10 c. Leopold (10) på postal formular annulleret med stumt båndstempel og sidestemplet Chislenghien d. 11.5.1887.

1887 - BelgiumCover

Lot: 321734

25 c. på sørgebrev fra La Bouille d. 15.5.1918 til København, Danmark. Dobbeltcensureret ved den franske censur i Dieppe med stempel *0 og 12.

1918 - FranceCover

25 c. på sørgebrev fra La Bouille d. 15.5.1918 til København, Danmark. Dobbeltcensureret ved den franske censur i Dieppe med stempel "*0" og "12".
Lot: 322117

Tysk post i Belgien. 10 c./ 10 pfg. Belgien provisorisk helsagsbrevkort stemplet Charleroy d. 28.11.1915 til Hannover, Tyskland. Censureret i Brüssel.

1915 - GermanyCover

Tysk post i Belgien. 10 c./ 10 pfg. "Belgien" provisorisk helsagsbrevkort stemplet Charleroy d. 28.11.1915 til Hannover, Tyskland. Censureret i Brüssel.
Lot: 321697

2 c. og 3 c. på Canadian Pacific korrespondancekort skrevet ombord på S/S Duchess of York d. 3.8.1939 annulleret med britisk skibsstempel Glasgow / Paquebot Posted at Sea d. 12.8.1939 til Amsterdam, Holland.

1939 - CanadaCover

2 c. og 3 c. på Canadian Pacific korrespondancekort skrevet ombord på S/S "Duchess of York" d. 3.8.1939 annulleret med britisk skibsstempel Glasgow / "Paquebot Posted at Sea" d. 12.8.1939 til Amsterdam, Holland.
Lot: 321913

10 pen. helsagsbrevkort fra Åbo annulleret med bureaustempel Finska Järnvägens Postkupéexpedition No. 6 (Stations-nr. 53) d. 7.8.1879 via St. Petersburg til Potsdam, Tyskland - eftersendt til Berlin.

1879 - FinlandCover

Lot: 322021

3d George VI stemplet Gatley, Cheadle d. 19.9.1953 på Modtagelsesbevis A.R. for forsendelse tilæ Chamberwell. Usædvanlig formular.

1953 - Great BritainCover

3d George VI stemplet Gatley, Cheadle d. 19.9.1953 på Modtagelsesbevis "A.R." for forsendelse tilæ Chamberwell. Usædvanlig formular.
Lot: 321731

10 øre helsagskuvert opfrankeret med 10 øre Våben fra Kjøbenhavn d. 21.12.1904 til Rigsarkivar Huitfeldt Kaas, Kommandør af Dannebrog og norske Sankt Olavs Orden, Christiania, Norge. Send fra forfatter og kunsthistoriker E.F.S.Lund - museumsinspektør for Frederiksborgmuseet.

1904 - Denmark1000 - Cover - KV24, 35C

Lot: 321926

1d George V på brevkort (Napoli og Vesuv) skrevet ombord på RMS Orama i Plymouth og annulleret Paquebot Plymouth 2 d. 16.1.1914 til London. Orama var udrustet som hjælpekrydser under 1. verdenskrig og blev sænket af den tyske ubåd U62 i Atlanterhavet d. 19.10.1917.

1914 - Great BritainCover

1d George V på brevkort (Napoli og Vesuv) skrevet ombord på RMS Orama i Plymouth og annulleret Paquebot Plymouth 2 d. 16.1.1914 til London. "Orama" var udrustet som hjælpekrydser under 1. verdenskrig og blev sænket af den tyske ubåd U62 i Atlanterhavet d. 19.10.1917.
Lot: 319817

15 pfg. Danzig provisorisk helsagsbrevkort opfrankeret med 5 pfg., 20 pfg. og 49 pfg. Våben fra Danzig d. 18.8.1921 til København, Danmark.

1921 - Danzig100 - Cover

15 pfg. "Danzig" provisorisk helsagsbrevkort opfrankeret med 5 pfg., 20 pfg. og 49 pfg. Våben fra Danzig d. 18.8.1921 til København, Danmark.
Lot: 321331

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 84-H) dateret Palsgaard og annulleret med bureaustempel Horsens - Juelsminde T.7 d. 11.1.1927 til København.

1927 - Denmark8700 - Cover - EB 75

Lot: 321142

45 øre Olav i parstykke på brev fra Oslo d. 19.12.1961 til FN-styrkerne i Egypten. Fejlsendt til FN-styrkerne i Congo med transit stempel i Leopoldville d. 26.12.1961 og eftersendt til både Cairo og Ganub el Qaherah. Flere transitstempler og Norsk Røde Kors julemærke.

1961 - NorwayCover

Lot: 322108

8/12 Øre (par) og 27/8 øre (par) Provisorium på anbefalet brev fra Nibe d. 4.12.1923 til Wien, Østrig. Fold og rifter i kuvert.

1923 - Denmark9240 - Cover - 119, 88

Lot: 321703

10 øre Chr. IX svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med tysk stempel Berlin - Lankwitz d. 6.1.1913 til Hasseris pr. Aalborg, Danmark.

1913 - Denmark9000 - Cover - DB 10

Lot: 322069

30 øre grøn bølgelinie og 1 kr. brun Niels Stensen på Rec. brev fra Karup. J. d. 18.5.1971 til München, Tyskland. Brevet er ikke afhentet.

1971 - Denmark7470 - Cover - 459, 488

Lot: 321457

1½d George VI på brevkort fra London d. 28.7.1939 til København, Danmark. Utilstrækkelig adresse og forespørgelsesvignet P.4007 fra Returpostkontoret.

1939 - Great Britain1000 - Cover

Lot: 321408

5 øre brun bølgelinie og 30 øre orange karavel på indbetalingskort fra Odense d. 1.3.1927 til Frederikssund.

1927 - Denmark5000 - Cover - 122, 172

Lot: 321444

10 pen Løve helsagsbrevkort opfrankeret med 10 pen. Løve dateret Monikkala annulleret med nr.stempel 1569 og sidestemplet Hietanen d. 12.11.1918 til Hirvensalmi.

1918 - FinlandCover

10 pen Løve helsagsbrevkort opfrankeret med 10 pen. Løve dateret Monikkala annulleret med nr.stempel "1569" og sidestemplet Hietanen d. 12.11.1918 til Hirvensalmi.
Lot: 322031

5/80 pfg. Danzig provisorium i parstykke på tryskagskort fra Danzig d. 29.1.1921 til Hamburg.

1921 - DanzigCover

5/80 pfg. "Danzig" provisorium i parstykke på tryskagskort fra Danzig d. 29.1.1921 til Hamburg.
Lot: 321333

10 øre grøn bølgelinie på lokalt sendt brev fra Odense d. 12.9.1925. Brevet er returneret.

1925 - Denmark5000 - Cover - 124

Lot: 321479

25 cts. Alfonso XIII på brev fra Las Palmas, Grand Canary annulleret med skibsstempel London F.S. Paquebot d. 17.2.1915 til Cardiff. Uden tegn på censur.

1915 - SpainCover

Lot: 321910

5 øre Chr. X (6) på adressebrev for pakke fra Svaneke d. 12.5.1919 til Skaarup Husholdningsskole pr. Skaarup Fyn. Lidt nusset.

1919 - Denmark3740 - Cover - 68

Lot: 318116