.1916. Dobbelt censureret af den britiske censur. Mystisk brev.
Lot: 322131
25/20 øre brun Fr. IX lokalt sendt helsag fra Hørsholm d. 25.7.1955. Returneret.
Lot: 321412
3 øre Bølgelinie og Julemærke 1914 på lokalt julekort annulleret med stjernestempel RINGEBY til Rønne.
Lot: 322052
5 øre Fr. VIII på brevkort ("Amanda, jeg kan se, hvad Du tænker paa! Fy, skam Dig") annulleret med skibsstempel "Fra Kjøbenhavn" og sidestemplet Rønne d. 29.7.1908 til Rønne, Bornholm.
Lot: 321670
10 øre grøn bølgelinie og 25 øre blå karavel på lokalt sendt Rec. brev fra Odense d. 26.9.1928.
Lot: 321476
20 para/10 pfg. provisorisk helsagsbrevkort stemplet Jaffa * Deutsche Post * d. 5.10.1898 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 321677
90 öre Geijer og 1,15 kr. Tre Kroner på internationalt adressekort for pakke fra Stockholm d. 19.1.1948 via København til Hillerød, Danmark.
Lot: 321720
1,50 kr., 2 kr. og 3 kr. gl. regeringsbygning på illustreret uadresseret spejderkort annulleret med særligt spejder stempel Thingvellir d. 5.8.1962. Påsat 5-stribe med sammentrykte mærkater udgivet i anledning af 50 året for de islandske spejdere.
Lot: 321725
5 øre og 10 øre Bølgelinie i to parstykker med "Galle & Jessen" reklamemærker på brev fra Lillerød d. 19.1.1933 til Randers.
Lot: 321261
Ufrankeret fortrykt tjenestebrev "Tjänste Krigsmakten" fra "Neutral Nations Supervisory Commission NNSC Swedish Group" i Korea stemplet Stockholm d. 2.3.1965 til Strängnäs. Fra svensk våbenhvile observatørmission i Korea og sendt med kurér til Sverige. Bagklap mgl.
Lot: 322115
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1937 på julekort annulleret med udslebet stjernestempel LYDUM til Sædding St.
Lot: 321923
2 cents helsagskuvert sendt lokalt i Christiansted d. 5.10.1894.
Lot: 321668
3 pfg. Germania helsagsbrevkort med KOSMOS mærkat sendt som tryksag fra Stuttgart d. 4.7.1913 til Hamburg - eftersendt til Wandsbek.
Lot: 321936
30 øre Fr. IX på brev annulleret Det danske Kommando / II - II / * i Tyskland * d. 7.12.1954 til Hjørring.
Lot: 321899
5 øre Fr. VIII single på fortrykt kuvert fra Axel Henriksen's Frimærkehandel sendt som tryksag fra Odense d. 6.100.1911 til Brämhult pr. Borås, Sverige. Vedlagt ubenyttet bestillingsseddel.
Lot: 321709
Telefonregning - formular T.70 (9-51 B6) - med liniestempel "Svaneke" og kontorstempel Svaneke Postkontor d. 13.7.1954.
Lot: 318110
5 c. +15 c. + 15 c. privat helsags formularbrev sendt anbefalet lokalt i Basel d. 30.8.1909. Lodret fold.
Lot: 321736
20 øre Fr. IX svardel af dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 195) sendt fra det svenske feltpostkontor ved FN-styrkerne i Congo og annulleret Svenska FN-Bataljonen Kongo *A* d. 22.5.1961 til København, Danmark. På bagsiden FN-poststempel Organisation des Nations Unies au Congo d. 19.1.1961.
Lot: 322112
10 øre violet bølgelinie, 3 stribe, på søndagsbrev fra Odense d. 12.4.1941 til Fredensborg. Vignet angående forsent afsendelse, F. 7 (8-36 A8). Ank. i påsken 1941.
Lot: 321443
Ufrankeret brevkort (Ung afrikaner) dateret Elisabethville d. 15.2.1963 og stemplet Organisation des Nations Unies au Congo d. 18.2.1963 til København, Danmark.
Lot: 322099